ReclameFolder.nl hecken! NIEUWS 13 CORONA ITALIË Het aantal coronabesmettingen blijft in Italië stabiel rond de vijfduizend per dag. De situatie lijkt redelijk onder controle. Mede dankzij strenge maatregelen en een indrukwekkend efficiënt testsysteem. ilMll» lliillllMHi Rome Op een verlaten industrieterrein, ingeklemd tussen Rome's tweede vliegveld Ciampino en het Zoölo gisch instituut, staat een lange rij auto's. In de verte, aan het einde van de rij, zijn de witte punten van twee partytenten zichtbaar. In de tenten wordt getest op Covid-19. ,,Het is druk vandaag'', consta teert Ugo della Marta. Hij coördi neert deze teststraat aan de rand van Rome. „Vanochtend zijn er ze ker 280 auto's, dat betekent ruim 500 tests.'' Gemiddeld nemen Della Marta en zijn team dagelijks zo'n 700 tests af, veel meer kan het laboratorium niet aan op een dag. 80 procent van de tests zijn zoge noemde sneltests. Die worden ter plekke verwerkt en na ongeveer een halfuur krijgen mensen de uitslag. ,,Bij een positieve uitslag wordt een tweede test afgenomen, een PCR-test.'' Tussen de lange rij auto's lopen verpleegkundigen in vol corona- ornaat - mondkapje, latex hand schoenen en plastic gezichts- scherm - van autoraam naar auto raam. Met een app op hun telefoon registreren ze alvast de gegevens van de wachtenden, zoals die van mijnheer Carini en zijn vrouw, al drie uur geduldig wachtend in de rij. ,,We waren allebei positief, mijn vrouw is lerares op een school'', vertelt de wat oudere man door het open autoraam. ,,Ik had gelukkig geen symptomen, mijn vrouw een lichte hoest. Als we nu negatief testen, dan mogen we uit de quarantaine.'' Hij start zijn blauwe Fiat Punto en rolt een handvol meters verder richting de partytenten. Het centrum van de strijd tegen corona is de huisarts, bij vermoe- den van een besmetting moet je contact opnemen met je eigen arts. ,,Gisteren waren we ook hier, maar toen waren we de verwijzing vergeten'', lacht Francesca, een moeder die naar de teststraat is ge komen vanwege een positief ge teste teamgenoot van haar voet ballende tienerzoon. ,,Nu moeten we ons allebei verplicht laten tes ten.'' Het testcentrum naast het vlieg veld Ciampino is één van de in to taal 26 drive-in teststraten die in de Italiaanse hoofdstad uit de grond zijn gestampt. Toen half au gustus de eerste besmette vakan tiegangers terugkwamen in Rome, besloot de wethouder van Volks gezondheid van het gewest Lazio teststraten in te richten. Eerst op het belangrijkste vliegveld van de stad, Fiumicino, en in de haven van Civitavecchia waar de veerbo ten uit Sardinië aankomen, daarna werden de testmogelijkheden langzaam uitgebreid over heel de stad. Elk instituut of ziekenhuis met een laboratorium werd bij de coronabestrijding betrokken. ,,Dit is eigenlijk een veterinair onder zoekscentrum'', vertelt Andrea Leto, geneesheer-directeur van het Zoölogisch instituut. „Al sinds maart staat ons laboratorium ter beschikking voor de verwerking van de tests, maar sinds augustus voeren we die ook hier uit.'' Het enorme testapparaat wordt gecoördineerd vanuit het Spallan- zani, de in infectieziekten gespe cialiseerde kliniek in Rome. Elke drive-in heeft zijn eigen personeel, maar daarnaast stuurt het Spallan- zani elke dag teams, als een soort vliegende keeps, naar de verschil lende teststraten. ,,Elke dag arri veren hier vijf artsen en zes ver pleegkundigen'', vertelt coördina tor Della Marta. ,,Allemaal jong en net afgestudeerd.'' Elke twee minuten duwen de jonge artsen een wattenstaafje in de neus van een nerveuze Ro mein, stoppen die in een buisje en verwerken hem in een machine. Op een kleine parkeerplaats naast de twee partytenten wachten de mensen gespannen op de uitslag. ,,Rotaccini?'', schreeuwt genees heer-directeur Leto door een me gafoon. ,,Met de auto alstublieft.'' Een gebutste grijze Toyota komt dichterbij. Raampje open. ,,Alles in orde. Fijne dag.'' donderdag 15 oktober 2020 GO 4 Rome -telt 26 teststraten. FOTO EPA Testcircuit in Italië lijkt te werken Angelo van Schaik Klusspullen met korting? Download in de App Store Elke twee minuten is in de teststraat iemand aan de beurt. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13