HOPE, USA tt 9 afl6- Hope' j New Mexico het Permian Basin, zorgde vorig jaar voor de grootste oliegerela- teerde vervuiling met broeikasgas methaan ooit in de VS gemeten, volgens onderzoekers van Har vard. De grootste werkgever van dit gebied, de Navajo raffinaderij, stootte in 2018 honderd keer meer kankerverwekkend benzeen uit dan toegestaan. Een burgemeester in de regio verzet zich met hand en tand tegen plannen om nog meer water uit de kurkdroge woestijngrond te gebruiken voor fracking, een omstreden techniek om olie te winnen. De regering Trump wil de olie- en gasfirma's juist de vrije hand geven. Trump schrapte bijvoor beeld regels voor uitstoot van me thaan, dat volgens wetenschappers aanzienlijk bijdraagt aan opwar ming van de aarde. Al die regule ring vormde in zijn ogen een last voor de bedrijven die grote som men geld in het laatje brengen. New Mexico, een van de armere Amerikaanse staten, zwom de af gelopen jaren inderdaad in de dol lars. Je ziet het aan de blinkend witte villa's in de omgeving van Hope. Vorig jaar was zomaar ruim een miljard aan belastinggeld over. Tot de pandemie de vraag naar olie deed instorten. In april ging de olieprijs zelfs even onder nul. Het werd een ramp, voor een staat die de helft van zijn inkomsten uit de olie- en gasindustrie haalt. New Mexico kwam zomaar 2 miljard dollar tekort, en moet snijden in bijvoorbeeld onderwijsbudgetten. Of ze zich hier zorgen maken om de lege staatskas? Nee hoor, zegt Elena McConnell, buurvrouw van Peggy Ballou en eigenares van een brandbestrijdingsbedrijf. ,,Dit deel van de staat verdient al het geld, maar het wordt daar in het noorden uitgegeven, dus er veran dert niets'', zegt ze over hoofdstad Santa Fe. Daar hebben Democra ten sinds 2018 de touwtjes in han den. Ze geven de gouden olieber gen uit aan wat ze hier linkse hob by's vinden. Deels gratis hoger on derwijs, bijvoorbeeld. ,,Onze we gen zijn nog steeds ruk. Er was een miljard overschot, maar nu zijn we blut, zonder dat wij er iets van hebben gezien'', schampert McConnell. Tel daarbij op dat gouverneur Michelle Lujan van olie en gas af wil en plannen maakt om te inves teren in schone energie, en de af keer van de lokale overheid is compleet. Joe Biden is ook geen fan van fossiele brandstoffen, en wil op termijn fracking uitbannen. Trump weet dat het een gehaat standpunt is in gebieden waar veel mensen olie winnen voor de kost, en legt er graag de nadruk op. ,,De Democraten willen de economie van New Mexico compleet vernie tigen'', zei hij vorig jaar tijdens een campagnerally. Een bloeiende olie- en gasindu- strie is goed voor iedereen, vindt Gayle Hampton. ,,Voor het eerst is de VS energie-onafhankelijk, we produceren meer olie dan we ge bruiken. Nu moeten we het weer kunnen exporteren.'' Hij meent dat alternatieve ener giebronnen nooit de energie kun nen produceren die we nodig heb ben, en maakt zich niet druk om klimaatverandering. De zon, houdt hij vol, is de oorzaak van stijgende temperaturen op aarde. ,,De zon gaat door cycli, en regelt het weer. We kunnen de aarde niet vernietigen. Ik geloof dat God de controle over alles heeft.'' Zijn hoop voor de toekomst is Trump. Een man die zijn beloftes nakomt, vindt Hampton. Postme dewerker Abram Mendoza is ook van plan voor Trump te kiezen, als de 'minst slechte uit twee kwa den'. Waarom? ,,Banen'', zegt hij. ,,Zonder fracking heeft deze staat geen geld.'' Peggy Ballou zucht eens, als ze bedenkt op wie ze gaat stemmen. Trump dan maar weer? Echt warm loopt ze er niet voor. Maar Joe Bi- den en zijn running mate Kamala Harris jagen haar angst aan. ,,Je kan de politie niet afschaffen, we hebben ze nodig. Je kan niet ieder een een gratis opleiding geven - wij moesten ook voor die van ons betalen.'' Die vrees klinkt hier va ker - dat onder Biden iedereen z'n hand mag ophouden bij de over heid, terwijl geweld en rellen rond antiracismeprotesten zich verder over het land verspreiden. Eng ,,Ik ben liever hier dan waar dan ook, ik vind het eng om naar de stad te gaan, mensen worden steeds gekker'', zegt Ballou over de uit de hand gelopen protesten die ze op tv heeft gezien. Ze snapt wel waar ze om begonnen - ze werd zelf ook kwaad toen ze een agent minutenlang zijn knie in de nek van George Floyd zag drukken. ,,Maar die demonstranten moeten hun rug recht houden en met een topfiguur gaan praten, als ze iets gedaan willen krijgen.'' Zo is ze dat zelf van plan. Het drinkwater hier is niet schoon ge noeg om veilig te drinken, en in het dorpsbestuur gebeurt niets. Ballou was van plan de dorpsraad om hulp te vragen, maar zag vooral onderling gekonkel en be sloot dat het helemaal anders moet. Zonder enige twijfel: ,,Ik stel me verkiesbaar als burgemeester.'' woensdag 14 oktober 2020 GO A Peggy Ballou vertoeft graag op het plat teland. De stad vindt ze maar eng. Ze loopt niet echt warm voor president Trump, maar de ideeën van de Democraat Biden schrikken haar nog meer af. Hope, in New Mexico, was de laatste jaren welvarend dankzij nieuwe (vervuilende) oliewin- technieken. Corona gaf het dorp de nekslag. De zakken met geld zijn in de hoofdstad Santa Fe opgegaan aan 'linkse hobby's', klagen de inwoners. FOTO'S SERGIO AVELLANEDA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9