Politiek sluit akkoord over levenseinde doodziek kind Rosse grutto breekt record met langste non-stopvlucht 8 NIEUWS Euthanasiewet ongewijzigd In Hope, New Mexico, leefde de economie op dankzij nieuwe technieken om olie te winnen. Trump hielp een handje met het schrappen van knellende milieuregels. Corona prikte de werkgelegenheidsbubbel ruw kapot. Trump zorgt voor banen. Zonder olie heeft deze staat geen geld Minister De Jonge (Volksgezond heid) schreef daarover gisteren aan de Tweede Kamer: 'Ik wil zorgen voor meer juridische waarborgen voor artsen die op grond van hun professionele norm overgaan tot le vensbeëindigend handelen bij kin deren van 1 tot 12 jaar.' Concreet is de arts die over gaat tot actieve levensbeëindiging bij deze kinderen dan nog steeds strafbaar, maar hij of zij kan in een dergelijk geval wel een beroep doen op overmacht in de zin van een noodtoestand. Als aan de juiste voorwaarden is voldaan, krijgt de arts geen straf. Er zijn al regels voor artsen die baby's tot 1 jaar helpen met sterven. Kinderen ouder dan 12 vallen onder de euthanasiewet. Voor de 'tussen groep', jonge kinderen die ondraag lijk en uitzichtloos lijden en van wie vaststaat dat ze snel zullen overlijden, ontbrak zo'n regeling. Deze kinderen worden gezien als wilsonbekwaam en dan kan er geen sprake zijn van een euthanasiever zoek. Artsen mogen slechts pallia- tieve sedatie (medicijnen die het bewustzijn verlagen) geven of de patiënten laten versterven (geen eten en drinken meer geven tot de dood volgt). Bij een groot deel van de artsen, ouders en een Kamermeerderheid - inclusief VVD en D66 - was er de wens om deze praktijk te verande ren. Het kabinet heeft het probleem in kaart laten brengen. Uit dat rap port blijkt dat er jaarlijks enkele ge vallen zijn van ondraaglijk en uit zichtloos lijden bij deze groep. Dus wil het kabinet de tussen groep ook compassie bieden. Na wat verzet van de ChristenUnie is daarover toch een coalitiedeal be reikt. In nauw overleg met de be roepsgroepen en het Openbaar Mi nisterie zal De J onge de uitwerking van een regeling ter hand nemen. De euthanasiewet hoeft er niet voor te worden aangepast, wat vooral de christelijke coalitiepar tijen (CDA, Christenunie) ook niet wilden. Haagse bronnen spreken van 'een mooie stap in deze conserva tieve combinatie'. De nieuwe rege ling zal van toepassing zijn op een kleine groep ongeneeslijk zieke kinderen die uitzichtloos en on draaglijk lijden en bij wie alle mo gelijkheden van palliatieve zorg niet toereikend zijn om hun lijden te verlichten. Het gaat om ongeveer vijf tot tien gevallen per jaar, staat in de brief. De Jonge: 'Ik onder streep nogmaals het grote belang van de best mogelijke zorg voor deze groep ongeneeslijk zieke kin deren.' Morgen spreekt de Tweede Kamer met het kabinet over me- disch-ethische kwesties^ Is er nog hoop in Amerika? Correspondent Karlijn van Houwelingen reist in de aanloop naar de verkiezingen dwars door het land, naar tien plaatsen die Hope heten. Vandaag deel 6: een oliecrisis in Hope, New Mexico og niet zo lang geleden stap ten geregeld vreemdelingen op Peggy Bal- lou af. Of er huizen te koop waren in Hope. Te huur dan, mis schien? De bloeiende olie-indu strie hier in het zuidoosten van New Mexico trok zo veel geluk zoekers uit de rest van het land, dat huisvesting een probleem werd. Wie de astronomische prij zen niet kon opbrengen en wilde wegblijven uit de 'mannenkam pen' waar toegestroomde oliear beiders dicht op elkaar wonen in trailers, probeerde het in Hope, een slaperig woestijndorpje op de rand van de olieregio. Dankzij nieuwe frackingtech- nieken is de olieproductie in de regio de hemel ingeschoten. In 2019 werd hier vier keer zo veel naar boven gehaald als tien jaar eerder. Steden in de omgeving barstten uit hun voegen. Ballou woont hier al sinds eind jaren 50, dus als iemand wist of er woon ruimte beschikbaar was, was zij het wel. Tot voor kort moest ze steevast 'nee' verkopen. Nu is alles anders. Er is ruimte genoeg - Peggy Ballou kent zes gezinnen die Hope in de afgelo pen maanden hebben verlaten. Ontslagen, toen de pandemie de oliesector compleet platlegde. In Texas is nog wel werk, dus ze zijn op zoek naar een baan naar het oosten getrokken. ,,Mijn vader werkte op de olievelden, mijn broers, mijn man. En dan te zien dat het allemaal weg is. Het is ge woon vreselijk'', vindt Peggy Bal- lou. Hope heeft nog zo'n zeventig inwoners over. Sommigen wonen in huizen van betaalbare stalen golfplaten, of stacaravans waar een extra dak overheen is ge- V. bouwd. Er is een postkantoor om zelf je post op te halen - een post bode komt hier niet. Hope heeft wel twee kerken, een gemeente huisje en een brandweerkazerne. Het benzinestation is verlaten, sinds de eigenaar de boel twee jaar geleden sloot. Een dronken tiener heeft het leegstaande win kelpand aan Main Street onlangs aan diggelen gereden met een pick-uptruck. Verandering, daar houden ze hier niet van, merkte Abram Mendoza (25) toen hij twee jaar geleden op het postkantoor kwam werken. De bewoners moesten aan hem wennen, ver telt hij. Nu zijn ze van slag als hij er niet is en een collega zijn plaats inneemt. Het kost hier tijd om nieuwe postontwikkelingen uit te leggen. ,,Dan zeggen ze: zoveel jaar geleden hoefde dat niet. Tja, nu wel.'' Op weg naar Hope komen we langs het graf van Billy the Kid, de legendarische rover uit de late 19de eeuw. Hij schijnt zeker ne gen mensen te hebben gedood, onder meer in vuurgevechten in saloons. Zo ging dat hier in het Wilde Westen. Peggy Ballou heeft oude krantenberichten op gezocht over de moord op de opa van haar man. Opa Ballou werd in de jaren 20 midden op straat doodgeschoten, de dader is nooit gestraft. Slangen Wapens zijn nog altijd gemeen goed - Peggy draagt een pistool tijdens haar dagelijkse wande ling, om slangen aan stukken te schieten - en je kunt hier ook nu nog vrij onbekommerd je gang gaan. De regio kent gewapende milities, die soms gehuld in mili tair groen bij antiracismeprotes- ten opduiken of hun eigen grens- patrouilles organiseren. Als de rellen die hij in de rest van het land heeft gezien hier zouden ontstaan, zou het snel 'le lijk' worden, voorspelt Gayle Hampton, inwoner van Hope, zestiger en monteur bij een gas bedrijf en daarnaast schietin- structeur. ,,Want wij plattelan ders hebben alle wapens. Wij zijn jagers, schutters. Als ze zoiets hier proberen, wil ik niet zien wat er gebeurt. Ze zouden weleens kun nen schrikken. Maar ik hoop dat het zover nooit komt.'' De oliebubbel onder deze regio, woensdag 14 oktober 2020 De coalitiepartijen hebben afge sproken dat artsen actief het leven kunnen beëindigen van kinderen tussen 1 en 12 jaar die ondraaglijk lijden. Er komt een regeling die voorkomt dat ze daarvoor strafrechtelijk worden vervolgd. Edwin van der Aa Den Haag Een rosse grutto heeft het we reldrecord langste non-stop- vlucht gebroken met een toch; tussen Alaska en Nieuw-Zee- land. The Guardian schrijft dat de vogel in elf dagen een af stand van meer dan 12.000 ki lometer aflegde. De rosse grutto vertrok op 16 september vanuit Alaska en streek elf dagen later neer in een baai bij Auckland in Australië. Onderweg haalde hij soms wel snelheden van bijna 90 kilometer per uur. Het vogeltje droeg een harnas met zender zodat onder- zoekers zijn route konden volgen. De mannetjesgrutto vloog samen met vier soortgenoten. ,,Ze lijken te weten waar ze zich op de we reld bevinden'', zei Jesse Conklin van het Global Flyway Network. Het Global Flyway Network is een samenwerkingsverband van wetenschappers die vogeltrek tochten bestuderen, onder an dere met de Nederlandse Vogel bescherming. 'Wij plattelanders zij n schutters, hebben alle wapens' Gayle Hampton. ,,Als demon stranten zoiets hier proberen, zouden ze weleens kunnen schrikken.' -Abram Mendoza, postbeambte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8