Tien jaar in Torentje: weinig Ruttemoeheid Altijd de anderen 7 CORONA RIVM Aan het begin van de coronacrisis was Jaap van Dissel een soort held in de ogen van velen. Die status is hij inmiddels wel kwijt Edwin van der Aa Hans van Soest Den Haag RIVM-directeur Jaap van Dissel praat vandaag de Tweede Kamer weer bij over de laatste ontwik kelingen in de corona-epidemie. De Kamerleden zijn steeds kri tischer, en het vertrouwen in Van Dissels RIVM is tanende. ,,Het verhaal van Van Dissel klopt vaak niet en dat is ernstig, want het beleid is er goeddeels op gebaseerd'', zegt Fleur Agema van de grootste oppositiepartij PVV. ,,Ik denk niet dat het kwade bedoelingen zijn, maar op sommige punten gaat het mis. Hij freewheelt te veel.'' Nu is Agema vaker hard in haar oordelen, maar ze staat niet alleen in haar kritiek. Zeker het RIVM-advies over de mondkapjes - het dragen ervan zou geen meerwaarde hebben - begrepen veel mensen niet. In de ons omringende landen zijn ze al maanden verplicht in openbare gelegenheden. Van Dissels Amerikaanse collega Anthony Fauci adviseerde hem zich bij te lezen. Toen het kabi net onder druk van de Tweede Kamer alsnog het dringende advies uitvaardigde mondmas- kers te dragen in winkels en horeca, herhaalde Van Dissel dat het weinig toegevoegde waarde had. SP-Kamerlid Maarten Hijink vindt de rol van Jaap van Dissel 'ingewikkeld'. ,,Ik verwacht van hem dat hij de wetenschap pelijke literatuur kent op basis waarvan wij beslissingen kun nen nemen. Mijn zorg is nu: houdt hij vast aan zijn mening of loopt hij daadwerkelijk achter?'' Niet alleen Kamerleden zijn kritisch. Een groep weten schappers, onder wie Robbert Dijkgraaf, beschuldigt het RIVM in een open brief ervan inflexibel te zijn. Dat Nederland zo veel nieuwe besmettingen heeft, komt volgens de critici doordat Van Dissel en zijn collega's wetenschappelijke inzichten over de verspreiding van Covid-19 te laat omarmen. ,,Ik vind dat het RIVM een beetje slachtoffer is geworden van de manier waarop het kabi net communiceert", zegt Marco Zannoni van het Instituut voor Veiligheids- en Crisismanage ment COT. ,,Het kabinet moet duidelijker uitleggen dat er meer adviseurs zijn dan het RIVM en het Outbreak Ma nagement Team (OMT). En duidelijk uitleggen waarom het wel kiest voor de ene maatregel en niet voor de andere. Nu is het alsof alles maar ad hoc be sloten wordt, maar dat is maar deels waar.'' Dynamiek Uiteindelijk moet het kabinet twee dingen met elkaar verbin den, zegt Zannoni. Enerzijds adviseren experts zoals Van Dissel over wat nodig is om het virus te bestrijden. Anderzijds is er de maatschappij die dingen moet kunnen dragen en zelf ook dingen eist. ,,Een voorbeeld is het mondkapjesbesluit. Daar- Het zou raar zijn als hij nu ineens zegt: o nee, mondkapjes hebben wél veel nut van zeiden de experts: hoeft niet. Maar er ontstond een dynamiek in de samenleving, waardoor het kabinet zei: laten we het toch maar doen. Ook al draagt het niet veel bij, alles beetjes helpen.'' We moeten daarom niet te heftig reageren als het kabinet iets anders beslist dan Van Dis sel zegt, vindt Zannoni. ,,Dat is prima uit te leggen. Het zou juist raar zijn als Van Dissel als wetenschapper ineens onder maatschappelijke druk zou zeg gen: o nee, mondkapjes hebben wél heel veel nut. Het enige dat zijn geloofwaardigheid aantast, zijn al die buitenlandse onder zoeken die iets anders zeggen. Maar misschien maken ze daar andere afwegingen.'' Van Dissel heeft tijdens de coronacrisis allerlei gedaanten aangenomen. Voor minister Bruno Bruins was hij een red dingsboei: het virus was nieuw en het kabinet verliet zich vol ledig op het RIVM. Daarna werd Van Dissel meer kop van Jut: impopulaire maatregelen wer den afgekondigd omdat hij die adviseerde. Dat leidde tot kri tiek dat het kabinet te veel zijn oren liet hangen naar de ex perts. Inmiddels is hij gewoon adviseur waarnaar het kabinet niet altijd hoeft te luisteren. Minister van Volksgezond heid Hugo de Jonge vindt het prima dat de RIVM-directeur zijn mening ventileert, ook al strookt die niet altijd met het kabinetsbeleid. ,,Van Dissel handelt autonoom. Het is aan het kabinet om op basis van het OMT-advies, waarvan hij de voorzitter is, tot besluiten te ko men. Zolang we die rol beiden zuiver spelen, gaat dat goed.'' Vandaag is Mark Rutte precies tien jaar premier. Van de onder vraagden vindt 35 procent dat hij het niet goed heeft gedaan. Deze kiezers zitten vooral bij PVV, SP, PvdD en FvD. 63 procent van de ondervraagden vindt dat Rutte het wel goed heeft gedaan. Het vertrouwen in Rutte is met 57 procent relatief hoog. Een Vcm- daag heeft dat de afge lopen tien jaar elk half jaar gemeten. Het per centage lag alleen hoger bij de MHi7-ramp en de maatre gelen bij de eerste coronagolf. Het Opiniepanel geeft Ruttes decennium een 6,2. Zo'n 58 procent verwacht dat Rutte premier wordt van zijn vierde kabinet en daarmee de langstzittende premier ooit wordt. 27 procent verwacht dat niet. 53 procent vindt Rutte als volgende premier acceptabel, 40 procent vindt dat niet. Van de kiezers die niet op de VVD stemmen vindt 63 procent het acceptabel als hun partij in een coalitie komt, die wordt geleid door Rutte. Ruttes start, met zijn minder heidskabinet van VVD en CDA, gedoogd door de PVV, wordt door 40 procent als zijn slechtste kabinet gezien. Het beste kabi net is de vierpartijencoalitie Rutte III, vindt 31 procent. Momenten die de kiezers het meest zijn bijgebleven zijn Rut- tes optreden bij de ramp met de MH17, de coronacrisis, het (uit eindelijk afgeblazen) afschaffen van de dividendbelasting en de belofte van 1000 euro voor iedere werkende Nederlander. IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 20 We gingen uit eten, nu het nog kon. Klaar met die corona- regels. Even ademhalen. Net toen we de auto in wilden stappen, kwam de buurvrouw aangelopen. Of ze een lift kon krijgen? Ik keek mijn vrouw aan. Ja hoor. We vertrouwden haar wel. Ze was nooit ziek, toch. We zetten haar achter in de wagen. ,,Wel de gordels om'', zei ik nog. Veiligheid voor alles. Ik moest eerst even langs de super, parkeerde de wagen en liet het stel achter. Binnen realiseerde ik me dat ik m'n mondkapje was vergeten. Shit. Nou ja, die ene keer. Ik sloeg een paar noodzakelijke boodschappen in, stond nog even te twijfelen voor het brood beleg, werd ik op mijn schouder getikt. Ik keek om. ,,Harry, kerel!'' Een vriend die ik al drie maanden niet meer had gezien. Lockdowngevalletje. Hij stak zijn hand uit. Ik pakte 'm, sterker, in een snelle beweging door omhelsde ik mijn De sfeer was uitgelaten. Het was nu toch wel voorbij met die corona? oude vriend. Ach, die ene keer. En Harry, die was schoon op zichzelf hoor. Dat wist iedereen. Enfin, we praatten gehaast bij. Werk, kinderen, gezond heid. ,,Beetje kwakkelend'', zei hij en haalde eens flink z'n neus op. ,,De herfst komt eraan, hè.'' Zo is 't. Ik nam afscheid met een tikje tegen zijn wang, spoedde me naar de kassa en daarna de auto, waar vrouw en buurvrouw gelukkig in gezellig gesprek verwikkeld waren. We brachten haar naar haar bestemming, slechts een kleine omweg. Als dank kregen we een lekkere pakkerd. Buurvrouw toch. We bereikten ons restaurant precies op tijd. Het was erg rustig. O ja, de pers conferentie van Rutte. Kunnen we ff kijken, vroeg ik? ,,Kom maar mee naar de keuken'', zei de ober. D'r stonden nog vijf gasten. Maar ze zagen er alle maal supergezond uit. De sfeer was uitgelaten. Rutte kwam binnen met een onbekende tolk. Er ging geroep om Irma op. 'Irma! Irma!' We wachtten in spanning af, trokken met onze blikken bijna de verlossende woorden uit zijn mond. Het was nu toch wel voorbij met die corona? U denkt nu natuurlijk: dit is niet gebeurd! Is ook zo. 't Was een boze droom. We waren immers altijd netjes. Ik, u, wij allemaal. Wij hielden altijd af stand. Wij hadden altijd ons mondkapje op. We waren nooit met te veel mensen thuis. We wasten altijd onze handen. Een boze droom slechts. Daarom hoeven we nu ook niet die winter vol strenge maatregelen in. Het zijn de anderen, niet wij, die disfunctioneren. DHR. VAN DISSEL woensdag 14 oktober 2020 GO - Marco Zannoni, COT Bijna twee derde van de kie zers vindt dat Mark Rutte het goed heeft gedaan tijdens zijn tienjarige premierschap. Dat blijkt uit een onderzoek van EenVandaag onder het Opiniepanel. Jan Hoedeman Den Haag Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Jaap van Dissel krijgt veel kritiek. 'Hij freewheelt te veel', vindt de PVV. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7