LINDA AKKERMANS Lekker slim Nederlandse vrouw (89) overleden na tweede infectie 10% extra korting! O Kijk A Klaar tl 6 Tot en met woensdag tot wel op parfum tijdens de Kijk, klik, klaar 5-daagse! 5-daagse CORONA HERBESMETTING iJ •Ti Column Kan ze lezen ja, dat domme wicht? Zeker boeken van Nijntje of met veel plaatjes dan, klonk het op sociale media. Want het mens is zó gruwelijk dom. Ze kan alleen maar met haar haren zwiepen, pruilend de camera in kij ken en dan onnozele dingen zeggen. Even voor de duidelijkheid: dit vind ik niet, hè. Maar duidelijk is wel dat influencer Famke Louise bij veel mensen geen goed meer kan doen sinds ze #ikdoenietmeermee steunde. En dat terwijl ze daarna toch maar mooi haar excuses aanbood voor haar steun aan de corona-ontkenners van Willem Engerd en co én de handen ineen sloeg met onze nieuwe nationale knuffelbeer Diederik Gommers. En nu doet Famke weer iets wat een weldenkend mens alleen maar toe zou moeten juichen. Famke Louise wordt namelijk leescoach van leerlingen op het mbo en vmbo. In een halfjaar tijd gaat ze drie boeken lezen. Ook rapper Dio en zanger Jeangu Macrooy doen mee met de campagne van Stichting Lezen. In plaats van blij te zijn dat Famke, met alleen al een miljoen volgers op Instagram, nu ingezet wordt om jongeren aan het lezen te krijgen, grijpen sneuneuzen dit aan om stomme grappen over haar te maken. Terwijl diezelfde mensen ook om het hardst roepen dat het zo erg is dat de ontlezing al jarenlang toeneemt. Bijna de helft van de jongeren vindt lezen namelijk tijdverspilling. Een kwart van de 15-jarigen is een halve analfa beet en 2,5 miljoen mensen in dit land zijn laaggeletterd. Dat kost de samenleving ruim een miljard per jaar. dat Famke Louise nog niet gaat oplossen. Maar al weet ze maar een klein deel van haar volgers te enthou siasmeren, dan is het al de moeite waard. En dan zijn er zogenaamd intelli gente types die haar belachelijk maken. Nee, dd's lekker slim. Het zou wereldwijd het eerste officiële geval zijn van iemand die overlijdt na een herinfectie. De vrouw leed aan een zeldzame vorm van kanker, Waldenströms macroglobulinemia, die behandel baar is, maar waarvan mensen niet genezen. De behandeling zorgt ervoor dat het immuun systeem achteruitgaat. Eerder dit jaar kreeg de vrouw corona, ze werd na een zieken huisopname van vijf dagen ont slagen. Ze had nog wel last van aanhoudende vermoeidheids klachten. Bijna twee maanden later, nadat ze met een nieuwe chemokuur was begonnen, kreeg ze last van koorts, hoesten en kortademigheid. In het zie kenhuis werd ze opnieuw posi- tief getest op corona. Op dag vier en zes werd ze gecontroleerd op antistoffen tegen het virus. Die bleken niet aanwezig. Op dag acht verslechterde haar toestand, twee weken later stierf de vrouw. Analyses van het virus dat bij de vrouw werd aangetroffen to nen volgens de onderzoekers aan dat de genetische samenstelling bij de eerste en tweede infectie zodanig anders was, dat het om een herinfectie gaat, en niet om achtergebleven virusdeeltjes. De vrouw is in de periode tussen haar twee ziekenhuisopnamen niet getest op het coronavirus. Volgens viroloog Marion Koopmans is de vrouw 'waar schijnlijk' aan corona overleden. Ze weet niet of het het eerste officiële geval is van iemand die is overleden na een herbesmet ting, zoals persbureau BNO News meldt. We verwachten dat er minder klachten zijn bij herinfectie Eind augustus waren er al vier herbesmettingen bekend in Nederland, allemaal oudere patiënten. Koopmans bevestigt dat de vrouw een van hen is. We reldwijd zijn enkele tientallen herbesmettingen bekend. Langer beschermd ,,We verwachten dat de meer derheid van de mensen die de infectie hebben gehad langer be schermd is'', zegt Koopmans. ,,Niet levenslang, dat zien we nooit bij luchtwegvirussen. Van andere coronavirussen is bekend dat immuniteit ongeveer een jaar aanhoudt. Veel teams zijn bezig met dit onderwerp.'' Uiteindelijk zullen mensen die tijdens de eerste golf besmet raakten opnieuw met het virus te maken krijgen, verwacht Koopmans. ,,De vraag is alleen hoelang het duurt voordat dat gebeurt. We gaan ervan uit dat dat bij mensen met een stevige immuunrespons na de eerste in fectie minimaal zes maanden is. We verwachten ook dat zij bij een nieuwe infectie minder klachten hebben. Maar het bete kent wel dat de coronamaatrege len echt voor iedereen gelden.'' bij besteding vanaf €100 Op kijkshop.nl betaal je gemakkelijk in3 keer tegen 0% rente of veilig achteraf met Klarna tot 2500.- woensdag 14 oktober 2020 GO Een enorm probleem Een 89-jarige vrouw is eerder dit jaar overleden nadat ze voor de tweede keer was besmet met het coronavirus. Dat blijkt uit een publicatie van wetenschappers, onder wie hoogleraar virologie Marion Koopmans van het Erasmus MC in Rotterdam. Chris van Mersbergen Rotterdam - Marion Koopmans, viroloog kijkshop.nl 'iU.--- 4 IB s HïJAIJ/ thuiswinkel waarborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6