II Actiegroep Toerisme in Balans: Aan de kust drukker dan in de stad Sluis blij dat campers buiten centrum Breskens parkeren 7 LEGER DES HEILS OPEN DEUR Even tot rust komen, een praatje maken, een kopje koffie drinken, samen of alleen bidden of zomaar even stil zijn. Het Leger des Heils stelt er elke dins dag- en donder dagochtend van tien tot twaalf uur het korpsgebouw in de Terneuzense binnenstad voor open. Hans en Marian Murre zijn de vrijwilligers van het nieuwe initiatief dat In His Presence (In Zijn Aanwezigheid) is gedoopt. Het echtpaar, dat in het dagelijks le ven kledingzaak Marlé in winkel centrum Zuidpolder runt, is er geknipt voor. Als ze iets uitstra len, is het rust. Alleen al de ma nier waarop ze spreken. Kalm en met aandacht. ,,Dit is onze passie, er zijn voor mensen", zegt Hans vol overgave. ,,Je kunt met dit werk het verschil maken. Al is het maar door een luisterend oor te bieden. Zeker nu, met de nieuwe coronamaatre gelen en het dringende advies 'thuis te blijven'. Voor veel men sen betekent het dat ze alleen zijn, zeker hier in de binnenstad van Terneuzen waar veel alleen- staanden wonen. Voor hen willen wij er zijn." Maaltijden zijn gestopt Hans en Marian merken dat dit op prijs wordt gesteld, nu zoveel acti viteiten zijn weggevallen, ook bij het Leger des Heils in Terneuzen. Neem de altijd drukbezochte maaltijden op woensdag. Die zijn direct gestopt na de eerste uitbraak van het coronavirus in Nederland half maart en sindsdien niet meer hervat. ,,En ze komen binnenkort ook niet terug", verwacht Hans. „Vooral in de keuken is het lastig om anderhalve meter afstand te houden." De tweedehands kledingwinkel is al wel weer opgestart, elke woensdag en vrijdag van 9.00 tot 11.00 uur, met een beperkt aantal bezoekers en per bezoeker slechts Het mooie is dat hier niet naar je geloofs achtergrond wordt gekeken. Je wordt hier gezien als mens twintig minuten om iets uit te zoeken. Als het kan, is er vanaf vol gende week ook weer open huis in het korpsgebouw aan de Dijk- straat, elke ochtend op alle werk dagen van negen tot elf uur. Ieder een is daar welkom voor een kopje koffie en een praatje. In stilte Het nieuwe initiatief In His Pre sence, met Hans en Marian als mo toren, is toch net anders. Individu ele bezoekers staan centraal. Zij kunnen zich in de kerkzaal afzon deren, bidden of gewoon in stilte mediteren, met zachte muziek op de achtergrond en een brandende kaars. Hans: ,,En als mensen met één van ons iets willen bespreken of bidden, kan dat privé in één van de andere, kleinere ruimtes." De aanloop was gisterochtend beperkt. In alle vroegte is er al een bezoekster geweest. Joop Harms, volgens Marian een BT'er (een Be kende Terneuzenaar), zit even na tien uur aan tafel. Hij is in zijn scootmobiel uit de Bomenbuurt gekomen. Van huis uit is Joop rooms-katholiek. Hij komt graag bij het Leger des Heils in de bin nenstad. ,,Ik woon alleen", vertelt Joop, ,,en ik heb in mijn leven al zo veel meegemaakt. Hier kun je te recht met je problemen. En het mooie van het Leger des Heils is dat niet naar jouw geloofsachter grond wordt gekeken. Je wordt hier gezien als mens." Het klinkt Hans en Marian als een lofzang in de oren. ,,We kun nen het zelf niet beter verwoor den." BRESKENS Camperaars die geparkeerd staan op parkeer terrein Baersande in Breskens? Dat is geen enkel probleem, vindt het bestuur van de ge meente Sluis. Alles beter dan campers op parkeerplaatsen midden in het dorp. Overnach ten is er echter niet toegestaan. Dat laten burgemeester en wethouders weten aan raadslid Marian van Oostenbrugge (Nieuw Gemeentebelang). Ze constateerde dat campers re gelmatig op het parkeerterrein bij de sportvelden staan en er ook overnachten. Dat laatste is niet toegestaan, aldus B en W. De politie controleert daar ook op. Overnachten mag alleen op campings. Parkeren op Baersande mag dus wel. Sterker nog, Sluis is er blij mee. Campers in de kern Breskens zijn geen sieraad en bovendien slokken de grote voertuigen de parkeerruimte in het dorp op. Ook ziet de ge meente niets in Van Oosten- brugges voorstel een bord bij Baersande te plaatsen, waarop staat dat overnachten niet mag. Het zou de indruk wekken dat camperaars op andere locaties wel de nacht mogen doorbren gen. Toerisme uit Balans is een paar maanden geleden opgericht en vindt dat het aan de kust veel te druk is geworden. De groep wil on der meer een rem op nieuwe va kantieparken en een verbod op de verhuur van tweede woningen. ,,Het is aan de kust tegenwoordig drukker dan in de stad", aldus Teuntje de Vries gisteravond tij dens een commissievergadering van de gemeenteraad. ,,We moeten niet uit het oog verliezen waarom toeristen hier komen. Dat is voor de natuur, rust en stilte." De initiatiefnemer vertelde dat ze in de streek veel steun krijgt. De vereniging heeft inmiddels meer dere bijeenkomsten gehad en on line stromen de positieve reacties binnen. De meest gestelde vraag tij dens de vergaderingen: komt er ooit een einde aan de drukte aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust? Tij dens de commissievergadering kreeg ze daar geen antwoord op. De Vries zei desondanks een volwaar dige gesprekspartner van de ge meente te willen worden. ,,We zijn een spreekbuis voor bewoners." Toerisme uit Balans is opgericht naar aanleiding van het Masterplan Nieuwvliet, dat het gebied aantrek kelijker moet maken voor inwo ners, ondernemers en toeristen. Daarin wordt onder meer gespro ken over een pier voor een water taxi tussen de kustdorpen. De Vries gruwelt ervan. ,,Als we graag een pier willen zien, dan gaan we wel naar Scheve- ningen." woensdag 14 oktober 2020 'Hier kun je terecht met je problemen' Harmen van der Werf Terneuzen Vrijwilligers Marian en Hans Murre in de elke dinsdag- en donderdagochtend opengestelde kerkzaal van het Leger des Heils in Terneu zen. „Hier kun je tot rust komen.'' foto camile schelstraete -Joop, bezoeker „Toen ik voor het eerst sinds lange tijd weer aan de kust was, bloedde mijn hart. Ik zag een lange slinger aan hoogbouw." Zo kan het niet langer in West- Zeeuws-Vlaanderen, vindt Teun- tje de Vries van Toerisme uit Ba lans. De groep wil een volwaar dige gesprekspartner van de ge meente Sluis zijn bij besluitvor ming over toerisme. Bob Maes Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54