Actie van 't Gorsje vult vriezers Voedselbank met 300 liter soep Alle bezwaren Oude Haven weerlegd 6 Kruisgebouw Jannewekken MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Zierikzee Het markante gebouw staat sinds het vertrek van de bewoners van Stichting Arduin al weer bijna twee jaar leeg. Meer dan tachtig jaar stond het gebruik in het teken van de zorgverlening, waarvan een be langrijk deel door het Groene Kruis. Talloze kinderen hebben aan het Jannewekken hun inentingen ge haald. En aan de achterkant waren twee lighallen ingericht, waar tbc- patiënten werden verpleegd. Van Heiningen kreeg het gebouw een jaar geleden in het vizier en raakte op slag verliefd. ,,Dit pand vertelt een uniek verhaal, dat voel j e meteen wanneer je binnenkomt. De authentieke elementen zoals de glas-in-lood ramen, hoge ruimtes en architectuur, doen je denken aan de jaren dertig. Dit gebouw is vanaf het begin van grote waarde geweest voor de gemeenschap in Zierikzee." De nieuwe eigenaar wil dat spe cifieke karakter in stand houden en in januari met de (interne) verbou wing beginnen. ,,Doordat het al zo lang leeg staat, raakt het steeds meer vervallen. En dat is eeuwig zonde!", zegt Van Heiningen. Hij is inmiddels in onderhandeling met twee serieuze kandidaten die hun praktijk aan het Jannewekken wil len onderbrengen. Het gezond heidscentrum krijgt de naam 'Hart van Zierikzee'. ,,We wachten niet met de verbouwing totdat het pand vol is. Ons doel is het gezondheids centrum rond april te openen. We gaan ervan uit dat alle praktijk ruimtes tegen die tijd wel zijn ver huurd", zegt Van Heiningen op ba sis van het marktonderzoek dat Pandrs heeft uitgevoerd. Volgens hem is er voor Zierikzee voldoende vraag naar praktijkruimte in de zorgsector. De geldende bestemming van het gebouw (maatschappelijke doeleinden) komt overeen met de invulling die Pandrs voor ogen heeft. In het vooroverleg met de ge meente zijn nog geen barrières voor de vergunning opgedoemd, aldus Van Heiningen. ,,Onder de voor waarde dat het geen kantoren wor den. Er moet daar straks weer écht zorg worden verleend." Hart van Zierikzee wordt een ge duchte concurrent van de zogehe ten Zorgboulevard in het voorma lige Zweedse Rode Kruis Zieken huis. Daar huren ook uiteenlo pende zorgverleners een praktijk ruimte. Pandrs gaat werken met flexibele huurcontracten, die maandelijks opzegbaar zijn. ,,Wan- neer je nu pedicure aan huis bent en wil uitproberen of een eigen plekje werkt, zit je niet direct vast aan een contract van vijf of tien jaar. Al bieden wij die mogelijkheid na tuurlijk ook wel." Van Heiningen denkt dat de centrale ligging eve neens in het voordeel van Hart van Zierikzee speelt. Wendy Wagenmakers Zierikzee Vroeger kookte Henk van der Kruk van het Ouddorpse strand paviljoen zelf zijn soepen, maar toen hij hoorde dat er een 'sociale soepmaker bestaat die voedsel- banken steunt, wilde hij dat ook. Bedrijfsrestaurants En laat die soepmaker, Soupalici- ous uit Haarlem, nou vanwege co rona even nauwelijks leveren aan de bedrijfsrestaurants van bij voorbeeld Campina en Heineken. Sindsdien staan de currysoep en tomaten-paprikasoep van Soupa- licious op de kaart bij 't Gorsje, als Zodra ik het verhaal erachter vertel, wil iedereen soep. Ze komen er nog voor terug ook eerste horecabedrijf in het zuid westen. Inmiddels staat de teller bij 't Gorsje op 2500 kommen. Om dat te vieren, kwam Soupalicious-op- richter Milco Aarts gistermiddag naar Zierikzee om driehonderd li ter bloemkool- en broccolisoep te overhandigen aan de voedselbank in de Mulockstraat. ,,De vriezers zitten ramvol!", glunderde voed- selbankvoorzitter Jaap Schoof. Tien vliegen in één klap De soep wordt bereid uit rest- groenten, legt Aarts uit. ,,Groen- ten die goed zijn, maar niet meer nodig. Dan bellen ze weer: we hebben hier nog 100.000 kilo pompoen, kun je daar wat mee? Natuurlijk kunnen wij dat. Ster renkoks hebben voor ons heerlijke recepten gemaakt, en de soep wordt bereid door mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. En we steunen de voedselbanken. We slaan wel tien vliegen in één klap." En de soep bevalt gasten goed, weet serveerster Merian Knecht. ,,Zodra ik het verhaal erachter ver tel, wil iedereen soep. Ze komen er nog voor terug ook." ZIERIKZEE Het hele circus rond de bomenkap moet nog komen, maar zelfs tegen de restauratie van de kades aan de Oude Haven in Zierikzee zijn bij de gemeente vijf bezwaren binnengekomen. Die zij overigens allemaal naast zich neer heeft gelegd. De restauratie van de oude ka des, en alles wat daar bij komt kij ken, houdt de gemoederen in Zie- rikzee flink bezig. Om de aanne mer ruimte te geven zijn werk te doen én om 'eenheid te creëren' bij de al deels neergehaalde bomen, wil de gemeente 23 oude linden rond de Oude Haven kappen. Be woners zijn daar zo verbolgen over dat zij een petitie lanceerden. Die is in totaal 1385 keer ondertekend. De politieke discussie over de bomenkap volgt later dit jaar. Maar nu staat al wel de vergunning voor de restauratie op de agenda. En ook die stuit bewoners tegen de borst. Drie mensen hebben er een be zwaar tegen ingediend bij de ge- De vergunning voor de restauratie staat al op de agenda van de gemeente meente, waarvan een namens 25 bewoners. Die man, meneer De Jong, schrijft beducht te zijn voor schade aan de monumentale pan- den aan de Oude Haven, wanneer de kades worden hersteld. Hij pleit voor onderzoek naar de funderin gen, en concludeert terloops dat het kadeherstel best kan plaatsvin den zonder alle bomen neer te ha len. Ook twee andere bezwaarma kers zijn bang dat omliggende wo ningen beschadigd zullen raken. De andere bezwaarmaker, net werkbedrijf DNWG, wijst de ge meente op aanwezigheid van lei dingen en kabels. ,,Die mogen niet in het geding komen." Dat gebeurt ook niet, sust de ge meente. En de zware machines blijven ver genoeg bij de panden vandaan om schade te voorkomen. De gemeente legt de bezwaren dan ook allemaal naast zich neer. woensdag 14 oktober 2020 SD Zorg keert terug in leeg pand Het voormalige Groene Kruisge- bouw aan het Jannewekken in Zierikzee wordt verbouwd tot gezondheidscentrum. In het pand komen zeventien praktijk ruimtes voor uiteenlopende zorgfuncties. Daarbij moet vol gens de nieuwe eigenaar, Rei nout van Heiningen van Pandrs uit Middelharnis, bijvoorbeeld worden gedacht aan een podo- loog, pedicure, masseur, fysio therapeut, orthodontist en psy choloog. Voor elke kom soep die bij Be- achclub 't Gorsje werd uitge- serveerd, schenkt soepmaker Soupalicious er eentje aan de voedselbank in Zierikzee. Gis teren werden de vriezers voor het eerst volgestouwd; de klan ten kunnen zich verheugen op broccoli- en bloemkoolsoep. - Merian Knecht, serveerster BROUWERSHAVEN Den Osse haven, 13.30 en 15.30 uur: Rondvaart met Rede rij Zeeland; Tonnen- magazijn, 13.30-16.00 uur: Koersbal; BURGH-HAAMSTEDE Bibliotheek, 15.00 uur: Voorleesfeest; Dorpshuis, 19.00 uur: Zangvereniging Zilt, 20.00 uur: Voorstel ling Janis; Excursie- schuur Boswachterij, 16.30 uur: Excursie bronstige damherten van Westenschou- wen; BURGHSLUIS Passagiersschip de Onrust, 11.00 uur: Fa- milierondvaart; NIEUWERKERK Kin derstudio de Blije Boefjes, 9.00 uur: Les baby ontspan ning, 10.00 uur: Les dreumes ontspan ning, 11.00 uur: Les peuter ontspanning, 15.45-17.00 uur: Knut- selcafé; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.30: Re petitie Con Amore, 19.30 uur: Repetitie Popwave; OUWERKERK Dorps huis, 10.00-11.00 uur: Koffie drinken; RENESSE Centrum, 8.00-15.00 uur: Sei- zoensmarkt; Dorps- huis, 9.00-10.00 uur: Yoga; SEROOSKERKE Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljarten, 19.00-22.15 uur: Stijl danslessen; ZIERIKZEE Biblio theek, 10.30-11.45 uur: Taalcafé; Jonge rencentrum 4SD, 14.30-17.00 uur Kin derclub, 19.00 uur: Jongerencentrum open; Leger des Heils, 14.00-16.00 uur: Bijeenkomst Leer omgaan met je geld en administratie; Voor veel activiteiten moet worden gereserveerd. Jaap Schoof van de voedselbank neemt soep aan van Pieter en zijn vader Henk van der Kruk van 't Gorsje. Rechts Milco Aarts van Soupalicious. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49