ANBO: laat oudere niet eenzamer worden Soldaat van Oranje dreigt het niet meer te redden NIEUWS 3 Oproep horeca: kabinet, help ons De sluiting van de horeca wordt gevoeld als de doodsteek. Mike Schuurman van Hendrick's pub in Alphen aan den Rijn houdt de moed erin. Hij vreest niet zijn lege kroeg, maar wel de huisfeestjes. Het is wel jammer van die tank bier. Eigenaar Mike Schuurman twijfelde nog of hij de 500 liter wel moest bestellen voor Hen drick's pub in Alphen aan den Rijn. Niet voor niets kondigde hij een optreden dit weekend aan met de woorden: 'De laatste zon dag? Wat er ook gaat gebeuren, we kunnen in ieder geval genieten van een vette live gig.' Daar ging het gerstenat, op. ,,Ik heb toch maar bijbesteld. Ook al voelde ik al een maand dat er nieuwe maatregelen aan zaten te komen.'' Er was al die sluiting van zaken om tien uur 's avonds. Nu gaat de horeca helemaal op slot, naast de amateursport die wordt stilgelegd. Terwijl Horeca Neder land moppert dat de branche organisatie pas op het laatste mo ment wordt geïnformeerd, is Schuurman al weken voorzichtig met inkopen. „Regeren is voor uitzien. En doemdenken. Je wilt niets weg hoeven gooien en ik kon me, kijkend naar de maatre gelen in het buitenland, niet voorstellen dat wij niet zouden volgen.'' Mede daardoor ontbreekt nu de onzekerheid die er aan het begin van de eerste lockdown nog wel was. Toen stond Schuurman daar, te midden van zijn grote droom, het café waar hij boven woont. Alles komt er samen, zijn passie voor muziek (hij studeerde als gi tarist af aan het conservatorium), de liefde voor de horeca die hij tij dens een bijbaan ontdekte en Ierse sferen. ,,Ik wilde niet aan mijn spaarcenten komen, de on- GENADEKLAP zekerheid was lastig. Tegelijker tijd genoot ik voor het eerst in de zeven jaar dat ik deze pub heb van drie vrije weken.'' Die stilte was weldadig en bood toch ook inkomsten. Met afhaal maaltijden en de verkoop van flessen bier kwam Schuurman de crisis door en zag hij later bezoe kers terugkeren. Mede daarom ge looft Schuurman dat hij het wel uit kan zingen, deze twee weken en ook wel een maand. ,,Pas als ik echt geld moet lenen om de zaak open te houden, ga ik wat anders verzinnen. Nu nog niet. Straks komt kerst, dan halen we het weer in. Ik ben echt gemotiveerd om het uit te houden.'' Toch is er een 'maar'. ,,Ik hoop niet dat we als horeca weer als enige de lul zijn.'' Want zelfs voor een positivo zoals hij is het frus trerend om te weten dat ook zijn klanten straks gewoon bij iemand thuis bij elkaar kruipen, om in feite hetzelfde te doen als in de kroegen die nu worden gesloten. Hij weet dat het gebeurt. De af gelopen maanden heeft Schuur man natuurlijk gemerkt dat som mige mensen 'schijt hebben' aan de voorzichtigheid die door co rona geboden is. ,,Je laat dat op een gegeven moment los, ik vind iedereen lief, als ze de rekening maar betalen. Maar het werkt na tuurlijk niet, als iedereen thuis zijn goddelijke gang maar gaat.'' Pas als ik echt geld moet lenen om open te blijven, ga ik wat anders verzinnen Dus of u er aan wilt denken, voor de grote, verwezenlijkte droom van Mike die onder zijn woning weer na vanavond weer leeg staat te zijn en al die andere horecaza ken in Nederland: ,,De horeca is gemakkelijk te controleren, ik hoop dat mensen ook hun eigen verantwoordelijkheid nemen. We moeten het samen doen. Anders gaat het nooit over.'' En als het straks allemaal langer duurt dan die eerste lockdown? ,,Ik denk dat het nog wel een jaar duurt voor we van alle maatregelen af zijn, maar ik geloof niet dat het zo ver komt.'' Maar als dan toch,,Ja, god, wat dan?'' WOERDEN Ouderenbond ANBO vreest dat de eenzaamheid onder ouderen verder zal toenemen, nu het kabinet harder ingrijpt om het coronavirus terug te dringen. De bond toont begrip voor de maatre gelen, maar waarschuwt voor de gevolgen. ,,Al die maatregelen zijn er om kwetsbare mensen, onder wie veel ouderen, te beschermen'', zegt ANBO-bestuurder Atie Schipaan- boord. ,,Maar ze hebben ook een keerzijde: eenzaamheid en sociaal isolement.'' De ANBO heropende al eerder een telefoonlijn voor ouderen die behoefte hebben aan een luisterend oor. Mensen die bellen, vaak alleen staanden, vertellen vaak dat ze al leen thuis zijn en dat 'de dagen lang zijn'. Er is ook veel angst, blijkt uit een peiling van de bond onder 5400 se nioren. Twee derde van de onder vraagden zegt bijvoorbeeld uit voorzorg niet meer bij anderen op bezoek te gaan. ,,We hopen dat mensen naar elkaar blijven omkij ken'', aldus Schipaanboord. ,,Stuur eens een kaartje of bel je opa of oma of oude buurvrouw wat vaker op.'' KATWIJK De hitmusical Soldaat van Oranje wordt de komende maand niet gespeeld. Dat meldt producent Fred Boot. Vanmiddag wordt voorlopig de laatste show ge speeld. Het is niet duidelijk wan neer de voorstelling weer te zien is. ,,Dit gaat niet meer'', aldus Boot. ,,Niet alleen met Soldaat van Oranje, maar met de hele cultuursector. We snappen dat er maatregelen moeten worden genomen om het coronavi rus in te dammen. Maar slechts dertig man per zaal is een nekslag voor de hele sector. Dit komen we niet te boven.'' De musical zou eind oktober zijn 10-jarige jubileum vie ren. Theaters, poppodia en muziek festivals reageren verslagen op de strengere regels. Financiële reserves gingen de afgelopen maanden vaak al op. „Zonder steun gaan alle zalen knock-out'', zegt directeur Danny Damman van Ziggo Dome. woensdag 14 oktober 2020 GO Mike Schuurman in Hendrick's Pub: „Straks komt kerst, dan halen we het weer in. Ik wil het echt uithouden.'' foto joost hoving 'Je kunt niet thuis gewoon je goddelijke gang gaan' Carla van der Wal Alphen aan den Rijn Koninklijke Horeca Nederland (KHN) voorziet een golf aan faillissementen nu het kabinet heeft besloten de horeca vier weken op slot te gooien. Zon der vergoeding van 100 procent voor alle loonkosten en vaste lasten vallen veel horecabedrij ven om, zegt KHN-voorzitter Robèr Willemsen. „Deze sluiting is voor veel horecaonderne mers écht de genadeklap." De sector had bij het kabinet een plan voor 'slimme maatre- - Mike Schuurman, eigenaar Hendrick's Pub Soldaat van Oranje. foto anp kippa gelen' ingediend om sluiting te voorkomen, maar dat heeft niet mogen baten. Willemsen: ,,Ik hoorde dat het kabinet klaar staat voor steun aan getroffen sectoren, dat is positief.'' Veel ondernemers zien niet hoe sluiting kan helpen. Zoals de Amsterdamse horecaman Won Yip: ,,Dat de horeca dicht moet accepteer ik, maar pak dan door in de hele maatschappij. Dus gewoon een volledige lock- down. Alleen dan heeft het zin.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3