Schouwen wordt broedplaats voor projecten zoetwater Extra geld voor vernieuwing toerisme m SE Sarita Lorena brengt Portugese versie uit van 'Oceaan' II 4 ffl a Zeeland werkt al een tijdje aan een Deltaplan zoetwater. In bijna alle regio's zitten boeren erom te springen. De zomers worden steeds droger en de verzilting neemt toe. Afgezien van het Vol kerak-Zoommeer zijn er in Zee land geen zoetwaterbekkens. Slimmer en zuiniger Dus is het zaak om slimmer en zuiniger om te gaan met het water dat er wel is. Nu wordt overtollig regenwater zo snel mogelijk afge voerd, terwijl het beter is dat te bewaren, zodat het gebruikt kan worden wanneer het nodig is. An derzijds kan de vraag naar zoet water worden verminderd, als boeren inzetten op bijvoorbeeld zilte teelten of als ze nieuwe tech nieken gebruiken om hun gewas sen water te geven. De afgelopen jaren is daar in Zeeland op allerlei manieren al mee geëxperimen teerd. Opschaling Met het creëren van de broed plaats vindt een opschaling plaats. Diverse proefprojecten worden nu in samenhang toegepast in een groter gebied. Daarvoor moeten overheden ook met tal van par tijen gaan samenwerken. De ge meente Schouwen-Duiveland wordt de trekker, dat een van de drie broedplaatsen is om de zuid westelijke delta vitaler te maken. De gemeente steekt er 400.000 euro in, de provincie 1,1 miljoen euro (daarin zit ook een Europese subsidie van ruim 260.000 euro) en waterschap Scheldestromen 250.000 euro. Uit lopende projec ten van overheden, ook buiten Zeeland is nog een kwart miljoen beschikbaar. Het Rijk legt twee miljoen euro op tafel. Van het to tale bedrag kan een half miljoen ook worden uitgegeven aan pro jecten buiten Zeeland. Er is zoveel belangstelling voor de waardebonnen die de provincie uitgeeft om de toeristische sector te vernieuwen, dat er geld bij moet. Het budget is met een ton ver hoogd naar 350.000 euro. „Blijkbaar hebben we raak ge schoten", zegt gedeputeerde Dick van der Velde (VVD, toerisme). ,,Er zijn veel meer aanvragers dan we hadden verwacht." Vorige maand stelde de provin cie tien vouchers beschikbaar: waardebonnen van elk 25.000 euro die ondernemers kunnen gebrui- ken om te onderzoeken hoe ze de koers van hun bedrijf kunnen ver leggen. Door de coronacrisis is er minder geld om te investeren en de provincie is bang dat dat ten koste gaat van de vernieuwing van de toeristische sector. In plaats van een stuk of vier aanvragen, kwamen er 21 binnen. Er waren maar tien vouchers. Het dagelijks provinciebestuur heeft er nu een ton bijgelegd, zodat 14 aan vragen kunnen worden gehono reerd. Daarover gaat Impuls Zee land. De aanvragen komen uit ver schillende branches, van water sport en dagattracties tot horeca, en uit alle hoeken van Zeeland. VERDRIET EN WOEDE DOCHTER WIST PAS NA CREMATIE Haar moeder is al gecremeerd voordat Johanna Tiziana Drarvik ontdekt dat ze is overleden. Wouterina Hendrika Verboon (76) stierf alleen, in haar woning in Middelburg. Boven het verdriet en de rouw hangt voor Johanna vooral die ene vraag: 'Waarom hebben ze niet alles gedaan om mij te vinden?' Op de telefoon van Diandra Drarvik in Stavanger komen via Facebook een paar on duidelijke berichtjes binnen van een onbekende afzen der. Eerst negeert de 22-jarige Noorse die, totdat haar twee woor den opvallen: 'oma' en 'overleden'. Ze waarschuwt haar moeder, maar die wuift de onheilstijding aan vankelijk weg. ,,Ik ben haar enig kind. Als ze zou zijn overleden, had ik dat toch wel gehoord?" Toch begint het te knagen bij Jo hanna Tiziana Drarvik (51). ,,Ter- wijl ik mijn werk afmaak, bekruipt me een akelig gevoel en ik krijg het heel koud. Mijn moeder had een slechte heup en kon niet zo goed lopen. Haar mobiele telefoon ge bruikt ze ook niet zo veel. Daarom bel ik niet eerst haar, maar meteen de politie. Maar die krijg ik niet aan de praat. Vanwege privacy wil len ze niet zomaar iets vertellen. Een vriendin van mijn moeder in Amsterdam weet van niks, mijn oudste neef in Nederland ook niet." Het is woensdag 30 september. De neef gaat op onderzoek uit en krijgt de bevestiging: De 76-jarige Wouterina Hendrika Verboon is acht dagen eerder al, op 22 septem ber, overleden in haar apparte ment aan de Houtkaai in Middel burg. De crematie heeft onder ver antwoordelijkheid van de ge meente Middelburg inmiddels plaatsgevonden. De dag nadat ze dat hoort, op donderdag 1 oktober, belt de in Goes geboren Johanna Drarvik weer met de politie. En met de ge meente. En met de uitvaartonder nemer. Nog een dag later heeft ze ook contact met de notaris die door de gemeente is ingeschakeld. ,,Ik ben wel geschrokken, maar niet hysterisch. Op de vragen die ik stel, krijg ik echter amper ant woord. Vanwege de privacyregels. Maar ik ben haar enig kind! Wat voor rechten heb ik dan?" Met alleen de indirecte bevesti ging dat haar moeder dood is, gaat ze het weekeinde in. ,,Officieel weet ik niks. Officieel heeft nie mand contact met mij gezocht." Geëmigreerd En dat verbaast Johanna nog het meest. ,,Als je even op internet zoekt, heb je me zo te pakken. Via Facebook, via LinkedIn. Ik ben hoogleraar Scandinavistiek aan de universiteit van Stavanger. Alleen al met mijn voornamen Johanna Tiziana en mijn geboortedatum vind je me gemakkelijk. Die gege vens kan de gemeente toch zo uit het bevolkingsregister halen? Bo vendien sta ik in een centraal re gister omdat ik in 1993 ben geëmi greerd naar Noorwegen maar nog wel een Nederlands paspoort heb. Hebben ze dat register niet beke ken? En waarom heeft de politie geen contact gelegd met Noorwe gen?" Op de vragen die ik stel, krijg ik amper antwoord. Vanwege de privacyregels De politie krijgt op 22 septem ber aan het einde van de middag een verontrust telefoontje, vertelt woordvoerder Alwin Don. ,,Bewo- ners van een pand aan de Houtkaai in Middelburg vertrouwen het niet: ze horen de radio bij hun buurvrouw en de lamellen zijn open, maar ze kunnen geen con tact met haar krijgen." Het gevoel van de buren klopt. Agenten die het appartement bin nengaan, vinden even na half ne gen mevrouw Verboon. Een GGD- arts stelt vast dat ze een natuur lijke dood is gestorven. ,,Dan houdt het voor ons op", legt poli tiewoordvoerder Don uit. ,,Een neef van de dochter heeft ons ge beld op 30 september en zal het nieuws doorgeven. Twee dagen la ter belt zij ons en leggen we uit wat er is gebeurd. Waarom zij niet is ingelicht, weten wij ook niet." Een uitvaartondernemer en de De zangeres timmert hard aan de weg met haar eigen muziek en maakt niet zomaar een uitstapje naar een nummer van Racoon. Ze heeft namelijk iets met de muziek van de Zeeuwse band én met Zee land. Sarita verhuisde op haar ne gende vanuit Brazilië naar het Zeeuws-Vlaamse Waterlandkerkje, waar ze opgroeide. ,,Ik heb het er naar mijn zin gehad, de vrijheid daar is heerlijk." Sinds twee jaar woont de zange res in Rotterdam. ,,Maar ik ben nog steeds een Zeeuws meisje", lacht ze. ,,Je kunt uit Zeeland weggaan, maar Zeeland gaat niet uit jou." Ik ben zelf naar de andere kant van de oceaan verhuisd Haar ouders wonen nog steeds in Zeeuws-Vlaanderen en Sarita komt er nog regelmatig. Het nummer Oceaan heeft een speciale betekenis voor haar. ,,Het is een mooi en meeslepend nummer, met zoveel emotie. De track heeft me erg geraakt. Het gaat over ver lies, acceptatie van verlies en dat je ook van jezelf kunt verliezen." Ook is de titel toepasselijk: ,,Ik ben zelf naar de andere kant van de oceaan verhuisd." Ze schrijft haar songteksten altijd zelf en ver taalde de tekst van Racoon-zanger Bart van der Weide naar het Portu gees. ,,Ik ben dicht bij de lyrics en de boodschap gebleven." Ze wil Brazilianen kennis laten maken met het nummer en hoopt dat zij het net zo voelen als miljoe nen Nederlanders. Oceaan wordt bewust niet in een compleet ander jasje gestoken. ,,Ik wil de emotie be houden en ook deze kant van mij laten zien." woensdag 14 oktober 2020 GO Schouwen-Duiveland wordt een broedplaats van initiatie ven om slimmer gebruik te maken van zoetwater. Daar voor is de komende vier jaar 3,5 miljoen euro beschikbaar. Ernst Jan Rozendaal Middelburg Ernst Jan Rozendaal Middelburg 'Waarom heeft Maurits Sep Middelburg - Johanna Tiziana Drarvik Mevrouw Verboon woonde in een appartement aan de Hout- kaai 3 in Middelburg. foto DIRK-JAN GJELTEMA Hoe klinkt Oceaan van Racoon in het Portugees? Dat laat de Braziliaans-Nederlandse zange res Sarita Lorena (23) horen met een bijzondere uitvoering van het nummer. Sophie Stockman Waterlandkerkje -Sarita Lorena, zangeres Het nummer is te vinden op insta- gram.com/saritalorena. M Sarita Lorena maakte een Portu gese versie van het nummer Oceaan van Racoon. FOTO DELICIA CELIK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36