s? Iedereen moet mee roeien Burgemeester baalt van illegale demonstratie Het rijk alleen 2 LOCKDOWN RESTAURANTS EN CAFÉS De horeca weer dicht. Vier weken lang. Vanaf vandaag om 22 uur. ,,Nou, ik kan iedereen gaan afbellen", verzucht Mart Scherp, chef eigenaar van restaurant Scherp in Middelburg. Commentaar Premier Mark Rutte is stijlvast. In de zoveelste persconfe rentie over nieuwe coronamaatregelen houdt hij het op nieuw bij een korte maar krachtige oproep aan alle Neder landers: wees niet eigenwijs, neem je verantwoordelijkheid, nu komt het erop aan. Rutte zegt het aan het eind van de aankondiging van een 'gedeeltelijke lockdown', een zeer stevige set beperkingen die hard aankomt. Nog maar een stapje verwijderd van het helemaal op slot zetten van de samenleving. Is deze oproep sterk genoeg? Gaan nu echt alle Nederlanders meedoen? Aan het kabinet zal het niet liggen. Rutte en Hugo de Jonge schreeuwen het nog steeds niet de zaal in, maar hun betoog is glashelder. Voor ieder een te begrijpen. Meteen na de presentatie barst de discussie over de maatre gelen weer los. Dat is inmiddels traditie. We schieten er weinig mee op. We zoeken steeds naar uitwegen en uitzonderingen die niet helpen. Je zou er Zeeland bij kunnen betrekken. Want de maatregelen van de regering horen bij een situatie die ernstiger is dan nu in deze provincie wordt gemeten. Dus een uitzondering voor Zeeland? Nee. Wie denkt dat het hier goed blijft gaan terwijl het virus overal om ons heen oprukt, droomt. Het is goed dat Zeeland meegaat in de gedeeltelijke lockdown. De situatie in Ne derland is opnieuw ernstig genoeg om overal minstens te doen wat de regering vraagt. We zitten met z'n allen in hetzelfde schuitje. Om snel ergens te komen moet iedereen mee roeien. Rutte en De Jonge schreeuwen het nog steeds niet de zaal in, maar hun betoog is glashelder GOES Burgemeester Margo Mul der van Goes is niet te spreken over een illegale demonstratie die gis teravond in de stad plaatsvond. Tientallen mensen verzamelden er om te protesteren tegen de corona maatregelen en overheid. Demonstreren mag zonder ver gunning, maar zo'n actie moet wél van tevoren aangemeld worden bij de gemeente. Dat is niet gebeurd, bevestigt Mulder. ,,Daarmee was die dus ook niet toegestaan." Op basis daarvan had ze het pro test mogen stopzetten, maar deed dat niet. Wel sprak ze haar onge noegen uit over de demonstratie. ,,Dit soort samenkomsten houden k^n gewoon niet. J e kunt voor of te gen de coronamaatregelen zijn, maar je moet er wel gepast mee omgaan. Dus door afstand te hou den en groepsvorming te voorko men." ALMANAK Dat die regels eveneens overtre den werden, was wel duidelijk. De groep van zo'n dertig a veertig mensen verzamelde zich voor het stadskantoor en liep vervolgens in Er werd geen afstand gehouden en er was groepsvorming een stoet naar de Grote Markt. Het protest duurde iets langer dan een uur en is volgens Mulder wel vreed zaam verlopen. ,,Er zijn geen aan houdingen verricht. Maar ik kan me best voorstellen dat we komende dagen nog kijken of we met de be treffende mensen contact opne men voor zover we weten wie het zijn." Het Hulster koppel werkt nog steeds vanuit huis. Voor het eerst in weken moest de man des huizes voor zijn werk op pad. ,,Zo, dan heb ik het rijk ein delijk weer eens voor mij al leen", zei zijn vriendin triom fantelijk. Toen haar vriend nog maar tien minuten de deur uit was, hield het internet er ineens mee op. Ze trok in de meterkast een vreemd uitziende stekker uit het stopcontact om te reset- ten. En kreeg die er vervolgens niet meer terug in. Ze belde in paniek haar vriend. Die kwam niet meer bij van het lachen. ,,Tot vanavond, schat!" Crisisoverleg over corona hervat School dicht na besmetting Middelburg Reisadvies voor België aangepast ,,Het is zuur", zegt Mart, terwijl hij de eerste gang van een vijfgangen menu dresseert. De persconferen tie van Rutte hakt erin. ,,Wij heb ben tal van maatregelen getroffen om ons aan de hygiënerichtlijnen te houden. Iedereen kan hier coro- naveilig eten. Ik denk veiliger dan thuis. Wat kunnen we nog meer doen? Bovendien heeft slechts 2,9 procent van de besmettingen in de horeca plaatsgevonden. En de res taurants zijn binnen de horeca ze ker niet het probleem." Dat de volledige horeca moet bloeden, ja daar is de horeca-onder- nemer echt klaar mee. ,,De goeden moeten onder de kwaden lijden. Het is echt van de zotte. Bovendien had het kabinet makkelijk een on derscheid kunnen maken tussen cafés en discotheken enerzijds en restaurants anderzijds. Nu scheert het kabinet alle horeca over één kam." Dat mensen behoefte hebben aan ontmoeting en ontspanning blijkt uit de vele reserveringen bij Scherp. Deze week waren alle tafels, die netjes op ruime afstand van elkaar staan, geboekt. Vaste gasten Chris en Marjon Sanderse uit Middelburg zijn geluksvogels. Dinsdagavond Het is onduidelijk wat er na een maand sluiting gebeurt dineren de Scherp-fans knus bij kaarslicht, ook nog eens aan het raam. Voor hun neus stijgt de ver rukkelijke geur op van bisque met wonton van wilde gamba en krab- koekjes. Ze genieten er met volle teugen van, want vanaf vandaag kunnen ze een maand lang niet meer in hun favoriete restaurant terecht. ,,Wij houden van dit soort luxe verwennerij. Zeker één keer per maand, soms vaker, gaan we uit eten. Bij voorkeur naar Scherp. Het is hier ook uitstekend geregeld. Voor mij is dat belangrijk, want ik heb MS. Ik moet extra oppassen", zegt Marjon. Haar man Chris heeft te doen met Mart en zijn (gast)vrouw Dani. ,,Het is toch raar dat er geen onderscheid tussen natte horeca en restaurants wordt gemaakt. Het voelt hier bij Scherp bijna zo veilig als thuis. Misschien waren regionale maatregelen wel beter geweest. Zeeland is per slot van rekening niet het gebied met heel veel besmettingen." Nog één avond 'knallen' en dan moet Mart de sleutel omdraaien. Gaat hij opnieuw bezorgen aan huis, zoals tijdens de sluiting dit voorjaar? ,,Kijk, met afhaal- en be- zorgmaaltijden maak je veel min der omzet. Anders dan in de Rand stad is de vraag hier te gering. Al leen met kerst loont dat. Als ik het doe, is het vooral om personeel be zig te houden." Het kabinet heeft een steunpak- ket beloofd voor de horeca. Scherp denkt de donderbui wel te overle ven. ,,Ik heb een eigen pand en ben al dertien jaar bezig. We hebben ook een erg goede zomer gedraaid. Financieel maak ik me geen al te grote zorgen. Er zijn collega's die er veel slechter voor staan. De vraag is: wat is het perspectief. Het is ondui delijk wat er na een maand sluiting gebeurt. Van corona zijn we voorlo pig niet af." woensdag 14 oktober 2020 Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG De Zeeuwse taakgroep economie gaat weer we kelijks vergaderen om te kijken hoe in de provincie gereageerd kan worden op de opnieuw oplaai ende coronacrisis. Naast de provincie zitten de gemeenten, werkge versorganisatie VNO- NCW, de Economic Board Zeeland, de Ar beidsmarktregio Zeeland, ontwikkelingsmaatschap pij Impuls en landbouwor ganisatie ZLTO in de taakgroep. In het voorjaar trok Zee land 2 miljoen euro uit om de effecten van de pan- demie op de economie te dempen. TERNEUZEN De locatie van school De Regenboog/De Wingerd aan de Madame Curie straat in Terneuzen blijft de rest van de week dicht. Dat heeft het schoolbestuur en de di rectie besloten nadat een van de medewerkers po sitief is getest op corona. De Regenboog/De Win gerd is een school voor speciaal onderwijs. Ook twee andere medewer kers hebben klachten die mogelijk corona gerela teerd zijn. Daarmee is te weinig personeel op de school aanwezig om op een verantwoorde manier de rest van de week on derwijs te verzorgen. Maak alleen nog nood zakelijke reizen naar België en ga bij terug komst tien dagen in qua rantaine. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het reisadvies ver anderd. Heel België heeft nu code oranje ge kregen vanwege het op lopend aantal coronabe smettingen. België had eerder al reizen naar Nederland ontraden, met uitzondering van de provincie Zeeland. Maar andersom geldt nu wel dat iedereen die vanuit België naar Nederland en dus ook Zeeland komt tien dagen in qua- rantie moet gaan. Nog even Frank Balkenende Middelburg - Mart Scherp, restauranteigenaar Mart Scherp bedient vaste gasten Chris en Marjon San derse. FOTO BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34