immmu ADE uitgesteld naar 2021 ia in MEDIA CULTUUR 29 p" lO '"ET' Dance in de woonkamer .11 ik' Fredrik Backman Angstige mensen QUIZ streep doorheen. Op Koningsdag, waar hij normaliter in Alkmaar, Am sterdam en Rotterdam draait, stond hij op het dak van zijn eigen huis te draaien. „Niemand kon de deur uit. Ik had het gevoel dat ik iets moest doen. Heb ik een setje voor de buurt op mijn dak gedraaid. Dat was super leuk." Surrealistisch Twee weekenden draaide hij op Texel op strandfeest Zand. Een bijna sur realistische ervaring voor de dj die - in plaats van een menigte van 50.000 dansende bezoekers - nu honderd vijftig man voor zich had. Het derde weekend Texel moest hij afzeggen: corona. ,,Ik was op vakantie geweest en dacht: ik neem geen risico voor de mensen, laat ik een test doen. Bleek ik positief. Nou, die zag ik niet aan komen. Ik voelde me niet ziek, stond zelfs rennend op de loopband thuis in de gym toen ik gebeld werd met de uitslag. Blijkbaar had ik de luxere versie van corona, want behalve mijn reuk en smaak merkte ik er weinig van. Gelukkig maar.'' Natuurlijk, Nicky Romero liep door corona veel inkomsten mis, maar de Veenendaler is meer dan al leen dj. Als producer maakt hij al ja ren evenveel naam. Minder op reis betekent: vaker de studio in. Het le verde deze zomer producties op met onder anderen Armin van Buuren (I need you to know) en Sick Individuals Natuurlijk maak ik me zorgen. Wat is er straks nog over van de dance- industrie? Het leven dat wij leiden is eigenlijk niet normaal. Vliegtuig in en uit, hotel in en uit Only For Youen hij heeft net een ka kelverse track uitge bracht: Nights Like You. Met de release van de laatste maakt hij zijn debuut bij muziekconcern Uni versal Music Group, waarmee hij recent een deal sloot. „Veel mensen denken dat ik alleen plaatjes draai." Een misvatting. Nicky Romero is een be drijf. Met een eigen platenlabel, ma nagementteam, radioshow, mer chandising, productieafdeling, een eigen studio en personeel ,,Tussen de vijftien en twintig man. Ik voel me zeer verantwoordelijk voor hun brood. Ik heb gelukkig door de jaren heen wat vet op de botten kunnen kweken.'' Nicky Romero is, zegt hij, van de vierde generatie dj's die Nederland voorbracht. ,,Je hebt de mannen van het eerste uur, DJ Jean, Addy van der Zwan, Koen Groeneveld. Daarna kwamen Tiësto en Armin van Buu- ren die van dance wereldmuziek hebben gemaakt en voor ons veel deuren hebben geopend. Ik ben hen megadankbaar.'' Na de derde generatie Afrojack, Chuckie en Hardwell ('Ik heb hem als tourmanager nog rondgereden') kwam hij, Nicky Romero. Het is de tijd dat het voor hem moet gebeuren, maar hij beseft tegelijk dat dj's ook zo af en toe gas terug moeten nemen. ,,Ik merk wel dat het leven wat wij leiden eigenlijk niet normaal is. Vliegtuig in en uit, hotel in en uit. We zijn amper geland of zijn alweer op weg naar de volgende stad of een ander land. Je wordt alle kanten op FESTIVAL gesmeten. Als we weer gaan toeren, ga ik opnieuw de balans opmaken. Een minder gek tourschema. Niet twaalf of veertien shows per maand, maar acht. Je zit in een trein die maar door blijft denderen. Als die eenmaal tot stilstand is gekomen vraag je je af: waar sta ik eigenlijk? Wat wil ik?" Inzichten Corona leidde tot andere inzichten. ,,Ik vind het heel erg leuk om nu meer tijd met mijn ouders door te brengen. Quality time met mijn zusje. Op verjaardagen te komen. Ik heb een familieweekend op Terschelling gehad, Thirty Seconds en Rummikub gespeeld. Ik ben zelfs voor het eerst sinds jaren op zomervakantie ge weest met vrienden. Langzaam word je dan weer een klein beetje onder deel van deze maatschappij. Ik besef dat mijn leven kostbaarder is dan al leen rond te reizen, shows te doen en omzet te generen.'' De toekomst van artiesten, zeker nu de tweede coronagolf over ons land rolt, is troebel. Natuurlijk maak ik me zorgen. Wat als dit echt langer duurt? Wat voor dance-indu strie is er dan nog over? Moeten we nieuwe formats bedenken? Het ziet er niet rooskleurig uit, maar ik zie nog geen reden om in paniek te ra ken. Voorlopig houden we het vol, al zou het wel mooi zijn als er binnen kort iets zou gebeuren.'' Een rigoureuze switch? Nicky Ro mero lacht. ,,Weet je dat ik vroeger bij de jeugdbrandweer heb gezeten? Nee, zonder dollen: muziek is mijn leven. Ik kan bij veel beroepen aan sluiten. Muziekles en cursussen mu ziek produceren geven. Een dance- muziekschool openen. Maar het liefst blijf ik mijn hobby's uitoefe nen: draaien en produceren.'' Het voordeel van PZC Fredrik Backman - auteur van Een man die Ove heet - is terug met zijn meest meeslepende roman tot nu toe Angstige mensen is een tragikomisch verhaal over een klungelig gijzeldrama in een appartementencomplex waar net een bezichtiging plaatsvindt. Dit hilarische en tegelijkertijd aangrijpende boek gaat over de kracht van vriendschap, vergeving en hoop - de dingen die ons redden, zelfs in de meest angstige tijden. Bestel nu op pzc.nl/angstigemensen woensdag 14 oktober 2020 ifrfra Binnenkort presenteren Viviënne van den Assem en dance-expert Arne van Terp hoven de Dutch Dance Quiz. De quiz, te spelen vanuit de woonkamer, behelst meer dan dertig jaar Nederlandse dancegeschiedenis: van de komst van de Roxy, de iT en Parkzicht tot meezingen met 2 Unlimited, hakken op Thun- derdome en de entree van Nederlandse top-dj's. Deelname via TV 538 (Ziggo/KPN) of dutch- dancequiz.nl. A A Dj Nicky Romero draaide afgelopen zomer voor hon derdvijftig mensen op Texel. FOTO'S TRIBE COMPANY 44 44 Amsterdam Dance Event zou dit jaar het 25-jarig jubileum vie ren, maar moest de plannen wijzigen. De festiviteiten worden een jaar uitgesteld. ADE beperkt zich vol gende week tot een (online) conferentie en een digitale variant van het ADE Festival, waarbij online initiatie ven en aangesloten festivalpartners wor den ondersteund. De omvang van de fy sieke vorm hangt af van de coronamaatre gelen. Jan Willem van de Ven, lid van de ADE- directie: ,,Voor de bezoekers, organi satoren, evenementen, podia en artiesten wil len we niet volledig de stekker eruit trekken.'' Omdat je het verdient! 111

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29