'Aanmodderen tot het grondig fout gaat' EUWS 11 CORONA BESTUURLIJKE CHAOS Bijna nergens in Europa zijn er per honderdduizend inwoners zo veel nieuwe coronabesmettingen als in België. De situatie wordt steeds ongemakkelijker, de regels ingewikkelder, de verwarring groter. ,,Het is ronduit verbijsterend.'' Mark van Assen Brussel Tjechië, België, Nederland: de drie landen vormen een top 3 waar je niet in wilt staan. Het zijn de kop lopers van de meeste nieuwe coro nabesmettingen per 100.000 inwo ners in de afgelopen twee weken. Voor de Belgen is het een treurige statistiek. Het aantal besmettingen schoot de afgelopen weken om hoog, naar bijna 40 nieuwe geval len per dag per 100.000 inwoners. De Tsjechen zijn koploper in Eu ropa, maar Nederland en België wedijven om plek 2 en 3. De Belgen maken zich grote zor gen. Zo vrezen de ziekenhuizen, net als in Nederland, dat de regu liere zorg in het gedrang komt. Een biostatisticus waarschuwde maan dag dat er voor december rekening moet worden gehouden met twee keer zo veel opnames als tijdens de eerste golf. Andere deskundigen wijzen erop dat de weekgemiddel- des van de besmettingen zich blij ven verdubbelen. ,,Als deze trend zich doorzet, zit ten we aan het eind van deze week aan de tienduizend besmettingen per dag'', klinkt het uit het Natio naal Crisiscentrum, een advise rende en coördinerende instantie. De landelijk bekende viroloog Marc Van Ranst stelt dat een nieuwe lockdown 'moeilijk te vermijden' is. Besmet Langzamerhand bereikt het virus ook de bestuurslagen van het land. Waar de premier van het Brussels Hoofdstedelijk Gewest, Rudi Ver voort, de ene dag strengere maatre gelen bekend moest maken, werd de volgende dag bekend dat hij zelf ook besmet is. Hetzelfde geldt voor zijn minister van Financiën en On derwijs Sven Gatz. De hele regering zit nu in quarantaine, net als die van Wallonië, waar minister van Toerisme en Bestuurszaken Valérie De Bue besmet bleek. In Vlaande ren zit het hele kabinet van minis ter Zuhal Demir (onder meer Justi tie) in quarantaine, sinds een me dewerker van haar overleed aan co rona. De Belgische zorgen worden nog eens versterkt door de ogenschijn lijke wirwar van maatregelen die wel of juist niet worden genomen. Dit heeft om te beginnen te maken met de enorm ingewikkelde Belgi sche overheidsstructuur. De krant De Standaard plaatste onlangs een overzicht van wat zij noemt 'het Belgisch coronalabyrint': een dui zelingwekkende parade van minis ters, experts, taskforces, comités, 'management groups', werkgroe pen en evaluatiecellen. En die zijn vaak ook nog eens gevuld met ver tegenwoordigers van de verschil lende Belgische gemeenschappen, die allemaal hun eigen inzichten en belangen hebben. Een klein voorbeeld: de lande lijke minister van Gezondheid Maggie De Block zit aan tafel met haar Vlaamse collega Wouter Beke, haar Waalse collega Christie Mor- reale, twee ministers uit de Franse gemeenschap (Valérie Glatigny en Bénédicte Linard), twee ministers uit de Brusselse Hoofdstedelijke re gering (Alain Maron en Elke Van den Brandt) én minister Antonios Antoniadis uit de Duitstalige ge meenschap. Met deze trend zitten we aan het eind van de week aan 10.000 besmettingen per dag Nog een voorbeeld: de rivaliteit tus sen Antwerpen en Brussel, de twee grootste steden. De ene wordt be stuurd door een rechtse meerder heid, de andere door een linkse. Als de ene (Antwerpen) een avondklok instelt, vindt de andere (Brussel) dat 'tegen de mensenrechten'. In Antwerpen hekelen ze dan weer de Brusselse 'lasagne' van negentien verschillende gemeenten, waar de hiërarchie totaal onduidelijk is. Zo was het in het voorjaar niet onge bruikelijk dat je in de ene helft van de straat je mondkapje op moest doen, terwijl het in de andere helft, net over de gemeentegrens, weer af kon. Het bracht de econoom Geert Noels in een opiniestuk tot de vol gende verzuchting: ,,Het Belgische Covid-19-beleid bestaat niet. Het is aanmodderen tot het grondig fout loopt, waarna een lockdown volgt met alle pijn van dien.'' Ook toen de regering op 23 september een ver soepeling van de maatregelen aan kondigde, terwijl het aantal be smettingen juist weer aan het oplo pen was, regende het kritiek. ,,Deze maatregelen staan in schril contrast met de realiteit'', zei viroloog Van Ranst vertwijfeld. De rector van de Universiteit Gent, Rik Van de Walle, snapte er helemaal niks van: 'Verbijsterend. Ronduit verbijste rend', twitterde hij. 'Ik ga even wandelen.' Onderwijs Op dit moment is het onderwijs een brandpunt van de discussie. Waar het hele land oranje kleurt, blijven de scholen code geel hou den. Minister Ben Weyts vindt dat 'alle leerlingen van alle leerjaren alle dagen naar school' moeten, en niet halve dagen, zoals bij code oranje het geval zou zijn. De weer stand daartegen is groot, vanwege het verwarrende signaal. Dus wordt nu voorgesteld om de kleur codes aan te passen, zodat de scho len ook op oranje gaan, maar dat de kinderen wél hele dagen naar de les kunnen. Om de verwarring nog groter te maken, opperde een Ant werpse wethouder om desnoods maar 'met een oranje bril naar code geel te kijken'. Corona bij de buren woensdag 14 oktober 2020 GO M Twee barretjes in Brussel. De een gesloten, de ander open omdat het ook J een restaurant is. r FOTO BELGA M - Lid crisiscentrum 1 Tsjech. Rep. Nederland 1 België Frankrijk augustus 141020 BRON: OUR WORLD IN DATA Duitsland september okt In België gaat het de laatste dagen net iets beter dan in Nederland. Dagelijkse nieuwe gevallen per 100.000 inwoners; voortschr. 7-daags gemiddelde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11