Eis OM: vader van 19 kinderen 3 jaar cel voor misbruik Verdachte móét naar slachtoffer luisteren W11 10 NIEUWS HSBUHlri tegen Nog te veel geld naar niet-effectieve zorg W-'} Jftf ls: 'T l-ï- I Koelewijn is vader van een gezin met negentien kinderen. Hij houdt vol dat de Bijbel hem toestemming geeft om zijn kinderen te slaan. ,,De laatste rechter zal over mij oorde len'', zei hij tijdens het hoger be roep. Hij verklaarde dat hij in 2006 is gestopt met slaan. De man gaf ook toe dat hij fouten maakt. Koelewijn, die een voegbedrijf heeft met enkele van zijn zonen, en een viswinkel runt in Utrecht, werd in 2018 door de rechtbank veroor deeld tot twee jaar cel voor huiselijk geweld. Het Openbaar Ministerie had vijf jaar geëist, maar hij werd vrijgesproken van misbruik. daarbij waren veel feiten verjaard. Zijn kin deren verklaarden dat zij met de lat zijn opgevoed. Een dochter stelde dat haar vader ziek is. Deskundigen rapporteerden dat het slaan niet voortkomt uit het geloof, maar uit een persoonlijkheidsstoornis. Het OM vond de straf van de rechtbank te laag, maar tekende geen beroep aan. Koelewijn, die al elf maanden in voorarrest zat, deed dat wel. Ruzie om geld Zijn advocaat benadrukte dat alle aangiftes pas zijn gedaan na een fa milieruzie om geld. De verdediging wees erop dat de verdachte zwaar heeft geleden onder het voorarrest. Hij is ziek en zou niet terug kunnen naar de cel. Tegen de 57-jarige echtgenote van Koelewijn eiste het OM in hoger beroep vier maanden voor waardelijke gevangenisstraf we gens medeplichtigheid. De vrouw benadrukte dat geen van haar kinderen aangifte tegen haar heeft gedaan. Het OM weegt mee dat de Bunschotense leed onder haar dominante man, maar vindt dat ze had moeten ingrijpen om haar kin deren te helpen. De uitspraak in beide zaken is op 27 oktober. Een wetsvoorstel dat dit regelt is aangenomen in de Tweede Kamer en krijgt naar verwachting ook een meerderheid in de Eerste Kamer. In het wetsvoorstel krijgen slachtoffers of nabestaanden ook spreekrecht tijdens zittingen waarin besloten wordt over tbs- verlenging van gestraften. Daar kunnen slachtoffers aangeven of zij bijvoorbeeld bescherming nodig hebben via een contact- of straat verbod. Minister voor Rechtsbescher ming Sander Dekker zegt dat de verdachte van een ernstig misdrijf 'straks geen keus meer heeft'. ,,Je moet er gewoon zijn in de rechts zaal. Slachtoffers of nabestaanden moeten de kans hebben om ook aan de verdachte te vertellen wat het misdrijf met hen heeft gedaan. Dat kan ook helpen bij de verwerking." Op het plan is ook veel kritiek. Rechtsgeleerden vinden dat uitge breide aandacht voor slachtoffers niet eerlijk is tegenover verdachten die misschien wel onschuldig zijn. Zij worden (als ze onschuldig zijn) geconfronteerd met verklaringen die hen niet betreffen. Er zou dus pas na de uitspraak ruimte moeten worden geboden aan nabestaanden of slachtoffers. Plan niet eerlijk als verdachte onschuldig blijkt Ook een belangrijk adviesorgaan van het kabinet, de Raad voor Straf rechtstoepassing en Jeugdbescher ming (RSJ), noemt het plan 'on wenselijk'. ,,Mogelijk zal een deel van de slachtoffers niet naar de zit ting komen om een confrontatie met de dader te vermijden.'' Boven dien denkt de RSJ dat de plannen indruisen tegen de 'fundamentele rechtsbeginselen' van een ver dachte. Het is de afgelopen zes jaar niet of nauwelijks gelukt om 'onzinnige' zorg uit het basispakket te halen. Volgens de Algemene Rekenkamer is er hooguit 82 miljoen euro bespaard. Oud-minister van Volksgezond heid Edith Schippers gaf in 2013 het Zorginstituut Nederland, de nationale pakketbeheerder, de opdracht om zorg uit het pakket te halen, waarvan het effect niet vaststaat en die medisch niet noodzakelijk is. Het programma Zinnige Zorg, dat daarop werd opgestart, heeft de verwachtin gen niet waargemaakt. Waar het Zorginstituut eerder nog de kos tenbesparingen inschatte op ruim een kwart miljard euro, komt de Rekenkamer uit op nog geen derde van dat bedrag. De Rekenkamer is hard in haar oordeel: 'Stop ermee of kies voor een fundamenteel andere aan pak.' Het programma kent te veel vrijblijvendheid en vrijwilligheid en het ontbreekt aan strategie om kostenbesparingen af te dwingen als specialisten of andere partijen uit het 'veld' de verbeteringen niet doorvoeren. Doorgaan op deze voet zal er niet toe bijdragen dat het doel wordt bereikt, namelijk voor komen dat patiënten onnodige of niet-werkende behandelingen krijgen, luidt de conclusie. Dat zelfde geldt voor een nieuw programma dat inmiddels is geïntroduceerd: Zorgevaluatie en Gepast Gebruik. De toenmalige minister voor Medische Zorg, Stop ermee of kies voor een fundamenteel andere aanpak Bruno Bruins, verwachtte daar veel van, maar dat is niet terecht, vindt de Rekenkamer. Dit pro gramma lijkt te veel op het vorige en zal op dezelfde problemen stuiten. Niet bewezen effectief Het Zorginstituut kondigde on langs al aan strenger te willen zijn ten aanzien van zorg die binnen de dekking van de basisverzeke ring valt. Inmiddels wordt via de basisverzekering voor 48 miljard euro vergoed. Zorg die niet bewe zen effectief is, zal vaker uit het basispakket verdwijnen, kon digde voorzitter Sjaak Wijma al aan in een interview met deze krant. Onder meer slaapcentra in ziekenhuizen moeten voortaan aantonen dat patiënten baat heb ben bij een behandeling, anders wordt die niet langer vergoed. Voor behandelingen waarbij de wetenschappelijke onderbou wing tekortschiet, wordt een 'resultaatafspraak' gemaakt. Wordt het bewijs vervolgens niet geleverd, dan verdwijnt deze zorg uit het pakket. Volgens het Zorginstituut blijkt uit onder zoek dat voor maar liefst de helft van het pakket geen wetenschap pelijke onderbouwing is. Ook de Rekenkamer verwijst naar dit onderzoek: 'Burgers betalen verplicht premie voor hun basis verzekering en mogen verwach ten dat die niet wordt gebruikt voor zorg die niet effectief of noodzakelijk is.' EERBETOON BHUMIBOL woensdag 14 oktober 2020 GO M Henk Koele- wijn ging zelf in hoger be- ,ii J l de twee jaar die hij eerder fi kreeg. foto ad - 1 J I Tegen de 61-jarige Henk Koele- wijn uit Bunschoten is gisteren bij het gerechtshof in Arnhem drie jaar gevangenisstraf geëist. Hij wordt ervan verdacht dat hij tien van zijn negentien kinderen jarenlang mishandelde. Jurgen Swart Amersfoort Verdachten van ernstige zeden- en geweldsmisdrijven zijn voort aan verplicht om aanwezig te zijn bij hun rechtszaak en de uit spraak. Ook moeten zij naar de slachtofferverklaring luisteren. Tobias den Hartog Den Haag Plan voor snoeien in zorgpakket mislukt Laurens Kok Den Haag - Rapport Rekenkamer Op 13 oktober 2016 overleed de Thaise koning Bhumibol Adulya- dej. Gisteren kwa men studenten bij elkaar voor een ceremonie bij het Grote Paleis in Bangkok om hun geliefde oude ko ning te eren. Zijn opvolger koning Vajiralongkorn en koningin Suthida kwamen na hun bezoek aan de tempel even naar buiten om de aan wezigen te begroe ten. Op de route die de koninklijke familie aflegde naar het paleis verwijderde de politie tientallen Thai die er wilden overnachten om vandaag te demon streren voor meer democratie in het land. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10