9 dinsdag 13 oktober 2020 Veel ambtenaren hebben geen zin om brieven en andere teksten van de overheid begrijpelijker te maken. Sommigen vrezen minder serieus te worden genomen als ze simpeler schrijven. Volgens staatssecretaris Knops is een 'cultuurverandering' nodig. Peter Winterman Den Haag Een jaar geleden stelde staatssecretaris Ray mond Knops (Binnenlandse Zaken) een 'Di rect Duidelijk Brigade' van honderd taalex perts aan om brieven van de overheid duide lijker te maken. Sindsdien trekken taalcoa- ches het land in om ambtenaren te helpen bij het schrijven van begrijpelijke teksten. Inmiddels zijn 20.000 overheidsteksten verbeterd, blijkt uit een enquête van Knops onder 188 organisaties, zoals gemeenten en provincies. ,,Dat is echt veel meer dan de duizend teksten die we vooraf als doel hadden gesteld'', zegt Knops. ,,We zien dat de sneeuwbal gaat rollen.'' Toch blijkt er nog veel weer stand onder ambtenaren te zijn. Van de organisaties die zijn begonnen met het verbeteren van teksten geeft 33 procent aan 'vaak of zeer vaak' weerstand hiertegen te ervaren van collega's. Bij nog eens 42 pro cent is er sprake van 'gemiddelde weerstand'. Slechts een kwart proeft enthousiasme over het schrijven van begrijpelijke teksten. „Het gaat niet vanzelf', erkent Knops. „Ik denk dat ambtenaren die direct contact heb ben met burgers heel goed begrijpen waarom dit moet gebeuren. Het zijn de men sen die daar wat verder van af zitten, die weerstand hebben. Dit laat alleen maar zien dat de cultuur en de houding verder moeten veranderen." Juristen Uit de enquête blijkt dat vooral ict'ers en ju risten moeite hebben hun taalgebruik aan te passen. Juristen willen alles 'dichtgetimmerd hebben', waardoor teksten onbegrijpelijk kunnen worden. Ambtenaren krijgen ook het gevoel dat hun vakkennis niet serieus wordt genomen door de versimpeling van taal. Verder vinden ze het niet altijd nodig teksten te veranderen. 'Inwoners begrijpen het toch wel', is de gedachte. ,,Wij hebben als overheid de plicht om begrijpelijke bood schappen uit te zenden'', reageert Knops. ,,Als twee juristen praten over hun vak, be grijpen de meeste mensen niet waar het over gaat. Dat vind ik niet zo erg. Het wordt an ders als die jurist met burgers in gesprek gaat. Dan moet je het duidelijk willen uitleggen.'' Het kabinet trok vorig jaar 3 miljoen euro uit voor de 'Direct Duidelijk Brigade'. Het geld wordt onder meer gebruikt voor een hulppakket voor overheidsinstanties. Daarin zitten voorbeeldbrieven, een woordenlijst met alternatieven voor ambtelijk jargon en een checklist voor het schrijven in heldere taal. Volgend jaar komt er ook een speciale 'taalhulplijn' voor ambtenaren, net als een app die helpt om moeilijke teksten te her schrijven. (Hrt&el2.4.lllhotdetl Dus ik mag gewoon vanaf nu mijn fiets ook buiten het fietsenrek bij ons huis neerzetten? Voorbeeld 1 uitnodigingsbrief Deze verdieping en be zinning op de toekomst van de tippelzone willen wij vormgeven door het gesprek met u aan te gaan via de publieke waarde cyclus met een zogeheten multiloogtafel. We willen graag met u praten over de tippel zone. Voorbeeld 2 WMO-brief OUD U ontvangt sinds (datum) ondersteuning op grond van de Wet maatschappelijke ondersteuning 2015 (Wmo 2015) en de Verordening maatschappelijke ondersteu ning 2017. Uw indicatie van uit de Wmo is geëindigd of gaat binnenkort eindigen. Een huisbezoek voor het onderzoeken van een nieuwe indicatie is gepland op (datum).' U krijgt sinds (datum) hulp in de huishouding, u heeft hier recht op volgens be paalde wetten. In de bijlage bij deze brief kunt u lezen welke wetten dat zijn. Bin nenkort verloopt uw hulp in het huishouden. Wij komen op (datum) bij u op bezoek om te praten over welke hulp u nodig heeft en of we uw hulp gaan verlengen, stoppen of uitbreiden.' Voorbeeld 3 brief over bomenkap OUD 'De (straatnaam) wordt aan de evenzijde gemarkeerd door 12 lindebomen in het trottoir. De gemeente is voornemens deze bomen te rooien en geheel of gedeeltelijk te vervangen. Reden van de voorgenomen kap van de lindebomen is dat de bomen geen groei meer vertonen en of geen groeimogelijkheden hebben en jaarlijks voor flinke wortel- opdruk aan de verharding - en daarmee gepaard gaande over last veroorzaken.' U woont aan de (straatnaam). De gemeente is van plan bijna alle bomen in deze straat te ver vangen en nieuwe te planten. Aan de kant met even huisnum mers staan 12 lindebomen. Waarom willen wij deze bomen (voor een deel) vervangen? De lindebomen zijn groter gewor den dan de standplaats. De wor tels van de bomen drukken hier door de straattegels omhoog.' GO Ambtenaar heeft moeite met simpeler taalgebruik r!' ILLUSTRATIE MARK REIJNTJENS NIEUW NIEUW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9