Advocaat: Zwijgen maakt van 'ideale verdachte' Brech nog geen dader 8 NIEUWS Kabinet trekt geld uit voor elektrische vrachtwagens en bouwmachines Dat maakt minister Carola Schou ten (Landbouw) vandaag bekend, melden Haagse bronnen. Zij pre senteert dan haar nieuwe stikstof- wet, waarmee het kabinet de stik stofcrisis in Nederland te lijf wil gaan. Met de wet wil Schouten re gelen dat de stikstofuitstoot de ko mende tien jaar met 26 procent om laaggaat. Huizen Nu lopen nog veel bouwplannen spaak, doordat de rechter vorig jaar bepaalde dat Nederland geen extra stikstof mag uitstoten. Bij het bou wen van huizen komt stikstof vrij, onder meer door de inzet van zware grondverzetmachines en bouwkranen. Om die reden mag de overheid niet zomaar een bouwver gunning verlenen. Daarom komt het kabinet nu met een subsidieprogramma voor elek trische voertuigen en bouwmachi- nes. Tussen 2021 en 2023 komt daar voor 300 miljoen euro beschikbaar. In de periode 2024 tot 2030 volgt nog eens 200 miljoen euro. Een deel van het geld gaat naar bouwhubs, t Het is niet zeker of Schouten een meerderheid krijgt in de Eerste Kamer waarbij bouwplaatsen vanuit een centrale locatie worden bevoorraad. „Vooral voor de Randstad biedt dit lucht'', zegt een Haagse bron. Zo is het bijvoorbeeld in de regio Den Haag lastig om stikstofruimte voor de bouw vrij te maken: daar is in de omgeving weinig landbouw en in dustrie. Wanneer bedrijven en boe ren daar hun stikstofuitstoot min deren, levert dat te weinig op om bouwprojecten door te laten gaan. Het half miljard voor emissievrij e voertuigen en machines komt bo venop de 5 miljard euro die het ka binet eerder uittrok voor de stik- stofaanpak. Daarvan gaat 3 miljard naar natuurherstel en zo'n 2 miljard naar regelingen om boeren uit te kopen en boerenbedrijven te ver duurzamen. Niet ver genoeg Linkse partijen vinden dat de stik stofmaatregelen niet ver genoeg gaan. Daardoor is het niet zeker dat Schouten een meerderheid krijgt voor haar stikstofwet in de Eerste Kamer, waar de coalitiepartijen in de minderheid zijn. Als haar wet het niet haalt, zou dat een nederlaag zijn voor het kabinet. Schouten probeert al meer dan een jaar uit de stikstofimpasse te komen. Zelfs tegen zijn advocaat zweeg Jos Brech maandenlang over Nicky Verstappen. Maar zijn stilte maakt de 'ideale verdachte' nog niet schuldig aan het doden van het 11-jarige jongetje. Raadsman Gerald Roethof gaat ervan uit dat Nicky wegliep, verdwaalde en overleed. Het verhaal begon met briefjes die ze elkaar toeschoven in de spreek kamer van de gevangenis. Zo liet Jos Brech pas maanden na zijn ar restatie in 2018 aan advocaat Gerald Roethof weten hoe het volgens hem écht kan dat zijn dna is aange troffen op kleding en het lichaam van Nicky Verstappen. Brech vond het al overleden jongetje die zomer in 1998, om daar vervolgens nooit en te nimmer met iemand over te praten. Noem advocaat Roethof pa ranoïde, maar door Brech dit op te laten schrijven, wist hij zeker dat de verklaring niet uit zou lekken als hun gesprek 'per ongeluk' afgeluis terd zou worden. Het duurde nog zo'n twee jaar voor Brech zijn woorden ook echt uitsprak, voor een videocamera, om met een inge sproken boodschap onlangs zijn zwijgen naar de buitenwereld te doorbreken. Inmiddels staat er voor de verder vooral stille Brech veel op het spel: het Openbaar Ministerie (OM) heeft vorige week vijftien jaar cel en tbs geëist, maar Roethof wil dat hij wordt vrijgesproken, ook al is hij voor het OM de 'ideale verdachte'. ,,Kijk naar zijn verleden, zijn le vensloop, naar wat er op zijn com puters staat, is hun boodschap'', zei Roethof. Maar dat maakt Brech nog niet schuldig, vindt hij. De advocaat verwijst naar eerder onschuldig in een cel verdwenen verdachten, die het ook wel gedaan 'moesten heb ben'. In zijn ogen kan zelfs de 'pech van Brech' bestaan, door het Open- baar Ministerie weggewuifd. Voor het OM is het onmogelijk dat een onschuldige pedofiel nu net een door een ander misbruikte en ge dode jongen zou vinden op die warme augustusdag in 1998. Maar Roethof noemt bijvoorbeeld de Schiedammer parkmoord, waar een verdachte werd veroordeeld die ook eerdere zedenfeiten op zijn naam zou hebben staan. Hij was weliswaar in de buurt, maar bleek later toch onschuldig. Pleidooi In zijn urenlange pleidooi strooide Roethof gisteren met citaten uit het dossier en van externe deskundi gen die de verdedigingslinie moe ten stutten dat een misdrijf aller minst vaststaat, dat seksueel mis bruik van de jongen niet bewezen kan worden, dat het dna van zijn cliënt niet een '100 procent dader- spoor' betreffen. Zolang deze twijfels er zijn, zo lang deskundigen niet eenduidig concluderen dat de jongen daad werkelijk is misbruikt en omge bracht, kan en mag de rechter er volgens Roethof niet van uitgaan dat Nicky zo aan zijn einde kwam. Misschien was het wel een zonne steek. Een wespensteek? Een slan genbeet? Liep Nicky niet gewoon zelf weg, droogde hij uit onder de hete zon op de heide? Roethof sug gereert een reeks mogelijke alterna tieve scenario's, om maar aan te ge ven: er is alle ruimte voor twijfel. En nee, zelfs al dat dna van Brech in Nickys onderbroek zegt niks, vindt Roethof. Het gaat immers niet om bloed of speeksel en het is lastig dnaprofielen te interpreteren ven, hoe er ook aan rechten van verdachten is gemorreld. Dat mag niet gecriminaliseerd worden.'' Hij verdedigt ook zichzelf, al zijn seintjes in de rechtbank, als Brech weer dreigde antwoord te geven als hem een vraag werd gesteld. ,,Moet ik hier dan als een sfinx zitten?'' Misschien niet, maar pijnlijk is het wel, voor de familie. Net zoals het eindeloze spreken over het li chaam van hun zoon, het misbruik dat wel of niet heeft plaatsgevon den, de man die zij als dader zien vlak in de buurt. Roethof heeft 'groot respect' voor hun opstelling. Later verlieten Berthie en Peetje voor het eerst de zaal, om Roethofs relaas over het misbruik niet bij te wonen. Vrijdag reageert het OM op dit pleidooi en krijgt Brech het laatste woord. Volgende maand volgt het vonnis. als het uit heel kleine sporen wordt onttrokken, zo verklaren experts aan de advocaat. Ook kunnen sporen vervuild zijn, ook al ontkent het OM dat, of terecht zijn gekomen op de onder broek door slordig werken. Zo zijn er veel mogelijkheden, zelfs de sug gestie van misbruik nadat Nicky al was overleden klinkt in de zaal - in Nederland is necrofilie niet straf baar. Roethof concludeert aan het einde: ,,Het is te mager. Er is te wei nig waardoor u kunt zeggen: hier is het bewijs dat meneer Brech de de licten gepleegd heeft. De publieke opinie lijkt overtuigd, maar u kent het dossier gelukkig. Als je twijfelt, kan je niet anders dan vrijspreken. Daarom vraag ik vrijspraak op alle punten.'' Terwijl zijn advocaat urenlang aan het woord is, zit naast hem Brech, alert en voorovergebogen, maar wel teruggetrokken in de stilte die hem kenmerkt. En ook dat mag hem niet kwalijk geno men worden, vindt Roethof: ,,Het zwijgrecht is altijd overeind geble- dinsdag 13 oktober 2020 Half miljard voor de bouw Het kabinet trekt 500 miljoen euro uit om de stikstofuitstoot bij bouwwerkzaamheden naar nul te krijgen. Bouwers krijgen forse subsidie voor het kopen van elektrische vrachtwagens en machines of het ombouwen ervan. Zo wil het kabinet voorko men dat de woningbouw stil komt te liggen. Peter Winterman Den Haag Niels Klaassen Carla van der Wal Maastricht Advocaat Gerald Roethof komt aan bij de rechtbank waar hij vrijspraak bepleit voor Brech. Ouders Berthie en Peetje Ver stappen verlieten voor het eerst de zaal tijdens zijn relaas. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8