Hoe een golf verandert in een virus-tsunami maar zieken verschuilen zich Inperking vrijheden zal ov voor tweede keer treffen 5 naar tuinderijen worden gebracht en dicht op elkaar slapen in va kantiewoningen. In Limburg en Noord-Brabant, waar veel ar beidsmigranten werken in onder meer de tuinbouw, was de over- sterfte tijdens de eerste golf ruim twee keer zo hoog als je zou ver wachten." De conclusie dat migranten va ker in het ziekenhuis belanden omdat zij zich niet aan de corona maatregelen houden, is veel te De Poolse Agata Enli slaat net in bij de groenteboer. De klanten, van wie veel zonder mondkapje, staan vlak naast elkaar. Enli draagt wel een mondkapje. ,,Dit moet ge woon verplicht zijn. Ik ben bang voor corona.'' Gastvrijheid Aicha el Ganouni loopt met haar moeder over de markt. Dat er zo veel mensen met corona besmet zijn in Nieuw-West begrijpt ze wel. ,,Wij staan erom bekend gast vrij te zijn. Het liefst weiger je nie mand aan de deur. Daarom durven mensen ook niet te zeggen dat ze corona hebben. En daardoor ont staat weer een grotere versprei ding." Zelf gelooft ze niet in de ernst van het virus. ,,Ik zie corona meer als een griep." Haar moeder Fatima Doba kent wel iemand met corona. ,,Mijn buurmeisje. Ze vroeg of ze bij me langs mocht ko- kort door de bocht, zegt Patricia Bruijning, epidemioloog in het UMC Utrecht. „Wereldwijd zie je dat corona vooral de lagere soci aal-economische klassen treft, doordat zij vaker dicht op elkaar wonen en in contactberoepen werken.'' Als voorbeeld noemt ze de co rona-uitbraken in Nederlandse slachthuizen, waar medewerkers zij aan zij aan de slachtlijn staan. ,,Daar werken verdomd weinig MAATREGELEN mensen zonder migratieachter grond. En zie maar eens in qua rantaine te gaan als je met een hele familie in een tweekamerap partement woont. Mensen die zwart werken, bijvoorbeeld als schoonmaker, hebben geen soci ale zekerheid om om op terug te vallen. Voor hen is het extra moeilijk om zich ziek te melden bij klachten. Social distancing is een privilege, zoals vooraan staande wetenschappers zeggen.'' men. Ik zei: 'Nee, blijf maar thuis.' Ik ben zelf hartpatiënt." Doba koopt nu liever niet bij de drukke groenteboer. ,,Daar ga ik niet heen. Mijn man doet het wel." Bij een andere groenteboer, Mustapha Daoudi, staan de klanten achter el kaar in de rij op hun beurt te wachten. ,,Ik vind dit beter, omdat de mensen zo goed afstand van el kaar kunnen houden'', zegt hij. Op de vraag of hij bordjes heeft neergezet om de klanten te wijzen op de 1,5 meterregel, begint een klant hard te lachen. Daoudi: „Nie mand op de markt heeft corona gehad. Mijn klanten zie ik ook steeds terug. Je kunt beter bood schappen in de open lucht doen dan in de supermarkt." Een man die met een grote tas over de markt sjouwt, haalt zijn schouders op over corona. ,,Als je het krijgt, dan krijg je het. Het lot van Allah." Ook in de tweede golf leert het coronavirus miljoenen Nederlan ders wat exponentiële groei ook al weer is, en wederom is het geen fijne les. In de week tot 9 september waren er gemiddeld 850 besmettin gen per dag, in de week tot 20 sep tember 1684, in de week tot 1 okto ber 3000 en in de week tot gisteren 6155. Verdubbeling op verdubbe ling op verdubbeling, telkens met een tussenpoos van elf dagen. Hetzelfde patroon is zichtbaar in de ziekenhuizen, de plek waar deze exponentiële ontwikkeling écht pijn doet. Bovengenoemd rijtje nog eens. Op 9 september lagen er in de ziekenhuizen 153 mensen met co rona, inclusief de ic-patiënten. Op 20 september 344. Op 1 oktober 691. En op 12 oktober 1298. Verdubbeling op verdubbeling op verdubbeling, telkens met elf dagen ertussen. Waar hebben we dat eerder gezien? In de ziekenhuizen maken ze de zelfde berekeningen, en ook daar hebben ze uitgerekend hoe het er voor staat als we weer elf dagen ver der zijn, op 23 oktober. Dan zullen ongeveer 2500 ziekenhuisbedden bezet zijn met coronapatiënten. 20g procent van de normale zieken huiscapaciteit is dan nodig om mensen met Covid-19 te kunnen behandelen. Afgelopen weekend lag in het Cats- huis nog een plan op tafel om het openbaar vervoer alleen toeganke lijk te maken voor mensen met vi tale beroepen. Dat gaat volgens meerdere bronnen toch niet gebeu ren. ,,Als het kabinet wijst op het inperken van contacten, dan hoeft het reizen zelf niet ontraden te worden. Dat doen mensen dan toch niet meer", aldus een ingewijde. De ov-bedrijven hebben al meer maals aan de bel getrokken bij het kabinet, omdat ze zwaar verlies lij den. De dienstregeling is vrijwel geheel intact gebleven, terwijl de voertuigen minder gevuld zijn met betalende reizigers. Premier Rutte en minister De Jonge (Volksgezondheid) geven vanavond een persconferentie over de maatregelen die zij wél nemen. Dan presenteren ze ook een route kaart, waarmee duidelijk moet Uit gegevens van het CDC, het Amerikaanse RIVM, blijkt dat er gemiddeld vijf dagen zit tussen de eerste symptomen en een opname. De tijdspanne tussen een besmet ting en de eerste symptomen is on geveer zes dagen. Bij elkaar zitten dus elf dagen tussen een gebeurte nis die een besmetting oplevert, en een bezet ziekenhuisbed. Dat betekent dat ons gedrag van vandaag bepalend is voor de situa tie in het ziekenhuis over elf dagen. Dat is slecht nieuws: het toene mend aantal besmettingen doet vermoeden dat we niet genoeg doen om de trend te breken. Het alarmgevoel dat dat oproept, werd verwoord door Peter Paul van Bent- hem van de Federatie Medisch Spe cialisten. ,,De harde realiteit is dat deze golf de gedaante van een tsunami heeft aangenomen." Coronabezetting worden hoelang bepaalde maatre gelen gelden en wanneer er kan worden op- of afgeschaald. Het Red Team, een groep weten schappers die gevraagd en onge vraagd advies geeft over de bestrij ding van de coronacrisis, vindt dat het tijd is voor 'snel, kort en krach tig ingrijpen'. Als iedereen zich twee tot drie weken aan strenge re gels houdt, kunnen de maatregelen voor de kerstdagen en de jaarwisse ling weer versoepeld worden. Lockdown Zo'n complete lockdown lijkt voor het kabinet op dit moment een brug te ver. Maar Nederland zit heel dicht tegen de 'intelligente lock- down' aan die in maart werd afge kondigd. Toen gingen horeca, sportscholen en de cultuursector voor langere tijd dicht. Destijds werden ook de verpleeghuizen ge sloten voor bezoekers, mede door dat er te weinig beschermingsmid delen waren. Zo'n bezoekverbod zal er niet weer komen. Inmiddels blijkt ook dat er genoeg mondkap jes, handschoenen en schorten op voorraad zijn om deze tweede en zelfs een derde golf door te komen. dinsdag 13 oktober 2020 GO De GGD en de stadsde len zetten in wijken met een hoge besmettings graad speciale coronapre- ventieteams in die bewo ners voorlichten. Sinds 25 september is er behalve de teststraat in het Slotervaart Ziekenhuis een tweede testlocatie op Plein '40-'45, om het testen laag- drempeliger te maken. De GGD heeft onlangs filmpjes op YouTube gezet om uit te leggen welke re gels gelden omtrent isola tie en quarantaine. De posi tief geteste mensen kun nen deze filmpjes doorstu ren naar mensen met wie zij in contact zijn geweest. Weer zorgt de kracht waarmee het coronavirus toeslaat voor paniek. Het is de grote paradox van een virus dat zich exponen tieel verspreidt. Wiskundig ge zien is het uiterst voorspelbaar, toch tarten de gevolgen ons voorstellingsvermogen. Sander van Mersbergen Rotterdam DEN HAAG De plannen van het kabinet voor verdere inperking van de horeca, amateursport en groepen zullen onvermijdelijk zorgen voor minder reisbewe gingen. En dus wordt het weer stukken leger in tram, metro, bus en trein. De coronabezetting van gewone ziekenhuisbedden is sinds 1 oktober bijna verdubbeld 10.729 10.665 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Oktober 131020 Bron: LCPS 4 Op de ic's belanden veel mensen met een niet-westerse achtergrond. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5