Kinderen sturen ouderen brieven 'De Free' in Lamswaarde snel in een nieuw jasje 7 Remco Kok is opgelucht, de deadline van 1 oktober is gehaald. ,,Dat is in de waterbouw een heilige dag want dan begint het stormseizoen." Aan de Westkade in Sas van Gent hebben ze een belangrijke kaap gerond. Stremming bruggen vergt nodige voorbereiding WESTKADE WERKZAAMHEDEN ok is projectcoördina tor bij projectontwik kelaar Walhout Mari time. Sinds mei is hij bezig met het bouwen van een nieuwe kade nadat de oude in het water dreigde te kuke len. Trots wijst hij naar het werk dat je niet meer kunt zien. De nieuwe kadeconstructie die tot tientallen meters de grond in gaat is volledig aan het zicht onttrok ken. Ergens vindt Kok het wel een beetje jammer. ,,Al het werk dat erin is gestoken. Alle stalen onder delen die stukje voor stukje wer den vast gelast. Niemand die het nog ziet. Ja, in de verre toekomst, als de kade weer gerenoveerd moet worden." Nu de constructie is veiligge steld onder vier scheepsladingen zand mogen de stormen komen, er gaat niks meer mee gebeuren. Het is voor de bouwers een kopzorg minder. Op het oog hoeft er alleen nog een weg overheen en het is klaar. Was het maar zo simpel. Langs de waterrand komt nog een kloek uitgevallen kade van een meter dik beton. ,,Al dat betonijzer moet aan elkaar gevlochten worden. Al lemaal handwerk, daar hebben we geen machines voor." Er moet nog een riool worden aangesloten. Er moet nieuwe rails komen voor de grote kraan van Rosier, een vang rail, de grote tijdelijke meerpalen moeten weer uit het kanaal. Er is nog werk genoeg. Inklinken De enorme lading zand die in la gen over en in de nieuwe kade is gestort, moet de komende tijd nog inklinken. Een proces dat voor het grootste deel een kwestie is van wachten. ,,We walsen, we trillen maar uiteindelijk duurt het ge- De deadline voor de Westkade blijft staan. Begin volgend jaar is het klaar woon een tijd. Het mag uiteinde lijk niet meer verder inzakken want dan zijn we verder van huis." Kok wijst naar kleine gaatjes in het zand. ,,Hier hebben we gemeten hoe het inklinken vordert. Dat doen we door proefboringen te maken en door pinnen in de grond te steken, zoals hier." De overvloedige regenval heeft het proces van inklinken een eind geholpen. De weg gaat er echter niet eerder door open. Voor Kok geldt nog steeds de planning. ,,Het bouwterrein is weliswaar 250 me ter lang, veel ruimte om spullen op te slaan is er niet. Er blijft een postzegeltje over. Alles is van tevo ren vastgelegd. Wanneer er kranen moeten komen, wanneer zand wordt geleverd. We hebben wel buffers in de planning maar de ene keer heb je die keihard nodig en de andere keer wat minder. De dead line blijft staan. Begin volgend jaar is het klaar." SAS VAN GENT Het vergt nogal wat voorbereidingen, de wekenlange stremming van de bruggen over het Kanaal Gent- Terneuzen. Die zijn pas volgend najaar, maar de voorbereidingen zijn al in volle gang. De draaibrug bij Sas van Gent wordt volgend jaar september wegens vervanging van de in stallaties enkele weken gestremd voor wegverkeer. In het eerste kwartaal van 2022 staat hetzelfde werk gepland voor de brug bij Sluiskil. De voorbereidingen zijn al be gonnen. Vooral op technisch vlak, maar ook wat betreft de af wikkeling van het wegverkeer. Voor de brug bij Sluiskil is het laatste vrij gemakkelijk. Auto's kunnen door de Sluiskiltunnel, fietsers met de pont van Sluiskil. Over het goederenspoorverkeer over de brug van en naar de Axelse Vlakte zal nog worden overlegd. Voor de brug bij Sas van Gent is de verkeersafwikkeling lasti ger. De omleidingsroute is lang, zeker voor fietsers en voetgan gers. De dichtstbijzijnde kanaal- oversteek is in Zelzate. Een woordvoerder van Rijkswater staat meldt daarover: ,,Het be lang van de fietsers is in beeld, er wordt nagedacht over alternatie ven, maar nog onbekend is welke. We gaan daarover in ge sprek met direct betrokkenen." Scheepvaartverkeer zal nauwe lijks overlast ondervinden. De bruggen zullen tijdens het werk zo veel mogelijk openstaan. Rijkswaterstaat laat de elek trotechnische en besturingsin stallaties van beide bruggen ver vangen, evenals de hydraulische systemen. De ruim vijftig jaar oude installaties naderen het einde van hun levensduur, wat de bruggen storingsgevoelig maakt. Al een tijdje wordt overi gens aan de bruggen gewerkt, onder meer om ze in de nabije toekomst centraal te kunnen be dienen vanuit de verkeerscen- trale in Terneuzen. PLAATS De Frederik Hen drikstraat in Lamswaarde zit rond februari volgend jaar in een nieuw jasje. De straat, ook wel 'De Free' ge noemd, is binnen de be bouwde kom toe aan een op knapbeurt. De afgelopen maanden werd er door Delta Netwerkgroep (DNWG) aan kabels en leidingen gewerkt, als prelude op het vervangen van de riolering en uiteinde lijk het herinrichten van de weg. De nieuwe invulling is samen met een werkgroep van bewoners en dorpsraad tot stand gekomen. Omdat er be- hoefte is aan extra parkeer ruimte, komen er 24 vakken bij. Omdat de huidige weg te smal is, kocht de gemeente Hulst een strook grond naast de weg. Vanaf maandag starten de rioolwerken en aansluitend de reconstructie. Er wordt ge werkt in twee fasen. De eerste fase is vanaf de bebouwde komgrens tot huisnummer 18 van de Frederik Hendrikstraat. Zodra dat gedeelte klaar is, volgt fase twee. Die loopt tot het kruispunt met de Dreef. Tijdens de werkzaamheden wordt verkeer omgeleid. De actie is een initiatief van de brede schoolactiviteitencommissie van Philippine, in het kader van de onlangs gehouden Kinderboeken week. Meerdere ideeën zitten er achter. Kinderen zijn het in dit tijd perk van computers en mobiele te lefoons niet meer gewend om brie- ven te schrijven en te versturen. Met de actie hebben ze dat geleerd. Ouderen zullen het ook vast leuk vinden post te ontvangen, zeker in deze coronatijd. Alle 105 scholieren hebben mee- Kinderen zijn niet meer gewend om brieven te schrijven. Met deze actie leerden ze dat gedaan. De kleuters maakten een tekening, de iets oudere leerlingen schreven er een berichtje bij en groep 7-8 voegde brieven toe met vragen over vroeger. De gemeente Terneuzen regelt de bezorging, om dat adresgegevens vanwege privacy niet mogen worden gedeeld. Vervolgactie De ruim 190 aangeschreven 75- plussers zijn gevraagd te reageren door een antwoordstrookje in brie venbussen in school te doen. Juf Anja: ,,We hopen natuurlijk op veel respons, zodat we aan deze kaarten actie een vervolg kunnen geven." School houdt niet op bij de poort, wil de brede schoolactiviteiten commissie van Philippine laten zien. De leefbaarheid van het dorp is ook belangrijk. Zo zijn eerder al andere acties gevoerd: zwerfvuil opruimen met de dorpsraad en een kleurplaatactie voor alle kinderen uit Philippine, ook die in België les volgen. dinsdag 13 oktober 2020 VL Al 't werk aan de kade onder dikke laag zand verdwenen Guido van der Heijden Sas van Gent i' -li- u i Vs Vier scheepsladingen zand werden er over de nieuwe kadeconstructie gestort. foto camile schelstraete -Remco Kok, uitvoerder Alle 75-plussers in Philippine ontvangen deze week een bij zondere kaart, gemaakt door de leerlingen van basisschool Lau- reyn. ,,We hopen zo jong en oud in het dorp dichter bij elkaar te brengen", zegt juf Anja van Damme van groep 2-3. ,,We heb ben ouderen daarom ook ge vraagd te reageren." Harmen van der Werf Philippine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54