II Coronaschaamte cultureel bepaald': veel positieve tests, 4 CORONA MIGRATIE Het merendeel van de coronapatiënten op de ic's in het westen van Nederland is van niet-westerse afkomst. Dit zegt Armand Girbes, hoofd van de ic in het Amsterdam UMC. „Deze coronapatiënten zijn de Nederlandse taal niet helemaal machtig.'' Een constatering die veel ophef veroorzaakte. Meer dan de helft van de patiënten op de ic van het Amster dam UMC heeft een niet-westerse ach tergrond, aldus afdelingshoofd Ar mand Girbes. ,,Dat is anders dan bij de eerste golf, toen we in Am sterdam veel patiënten hadden uit het zuiden van het land. Nu ko men ze vooral uit Amsterdam en valt me op dat er disproportioneel veel mensen van niet-westerse achtergrond zijn." Volgens Girbes is het beeld in steden als Utrecht, Den Haag, Rot terdam en Gouda hetzelfde of nog uitgesprokener. ,,Ik heb contact gehad met collega's uit ziekenhui zen elders in het land'', verklaart de arts, die ook hoogleraar inten- sivecaregeneeskunde is. ,,In het oosten en het zuiden herkennen ze dat beeld niet, maar daar is de bevolking anders samengesteld." Een aantal ziekenhuizen, waar- onder het UMC Utrecht en het Al bert Schweitzer in Dordrecht, be vestigt de observaties van het Am sterdamse ic-hoofd tegenover deze krant. Andere ziekenhuizen hou den zich op de vlakte. ,,Vanwege de privacy van onze patiënten kunnen we geen antwoord geven op deze vragen", stelt bijvoorbeeld Er rust een taboe op, het ligt heel gevoelig. Daarom heb ik ook overlegd of ik dit naar buiten zou brengen een woordvoerder van het Amphia ziekenhuis in Breda. ,,Een migra tieachtergrond wordt ook niet ge registreerd in het Elektronisch Pa tiënten Dossier.'' Girbes zegt enige schroom te be merken bij anderen om te benoe men dat er veel migranten met co rona in de ziekenhuizen liggen. ,,Er rust een taboe op, het ligt heel gevoelig. Daarom heb ik ook vooraf met anderen overlegd of ik dit naar buiten zou brengen." Als medicus en wetenschapper achtte hij dat zelf toch relevant. ,,Als we de oorzaken in kaart hebben, kun nen we er iets tegen doen." In het audiodagboek dat hij bijhoudt voor VPRO-radioprogramma Argos zei hij zondag dat de voorna melijk niet-westerse coronapa tiënten op zijn ic 'de Nederlandse taal niet helemaal machtig zijn.' Hij oppert daarom dat vanuit de overheid betere communicatie nodig is. PVV-leider Geert Wilders gaf op Twitter direct zijn commen taar: ,,Dus behandelingen en ope raties van Henk en Ingrid met kanker, hartfalen of andere ziektes worden weer uitgesteld omdat de ic's vooral bezet worden door Mo hammed en Fatima die onze taal niet spreken en lak hebben aan de regels?'' Bekend was al dat mensen met een migratieachtergrond tijdens de eerste golf relatief hard door co- rona zijn geraakt. Het betrof niet alleen niet-westerse migranten, zoals Turken, Marokkanen en Su- rinamers. Ook onder arbeidsmi granten uit Polen, Roemenië en andere Midden- en Oost-Europese landen was de oversterfte aanzien lijk hoger dan onder mensen met een Nederlandse achtergrond, blijkt uit cijfers van het CBS. Dat deze groepen meer risico lo pen, kan volgens CBS-hoofdsocio- loog Tanja Traag een aantal oorza- ken hebben. ,,Taalproblemen die ertoe leiden dat migranten minder begrip hebben van de coronamaat regelen kunnen een rol spelen. Daarnaast komen in bepaalde groepen meer onderliggende aan doeningen voor zoals overgewicht, diabetes en hypertensie die een slechter beloop van Covid-19 kun nen veroorzaken. Daarnaast wer ken migranten vaker in contactbe- roepen. Denk aan MOE-landers die zonder mondkapjes in busjes Fatma Eronemi loopt met een spatmasker van plexiglas naar de markt op Plein '40-'45. Daaronder draagt ze ook nog een mondkapje. Ze kent de hoge besmettingscijfers in haar wijk. ,,Daarom draag ik deze combinatie. Anders ben ik straks aan de beurt. Er is niet ge noeg ruimte op de markt. Iedereen staat dicht op elkaar. Weinigen dragen een mondkapje of het hangt onder hun kin." Het aantal met corona besmette mensen is in West en Nieuw- West de afgelopen weken geste gen. Het aantal positief geteste personen per 10.000 inwoners lag in Nieuw-West in week 39 op 27,5 en in week 40 op 31,3. In West lag het op 27,3 en op 33,6. Op de markt wijt kraamhouder Hakim, hij verkoopt tapijten, de hoge besmettingsgraad aan het onduidelijke regeringsbeleid. ,,De mensen snappen het niet meer. Een maand lang was het mond kapje verplicht op de markt, nu ineens niet meer. Op zaterdag zet ten ze nu een groot hek om de markt en moeten de mensen in de rij staan om hier te komen. Ze wil len daarmee drukte en besmettin gen voorkomen. Maar de mensen staan in die rij juist bovenop el kaar." Daarbij, zegt hij, heeft hij zelf nog van niemand gehoord die ziek is geworden van corona. Ha- bib Zerrouki staat bij de kraam en luistert mee: ,,Mijn zoon heeft het gehad. Hij heeft dat ons gewoon verteld. Maar veel mensen durven het niet te zeggen, want ze zijn bang te worden veroordeeld." Ontkenning Imam Yassin Elforkani van de Blauwe Moskee in Nieuw-West deelde deze week al zijn zorgen over 'coronaschaamte' die een rol zou spelen in de gemeenschap. ,,Er is er veel schaamte onder de bewo ners om te zeggen dat ze corona hebben. Die gêne heeft te maken met de culturele achtergrond, een cultuur met ontkenningselemen ten. Mensen vinden het ook moei lijk om zich te laten testen. Of ze willen hun gegevens niet achterla- ten bij de testlocaties." Hij heeft de GGD anderhalve maand geleden gevraagd een testlocatie in de moskee te realiseren. ,,Dan kun nen de mensen er niet omheen en wordt het testen veel laagdrempe- liger." Wat ook niet helpt, zo stelt hij, is de veelal kleine behuizing, de grote families en veel kwets bare mensen in het stadsdeel. Huisarts Shadi Galani uit Nieuw-West constateert een toe name van patiënten op het speci ale coronaspreekuur. ,,Er komen zeker vier mensen per dag. De pa tiënten bellen zelf ook, zonder dat wij erom vragen, de testuitslagen door. Maar ik ben natuurlijk de dokter en ik zie de mensen die hierheen komen omdat ze bang zijn voor corona. In deze wijk wo nen veel mensen met een slechte gezondheid. Hierdoor kan een be smetting met corona veel ernstiger verlopen." dinsdag 13 oktober 2020 'Taalbarrière mede oorzaak van volle ic's' Annemieke van Dongen Bas Soetenhorst Amsterdam -Armand Girbes, UMC Het coronavirus doet in het wes ten van het land, met name de Randstad, vooral mensen van niet-westerse afkomst op de ic belanden. Een van de hoogste besmettingsgraden wordt ge meten in de wijken West en Nieuw-West in Amsterdam. Pre ventieteams zijn op straat, de moskee is op vrijdag dicht, maar de markt blijft onmiskenbaar een risicogebied. Hanneloes Pen Amsterdam ■w 1 ■■111 Drukte tijdens de markt op Plein '40-'45 in Amsterdam Nieuw-West. FOTO JORIS VAN GENNIP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4