II II Groen licht voor huizen Renesse 6 Zierikzeese kunstenaar sluit galerie en laat stadsboerderij achter zich MIJN DORP, MIJN STAD De in Gorinchem geboren en in Eindhoven opgegroeide kunstenaar is niet van het sentiment. Alleen bij zijn allereerste expositie, ergens be gin jaren 80 in een galerietje in Goedereede, moest hij even slikken toen bleek dat hij alles had ver kocht. ,,Maar je leert in de loop van de tijd wel om afscheid van je werk te nemen." Ook over de keuze om nu, samen met zijn vrouw (schrijfster en tot voor kort logopediste) Ester van Meurs, te verkassen naar een appar tement aan de Zierikzeese Poort- Je leert in de loop van je leven afscheid te nemen van je kunst kade is hij nuchter. Het is een prak tisch besluit, na jarenlang genoten te hebben van de stadsboerderij met prachtige tuin aan de West straat. Een keuze die vrijheid ople vert én nieuwe mogelijkheden. ,,Je stapt in het ongewisse. Ik heb nog geen idee hoe ik verder ga. Maar mijn hele leven al gebeuren er din gen die me overkomen. Meestal ten goede. Het scheelt ook dat we deze keuze zelf hebben gemaakt." Over precies een week rijdt de verhuiswagen voor. Zijn 400 kilo zware keramiekoven, zijn klei en glazuren heeft Verwoest naar een kunstenares in Goedereede ge bracht, waar hij altijd kan gaan bak ken en glazuren. Maar de Zierik- zeeënaar zit niet zo aan die ene kunstvorm vast. ,,Ik vind alles leuk: zeefdrukken, pen- en inkttekenin- gen, alles. Op de academie zeiden ze op een gegeven moment: je moet kiezen. Maar ik had zoiets van: waarom? Ik ben toch vrij? Dit is mijn leven en mijn werk. En zo is het altijd gebleven." Het creatieve zit er van jongs af aan bij Verwoest in. Zijn ouders vonden de kunstacademie niets. Zij stuurden hem naar de kweek school. Verwoest ging lesgeven en volgde in de avonduren en week enden lessen aan de academie. Hij genoot met volle teugen van zijn le ven als docent beeldende vorming en kunstgeschiedenis aan een mid delbare school in Hellevoetsluis. Ondertussen zette hij het kunste naarschap voort. ,,Ik was altijd met mijn eigen werk bezig. Want dat was kunst. Of dat nou met die kin deren op school was of voor mezelf. De laatste 10 of 15 jaar had ik een halve baan als kunstenaar en een halve baan voor de klas." Twintig jaar geleden verkasten de twee van Hellevoetsluis naar Zie- rikzee. De stad op het eiland waar Tekenen en schilderen? Dat blijft altijd kriebelen. Dat gaat nooit meer weg hij als 15-jarige knul al vanuit Eind hoven op zijn Puchje naartoe bromde. Om vakantie te vieren op de Renesser camping die nu Zon- nedorp heet. Ook in Zierikzee be gon Verwoest, na een vraag van zijn buurvrouw, met lessen. En hij opende zijn atelier, waar inmiddels duizenden mensen naar binnen moeten hebben gekoekeloerd. Als ze al niet over de drempel kwamen. Dat straatbeeld is niet meer, maar Verwoest is nog lang niet klaar met kunst. Hij is van plan een onlinega- lerie op poten te zetten, les te blij ven geven en zelf altijd te blijven te kenen en schilderen. ,,Dat blijft al tijd kriebelen. Dat gaat nooit meer weg." Twee bouwplannen in de West hoek van Schouwen-Duiveland liggen deze maand ter beoordeling voor de gemeenteraad: die van ze ventien hotelappartementen op de plek van warenhuis Goudszwaard in de Noordstraat in Burgh-Haam- stede en die van zes sociale huur woningen aan de Laóne in Re- nesse. Het een werd gisteravond met open armen ontvangen door de commissie, het ander niet. Blotebillenarchitectuur, zo noemde de Burgh-Haamsteedse criticaster Maarten van Rossum het ontwerp van het 'aparthotel' op de plek van warenhuis Gouds- Blotebillenarchitec- tuur was een oordeel over het hotelontwerp zwaard. Houd u aan het steden bouwkundig plan, gaf hij de Schouwse commissieleden gister avond mee. Maar ook die commis sieleden wilden niet zomaar met de plannen akkoord gaan. Er is niet eens een parkeerplan, consta- teerde PvdA'er Henny Keereweer. Hij raadde initiatiefnemer Boogert terug te gaan naar de vergadertafel, om afspraken te maken met de dorpsraad en de ondernemersver eniging. Daar was de rest van de commissie het mee eens. Enthousiaster waren de volks vertegenwoordigers over het pro ject van Johan Kristellijn aan de Laóne in Renesse. Chapeau, riep de een. Eindelijk, riep de ander. Kristellijn wordt geen strobreed in de weg gelegd om zijn plannen uit te voeren. Het ene bezwaar dat de gemeente binnen kreeg, heeft ze naast zich neergelegd. Dat betekent dat Kristellijn bin nenkort kan beginnen. Hij is blij. ,,En ik kan je vertellen: de huur ders zijn nog veel blijer." dinsdag 13 oktober 2020 Verwoest stapt in het ongewisse Zierikzee De Dikke Toren is een grootheid in Zierikzee. Maar ook de torens van Goos Verwoest (71) hebben over bekendheid niet te klagen. Langs de drukste straat richting centrum kun je niet om het ate lier van de kunstenaar heen. Tot nu toe. Verwoest sluit na 20 jaar z'n deuren. Esme Soesman -Goos Verwoest Goos Verwoest in zijn galerie die afgelopen week voor de allerlaatste keer was geopend. foto katja van noort -Goos Verwoest De initiatiefnemer van de soci ale huurwoningen in Renesse kan de fles champagne ontkur ken, de initiatiefnemer van ho telappartementen in Burgh- Haamstede daarentegen kan terug naar de vergadertafel. Burgh-Haamstede BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Oe fenavond Brassband Apollo, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 9.30 uur: Thuis in je dorpshuis, 19.00 uur: Bridgeclub Schouwen, 19.00 uur: Volksdansen; Excursieschuur Bos- wachterij, 8.20 uur: Excursie bronstige damherten van Wes- tenschouwen; BURGHSLUIS Passagierschip de Onrust, 11.00 uur: Familierondvaart; GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Expositie over het jaar 1970 in Goes'; Markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Historisch museum de Bevelanden, 11.00-17.00 uur: Diverse exposities; NOORDGOUWE Dorpshuis, 9.00 10.00 uur: SHL Dok- tersprikpost, 9.30, 13.00 en 20.00 uur: Badminton; RENESSE Dorpshuis, 14.00 uur: Thuis in je dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.00 uur: Bewegen op muziek, 15.30 uur: Koersbal- len; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 en 20.00 uur: Corpus Christi; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Tentoonstelling Inter mezzo; Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49