II 8 NIEUWS Marijn Uitdewilligen in Sint Kruis verwerkt aardappelen zelf tot patat gil fglfe appelen. Zo krijg je iets meer beleg op de boterham. ik ben nu iets min der afhankelijk van de totale keten - van boer naar bord. Ik heb de afzet deels zelf in de hand. Het is best een stap, want boeren zijn niet gewend hun eigen gewassen zelf te verko pen. Die gaan gewoonlijk allemaal de handel in." Ik ben nu iets minder afhankelijk van de totale keten - van boer naar bord De teler uit Sint Kruis kon van een collega in Limburg een productie lijn overnemen. Een investering van tienduizenden euro's. De lock- down in het voorjaar was een uitge lezen mogelijkheid om te testen. Er was toen nauwelijks vraag naar frietaardappelen. ,,Sinds eind au gustus draai ik zo'n duizend kilo friet per week. Ik heb een flinke koelcel waarin de aardappelen lang goed blijven. Ik kan dus het jaar- rond leveren. Ik wil geleidelijk groeien naar 2500 kilo friet per week." Koeltransport De boerderijfriet onder de naam Pommes Appétit vindt zijn weg al naar afnemers in Zeeuws-Vlaande- ren en ook deels over de Belgische grens. Dat zijn vooral restaurants en boerderijwinkels. Om de waar zo vers mogelijk te bezorgen, heeft Marijn een bestelbus met koeling aangeschaft. Direct leveren aan klanten in de buurt geeft hem vol doening, maar is ook duurzaam, onderstreept hij. ,,Qua CO2-uit- stoot is het stukken beter dan de aardappelen naar een fabriek in het oosten van het land te transporte ren om ze vervolgens als friet terug naar Zeeland te rijden. Zo'n korte keten als ik nu heb opgezet, daar ik voel me als producent die ook werkt aan duurzaamheid beter bij. Bovendien is het een mooi product. Een Agria-aardappel geeft prach tige goudgele friet." BRIEVEN Saskia Noort Liegen in een artikel maakt geen goede indruk, als Saskia Noort vertelt dat vrouwen die abortus willen plegen langs een haag van scheldende christenen moeten lopen als ze naar de kliniek gaan (3 oktober). De waarheid is dat één of twee vrouwen hen vragen of ze hulp kunnen bieden om de abortus te voorkomen door een financiële bijdrage, een luiste rend oor, een buddy of eventueel een adres waar ze heen kunnen gaan. Abortus is niet het weghalen van zwangerschapsweefsel, maar het doden van je eigen kind, waar dieren zich meestal voor dood vechten. Mevr. J. Meijers, Middelburg Staphorst Kerkelijk Staphorst (5 oktober) geeft duidelijk voorkeur aan de religieuze instructies boven de ci viele; ze tonen zich dus eigenlijk behoorlijk 'rekkelijk' en minder 'precies' in dit geval. Ze laten zich zien als nuchtere mensen, met een fatalistische inslag, want zo las ik ergens: 'Het is niet de angst, maar God die regeert'. Dus nu moeten we nog even afwachten hoe de Here het microbiologisch proces zal doen verlopen. Het doet me denken aan een fietstochtje door Suud-West Friesland, waar ik een opschrift las met de tekst 'De Vreze des He ren is het Beginsel der Wijs heid'. Tijdens de dienst zal men de Here loven en prijzen, middels gebed en mogelijk ook middels gezang. Laat dat nou net een su- perverspreidende actie zijn. Ik denk, dat men best vóór het zingen de kerk kan uitgaan, om gezondheidsredenen welis waar. Monique Sturm, Waterlandkerkje Staphorst (2) Terwijl horeca, theaters, biosco pen en stadions zich dienen te houden aan de opgelegde maatre gelen van de regering, besluit de Hersteld Hervormde Kerk in Staphorst het anders te doen. Zelfs moskeeën in Amsterdam hadden, in overleg met de burge meester, besloten het vrijdagge bed niet door te laten gaan. Een kerkganger van de kerk zegt; 'Angst regeert niet, maar God re geert'. Als gelovige zal hij onge twijfeld gelijk hebben. Gods voorzienigheid kan als gelovige, naar mijn bescheiden mening, niet te allen tijde aangevoerd worden om een wereldwijde pandemie te bestrijden door de maatregelen maar te negeren. Deze pandemie zal dan toch door de voorzienigheid van God, als dat zo zou zijn, opgelost moeten worden door het menselijk brein te activeren, zodat er snel een vaccin ontwikkeld wordt. Door een beroep te doen op de bescherming van de volksge zondheid moet minister Grap- perhaus het grondwettelijk recht op vrijheid van godsdienst inper ken en deze kerkgenootschap vermanend toespreken. André Schrier, Schore In de loods toont de 37-jarige Ma- rijn zijn eigen frietlijn. Met een kantelaar belanden de frietaardap pelen van het ras Agria op de band. Ze gaan naar een 'ontstener' die de piepers met een spiraal naar boven stuurt zodat ongerechtigheden be neden achterblijven. Eenmaal bo ven zie je alleen nog pure aardappe len. Ze maken vervolgens een reis door de schilmachine, een water bad, een leesband om de minder mooie aardappelen eruit te halen en daarna mogen ze nogmaals in bad. Vacuümzak Aan het eind kan Marijn kiezen: de hele ge schilde aardappel in stand houden of door de snijder sturen om als ge sneden friet in een vacuümzak te storten. „Ik hou ze voortdu rend onderwater zodat ze niet ver kleuren. Verder voeg ik niks toe. De klant moet ze een paar minuten voorbakken op 140 graden. Daarna kan hij ze afhakken." Marijn teelt elk seizoen 50 hec tare aardappelen, vooral voor de frietindustrie. Geen contractteelt, maar bedoeld voor de vrije markt. Niet temin kleven ook aan de vrije afzet van zijn 2500 ton aardappelen risi co's. ,,Omdat het toch altijd een beetje gokken is wanneer je een goede prijs voor je aardappelen kunt krijgen. De laatste week van augustus heb ik een deel van mijn Agria's van de vorige oogst moeten verkopen als veevoer. Daar krijg je dan 2 cent per kilo voor. Dat is 10 cent onder de kostprijs!" Dat moet anders, dacht hij eind vorig jaar. Het idee voor verse friet van eigen boerderij lag toen al op tafel. ,,Ik wil waarde toevoegen. Dat kan door zelf aardappelen te ver werken tot friet of geschilde aard- dinsdag 13 oktober 2020 Boer levert friet vanaf het erf -Marijn Uitdewilligen, boer U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Aardappelen verlaten het boe renerf soms voor een habbe- krats. En tijdens de lock- down dit voorjaar ble ven telers met tonnen frietaardappelen zit ten, waarop de prijs door de bodem zakte. Akkerbou wer en kippen boer Marijn Uitde willigen uit Sint Kruis besloot de koe bij de horens te vatten. Hij is sinds kort zelf frietleveran cier. Frank Balkenende Sint Kruis Frietleverancier Marijn Uitdewilligen uit Sint Kruis. De teler kon van een collega in Limburg een productielijn overnemen, foto's peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40