D66: Smeer eindexamens uit over drie maanden NIEUWS 3 ANALYSE WAT KUNNEN WE DOEN? Het kabinet kan niet anders dan het volk weer een deel van zijn pleziertjes afpakken. Omdat besmettingen overal plaatsvinden, zit er weinig anders op dan méér thuiszitten. We hebben het er deels zelf naar gemaakt. Op sociale media circu leerde dit weekend een filmpje van een man, die voor een Albert Heijn-filiaal wordt geïnterviewd door een verslaggeefster van Al Jazeera. Zij is benieuwd naar de manier waarop Nederlanders omgaan met het coronavirus. De man antwoordt: ,,Ik denk dat het goed is dat we in Nederland de vrij heid hebben om onze eigen keuzes te maken. We zijn slimme mensen, weet je." De journaliste, niet bepaald onder de indruk: ,,Maar wel slimme mensen met het hoogste aantal corona-infec ties van de hele wereld." De man, bedremmeld: ,,I know, I know." Er is de afgelopen weken veel gede batteerd over de vraag waarom het uitgerekend Nederland is dat het de laatste maand zo slecht doet op coro- nagebied, met gisteren bijna zeven duizend nieuwe positieve tests, een dagrecord. Naast het feit dat er genoeg aan te merken is op de overheidsaan- pak - gebrek aan een heldere strategie, een halfslachtig mondkapjesadvies - komt steeds vaker ook de eigenwijze aard van Nederlanders bovendrijven. In het voorjaar lukte het ons wonder- wel om ons aan de richtlijnen van de intelligente lockdown te houden. We gaven de kinderen thuis les, weken uit wanneer we iemand passeerden en vulden hele zaterdagavonden met on line pubquizzen. Het zorgde bij velen voor een gevoel van saamhorigheid. Misschien hebben we in maart en april veel van ons kruit verschoten. In Nederlandse binnensteden kijkt nie mand nu meer op van een straatbeeld waarin burgers pijlen om aan één kant van de weg te lopen massaal ne geren. Of van verjaardagen waar in plaats van drie, negen stukken taart worden gesneden. Discussie In het buitenland kijken ze daar wél van op. Experts uit België en Duits land uitten hun verbazing over het Nederlandse talent om elke corona maatregel ter discussie te stellen, in plaats van die simpelweg uit te voe ren. Hun kritiek: Nederlanders den ken het altijd beter te weten. Dat beter weten leidde sinds begin september tot een verachtvoudiging van het aan tal positieve tests en brengt ons nu op een kruispunt. De ziekenhuizen stro men elke dag een beetje voller. De schade is groot: steeds meer andere operaties en behandelingen (dreigen te) worden afgezegd of uitgesteld. En dus moet het kabinet wel ingrij pen. Het zou fijn zijn als er één maat regel te verzinnen was die ons uit de brand zou helpen. Maar daarvoor is het beeld van besmettingen buiten shuis te onoverzichtelijk, blijkt uit de RIVM-statistieken. Mensen raken be smet bij familie en kennissen, op het werk, en in wat mindere mate in de horeca, op vakantie, bij de sportclub, op school en de kinderopvang, enzo voorts. Op allerlei plekken, dus. De oplos sing, om het virus te bestrijden: zor gen dat mensen op zo min mogelijk van die plekken komen en meer thuisblijven. Het kabinet zal de scho len tot het laatst toe open willen hou- »Op de overheids- aanpak is genoeg aan te merken, maar ook de eigenwijze aard van de bevolking speelt een rol den. Bij mensen achter de voordeur kunnen er alleen dringende adviezen worden gegeven. Daarmee rest er weinig anders dan maatregelen te ne men op de plekken waar ontmoeten ook centraal staat en waar ingrijpen wel kan: in de horeca en bij de ama teursport voor volwassenen, bijvoor beeld. Gisteravond lekte uit dat het kabinet hierover nadenkt, net als over het beperken van het aantal bewegin gen in het openbaar vervoer. Daarmee staat de economie nog zo veel als mogelijk overeind, maar is het volk veel pleziertjes die het leven de moeite waard maken wéér kwijt. Het is een moment waarop heel Neder land - de regering en de bevolking - zich eens achter de oren zou mogen krabben. Anarchie Het kabinet zal nu door moeten heb ben dat op tijd ingrijpen en conse quent beleid tot betere resultaten leidt. Over de mondkapjesplicht in het ov doet zelden iemand moeilijk, wat laat zien dat Nederland nog altijd geen losgeslagen anarchie is. Mogelijk geeft de routekaart die het kabinet vandaag wil presenteren voor de ko mende maanden wat meer houvast. Misschien kunnen nog duidelij kere, actievere publiekscampagnes voor alle delen van de samenleving ook vruchten afwerpen. De di lemma's waarvoor Nederland staat zijn, mits je ze goed uitlegt, namelijk glashelder. Dat zijn ze al ruim zeven maanden. Daarna ligt de bal weer bij de sa menleving. Als we willen dat ieder een zorg kan ontvangen en ouderen en kwetsbaren niet ziek worden of het loodje leggen, moeten we ons aan basisregels houden. Doen we dat niet, dan komen er minder fijne maatrege len die ons allemaal raken. Aan Nederland de keuze. Een uit gelezen kans om te laten zien hoe slim we echt zijn, als het erop aan komt. Volgens D66-Kamerlid Paul van Meenen moet spreiding van exa mens, die nu in een periode van twee weken worden afgenomen, voorkomen dat grote groepen leer lingen urenlang in een gymzaal zit ten. ,,Want dat zie ik niet gebeu- ren." Om 'extra chaos' te voorko men met een veelheid aan scena rio's voor het eindexamen, wil Van Meenen nu duidelijkheid schep pen. Eind maart besliste minister Slob dat de eindexamens van 2020 niet doorgingen vanwege het coro navirus. Volgens de D66'er, die zijn op roep vandaag bij het debat over de onderwijsbegroting doet, is een snel besluit nodig omdat spreiden van examens veel voorbereidings tijd kost. De eindexamens zouden straks zo gepland moeten worden dat er één examen per week wordt afgenomen en niet meer twee exa mens op één dag, zoals dat nu nog regelmatig gebeurt. Dat examen moet dan wel in één keer worden afgenomen om fraude tegen te gaan. Van Meenen: ,,We moeten ook niet met verschillende versies van één examen gaan werken." De examenspreiding heeft ook als voordeel dat leerlingen zich be ter kunnen voorbereiden op een volgend examen, stelt het Kamer lid. ,,Dat is toch een soort compen satie voor het minder goede onder- Ik zie het niet gebeuren dat grote groepen leerlingen uren in gymzaal zitten wijs dat ze nu krijgen, bijvoorbeeld door ziekmeldingen van docenten." Gratis De PvdA komt met plannen voor leraren. De partij pleit bij het be grotingsdebat voor een 'rijksacade mie voor leraren', waar mensen gratis worden opgeleid tot leraar. Met dat voorstel, dat eind van de maand ook in het verkiezingspro gramma van de partij staat, hopen de sociaaldemocraten het 'enorme lerarentekort' aan te pakken. Leraren die zo'n gratis opleiding volgen, moeten wel minimaal vijf jaar voor de klas blijven staan. PvdA-Kamerlid Kirsten van den Hul trekt een vergelijking met mi litairen, die ook een opleiding krij gen van Defensie. dinsdag 13 oktober 2020 GO Het kabinet zal ons wéér onze pleziertj es (moeten) afpakken Chris van Mersbergen Rotterdam Zo veel moge lijk thuisblijven zal de norm blijven. Een verjaardags feestje? Nog steeds alleen in kleine kring. FOTO HH/ANP Om ervoor te zorgen dat de cen trale eindexamens op middel bare scholen komend jaar wel kunnen doorgaan, moeten de examens worden uitgespreid over de maanden mei en juni en mogelijk ook juli, vindt D66. In de strijd tegen het lerarentekort wil de PvdA dat leraren een gra tis opleiding krijgen. Hanneke Keultjes Den Haag - Paul van Meenen, D66-Kamerlid Een examen eerder dit jaar. De overheid zou nu moeten beslissen over de examens van volgend jaar. foto frans paalman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3