Levensloopbestendige 'boerenschuren' in Biggekerke 7 ZOET WATER 'OPSLAG IS HARD NODIG BIJ DROOGTE' dinsdag 13 oktober 2020 De afgelopen weken viel rondom de boerderij van Bart Dekker zo'n 160 tot 170 millimeter regen. Door stuwtjes te plaatsen, lukte het de teler (43) van broccoli en bloemkool dat water vast te houden. Maar stuwtjes zijn niet genoeg om te zorgen dat hij altijd voldoende zoet water heeft. Hij hoopt dat de gemeente Veere snel toestaat dat hij op zijn percelen een of meerdere bassins mag aanleggen om water op te slaan, zodat hij in tijden van droogte zijn gewassen kan beregenen. Emile Calon Westkapelle Als het om zoet water gaat, boft Bart Dekker nog. Zijn bedrijf ligt op een oude kreekrug en diep in de bodem bevindt zich een grote zoetwater- bel. Hij mag daar maximaal dertig kuub per uur aan onttrekken. Zo kan hij in droge periodes water op pompen. Daarnaast heeft hij op zijn erf, tussen twee schuren in, al een bassin aangelegd om regenwa ter op te vangen. En onder een van zijn percelen ligt een tweede wa terbel. Weliswaar niet zo diep als die onder zijn bedrijf, zodat hij er maar vijf kuub per uur mag op pompen. ,,Bij dat perceel wil ik graag een bassin aanleggen. Want beregenen met maximaal vijf ku bieke meter per uur, dat werkt niet. Dat is echt onvoldoende." Hij beseft dat zulke bassins heel goed ingepast moeten worden in f ïÉtR m ï'km - ."f. Bart Dekker meet de zoutconcentratie in een kreek bij Westkapelle. ,,Het brakke water uit deze kreek wordt via het slotenstelsel ver spreid over Walcheren. Beter is om het direct vanuit de kreek in zee terug te pompen." foto dirkjan gjeltema Beregenen met maximaal vijf kubieke meter water per uur, dat werkt niet -Bart Dekker, boer het landschap zodat niemand zich eraan stoort. Zelf denkt hij dat het mogelijk moet zijn om één meter diep te graven en de grond vervol gens te gebruiken om rondom dat gat een licht glooiende wal aan te leggen, met een hoogte van één meter. ,,En die wal aan de buiten kant beplanten zodat zo'n bassin opgaat in de omgeving." Bassins zijn volgens hem hard nodig omdat de afgelopen jaren duidelijk werd dat de Walchena- ren te maken krijgen met langere periodes van droogte en weken met grote neerslag. Hij wijst naar het voorjaar, toen er maanden ach ter elkaar nauwelijks tot geen re gen viel. Terwijl het aan het begin van het jaar juist heel nat was. Hij ziet dat dat al gevolgen heeft voor de Walcherse boeren. ,,De uien- teelt bijvoorbeeld, die is aan het verdwijnen. Voor dit gewas, maar ook voor andere gewassen en ze ker ook voor de biologische telers, is zoet water een must. En dat zoet water moet worden opgeslagen. In de bodem of in een bassin." Samenwerken Volgens hem is het niet nodig deze overal aan te leggen. ,,Boeren kun nen samenwerken. Zodat ze bij voorbeeld samen een deel van een perceel opofferen voor de opslag van water." De fractie van SGP/CU in de ge meente Veere is voor het aanleg gen van bassins. Ze vroeg daar al eerder om. Volgens raadslid Marcel van den Bosse is de kans groot dat ze er daadwerkelijk komen. ,,Het dagelijks bestuur van de gemeente heeft toegezegd maat werk toe te passen ten aanzien van de lopende aanvragen voor een bassin. Tevens zal het volgend jaar de mogelijkheid voor aanleg van bassins op percelen meenemen in de herziening van het bestemmingsplan buitenge bied." Op de plaats waar tot voor kort duplexwoningen stonden, ver welkomt Biggekerke volgend jaar vier levensloopbestendige huurhuizen. De 'boerenschuren' verrijzen snel, omdat ze in kant en klare delen (prefab) worden gebouwd. René Hoonhorst Biggekerke De duplexwoningen in de Schuit- vlotstraat zijn - met instemming van de bewoners, die allen elders onderdak vonden - tegen de vlakte gegaan, omdat ze niet meer volde den aan de eisen van de tijd. De funderingen van de oude huisjes kunnen opnieuw worden gebruikt, omdat de nieuwe woningen veel lichter zullen zijn. De prefab-bouw maakt het mogelijk dat de huizen in een jaar tijd klaar zijn voor bewo ning, kondigt corporatie Zeeuw- land aan. Energiezuinig De manier van bouwen en de snel heid houden de woningen betaal baar. Dat gaat echter niet ten koste van de duurzaamheid. De door de architect op 'Zeeuwse boerenschu ren' geïnspireerde huizen zullen onderhoudsarm en energiezuinig zijn. Ze krijgen zonnepanelen, vloerverwarming, driedubbelglas, een goede kierdichting en vraaggestuurde ventilatie. De levensloopbestendige huizen zijn bedoeld voor kleine huishou dens van één of twee 55-plussers. De woningen hebben een woon-, slaap- en badkamer op de begane grond en een tweede slaapkamer op de verdieping. Ook krijgen ze een tuin met berging. Het bouwconcept voor de nieuwe woningen in Biggekerke De huizen zijn bedoeld voor kleine huishoudens van één of twee 55-plussers hoopt Zeeuwland de komende ja ren ook in dorpen als Aagtekerke, Serooskerke, Vrouwenpolder en Ritthem te gebruiken om te vol doen aan de groeiende behoefte aan betaalbare huizen voor senioren. De levensloopbestendige 'boerenschuren' die Zeeuwland voor huurders in Biggekerke laat bouwen. artists impression zeeuwland WA Walcherse boeren willen bassins j.Him 3ML *4 V J\S 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39