28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Na een zware inzinking keert Sinéad O'Connor terug met een lied om Black Lives Matter te steunen. „Zéggen dat je iets steunt, is niet voldoende. Er moet muziek bij." Het is zo klaar als een klontje na Wie van de 3: Talpa moet als een speer Martien Meiland benoemen tot programmadirecteur van SBS 6. En hem elke avond een uur lang op tv bren gen. Alleen dan is er nog hoop dat het ooit wat gaat worden met de zender. Het was namelijk niet een van de 23 directie leden of 86 andere hippe formatbedenkers die daar rondlopen die op het idee kwam om Wie van de 3 nieuw leven in te blazen, maar Martien. Toen een van de Talpa-bazen vorige zomer zijn chateau bezocht, riep hij het gewoon, vertelde hij zondag in de eerste aflevering. Dat het hem zo leuk leek als het oeroude spelletje weer terugkeerde. ,,Dan wil ik in het panel.'' En zo geschiedde. Het resultaat: 1,3 miljoen kijkers. Wat ongelofelijk knap is én onverwacht. Want het format zelf is anno 2020 behoorlijk achter haald, omdat elke dierentolk en straaljagerpiloot in twee tellen te googelen is. De panelleden heb ben een torenhoog 'hallo, daar zijn we weer'- gehalte, al weet Ryanne van Dorst het begrip iro nie een nieuwe dimensie te geven door bij SBS te gaan zitten. En Wendy van Dijk heeft het succes al helemaal niet automatisch aan de bips hangen bij SBS 6. Blijft er maar één mogelijkheid over: het Meiland-effect in combinatie met onze collectieve hang naar retro-tv en herkenbare gezelligheid. Mies Bouwman wist het al in de jaren 70: een mens wil wel eens even zitten en een beetje lachen, want er is al genoeg ellende op de wereld. Eigenlijk is dat de perfecte omschrijving van de SBS-kijker, zeker in het coronatijdperk. Die valt er niet over dat de panelleden hun vragen keurig voorlezen vanaf een kaartje. Of dat Najib het hardst buldert om zijn eigen grappen. Zolang de tune authentiek klinkt, het behang in het decor herinneringen oproept aan feestjes in de zitkuil van tante Anneke en Martien van de partij is, is het goed. In het schijnsel van de schemerlampjes ach ter hem leek hij warempel op Albert Mol. Martien tart elke tv-wet. Overexposure, over kill? Op hem is het allemaal niet van toepassing. Reken maar dat de oud-Hollandse spellendoos van de familie Meiland nu tot op de bodem leeg gaat. Zo Vader Zo ZoonDingesNee, Hints natuurlijk! Na tig persconferenties naar Irma Sluis en haar colle ga's te hebben gekeken, ligt daar het volgende gat in de markt. Wie weet zit er een coproductie in: Martien als aanvoerder van het ene team, Irma van het andere. Hoeveel spijt zouden ze bij SBS hebben dat ze Martien niet op Dit Vindt Nederland hebben gezet? Quote van de dag Alsof er geen interessante verhalen zijn te vertellen over deze leeftijd Serie over verslaving V Sint scoort in bioscoop 's JK.-n rr V Ulr>n J. INTERVIEW SINÉAD O'CONNOR et is op een grijze zater dagmiddag als Sinéad O' Connor (54) zich telefonisch meldt. De Ierse zange res belt van uit Londen, zegt ze. Wat ze daar doet? ,,Eh. Ik ben hier met vrienden." De stilte die volgt, zal in de loop van het gesprek nog enkele keren terugkeren. O'Connor heeft zich voorgenomen te vertellen wat ze wil vertellen, zo veel wordt duidelijk, ook al uit de bijsluiter bij de mogelijkheid de zan geres 'exclusief voor Nederland' te interviewen. Het gesprek mag overal over gaan, maar over twee onderwer pen niet: O'Connors religie én haar mentale gesteldheid. En dat terwijl haar rentree juist om die reden opzien baart. O'Connor stond wel weer op het podium, maar nieuwe muziek uit brengen deed ze nog niet sinds ze in 2017 een wanhopige videoboodschap op Facebook zette. Daarin zei ze zich alleen en depressief te voelen sinds ze de voogdij over haar zoon was kwijtgeraakt. Ze zei al twee jaar met suïcideplannen rond te lopen, daar van alleen weerhouden door haar artsen en psychiaters. De muziekwereld schrok van de beelden van de zangeres, die sinds haar doorbraak in 1990 met de feno menale Prince-cover Nothing Compa res 2 U altijd controverse en commo- tie vakkundig leek te regisseren. Haar gemillimeterde kapsel werd onder deel van de popmuziekcanon van de nineties. In die jaren worstelde ze met haar katholieke opvoeding. Ze ver scheurde in 1992 in Saturday Night Live een foto van de paus. In 2017 vroeg ze uiteindelijk om excommu nicatie uit de kerk. Niet veel later bekeerde ze zich tot de islam. Tot tweemaal toe veranderde ze haar naam. Eerst heette ze Magda Davitt, tegenwoordig Shuhada' Sadaqat. Maar daarover dus geen vragen vandaag. O'Connor - het blijft haar artiestennaam - wil het liefst praten over haar eerste nieuwe muziek in zes jaar: Trouble of the World, haar ver sie van Mahalia Jacksons lied uit 1959. Een keuze met betekenis. Zoals die doorwrochte gospel toentertijd betekenis verwierf in de burgerrech- Ik ben oud geworden. Ik ken niet één naam meer. Ik luister alleen Indiase chantmuziek tenbeweging - Martin Luther King gebruikte het als inspiratie voor zijn I have a dream-speech - wil O'Connor hem nu een plek geven in de Black Lives Matterbeweging. Ze hoopt de soundtrack te hebben gezongen voor een nieuwe fase van de protesten, zegt ze met vlakke stem. Geraakt door de golf van on vrede na de dood van George Floyd brengt ze haar cover versneld uit. ,,Ik werd emotioneel toen ik vrouwen zag protesteren met borden met het opschrift 'Toen George om z'n moe der riep, riep hij om alle mama's'. Toen dacht ik: het moet nu. Ik ben Martien dinsdag 13 oktober 2020 GO TELEVISIE PowNed komt met een nieuwe documentaire serie over ver slaafden. Voor de vierdelige reeks Verdoofd volgde pro grammamaak- ster Sahar Me- radji vier ver slaafden. De serie is vanaf 26 oktober te zien op NPO 3. FILM De Grote Sinter klaasfilm doet goede zaken in de bioscoop. In het eerste weekeinde dat de film draait, waren er veel uitverkochte zalen. De Grote Sinterklaasfilm is momenteel te zien in bijna negentig bio scopen. - Miryanna van Reeden noemt het 'bizar' dat vrouwen van middelbare leeftijd amper aan de bak komen als actrice. «A.Ykü X M. rr K x h „v, O. 'V rr y. H'rr V 'Ook witte artiest moet meedoen aan Black Lives Matter' Stefan Raatgever 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28