G.O.A .T: Wie is nou eigenlijk de grootste aller tijden? VOEL JE FITTER! Lakers na behalen van titel: 'Deze is voor Kobe' II 27 Meld je aan bij een sportclub bij jou in de buurt. De lijstjes op internet zijn einde loos en nooit eenduidig of com pleet. Michael Jordan, Tiger Woods, Serena Williams, Michael Schumacher, Péle, Roger Federer, Babe Ruth, Usain Bolt, Wayne Gretzky, Muhammad Ali, Eddy Merckx, Simone Biles, Diego Ma- radona, Steffi Graf, Michael Phelps. Allemaal ooit G.O.A.T. genoemd, Greatest ofAll Time, een acroniem om de ultieme grootheid aan te wijzen. Voorheen een term die zelden in Europa werd gebruikt, maar inmiddels ook hier bezig aan een opmars. Het is overgewaaid uit Amerika, waar het begrip al een eeuw opduikt in sportverslagen over kampioenen. Bokser Mu hammad Ali was de eerste die tij dens zijn carrière de bijnaam The Greatest gebruikte. Het was echter zijn vrouw Lonnie, die in 1992 be sloot om G.OA.T. Inc. op te richten om het intellectuele eigendom van haar man te bewaken. Dat maakte de term nog niet au tomatisch populair onder sport- fans, voor wie goat (geit) toch vooral een woord was om naar het hoofd te slingeren van falende at leten. Historisch gezien best lo gisch. Tot ver in de middeleeuwen had een geit voor velen immers iets duivels, met die hoorns en bokkenpoten. De beroemde car toonist Bill Gallo tekende jaren lang tijdens de World Series (honkbal) na elke partij een spot prent in de New York Daily News met de 'hero and goat of the game'. Voor de ommekeer zorgde mis schien een populaire rapper. Het was de niet al te bescheiden LL Cool J, die in 2000 zijn best ver kochte studioalbum G.O.A.T. doopte, waarmee de term main stream werd. Flirt Eindeloze debatten in cafés en op sociale media gaan over die ene vraag wie nou de grootste is. Ook sporters mengen zich in de discus sies. Op een fragment waarin Le- Bron James flirt met het predikaat GOAT reageerde Michael Jordan in de Chicago Bulls-documentaire schaterlachend. En als reactie op een oproep van Twitter om 2019 te schetsen in één emoji, reageerde Jordan met de afbeelding van een wit geitje. Ooit een belediging, te genwoordig het mooist denkbare compliment voor topatleten. Mensen lijken gedrag niet eerst meer langs meetlat te leggen, ze reageren impulsief Voor sportfans die graag discus siëren over wie de grootste is, was afgelopen weekend een feest. Le wis Hamilton, die met zijn 91ste zege in de Formule 1 het record van Michael Schumacher evenaarde. Rafael Nadal, die met 20 grand- slamzeges naast Roger Federer kwam. En LeBron James, die na succes met Miami Heat (twee ti tels) en Cleveland Cavaliers zon dagnacht ook de LA Lakers einde lijk weer kampioen maakte. Wat ooit slechts kroegpraat was, is nu een discussie waar analytici en (ex-)sporters zich fel in men gen. Wie is de GOAT? Daarbij ont breekt het aan duidelijke criteria, wat het debat in beginsel natuur lijk al onmogelijk maakt. Maar waar komt die behoefte vandaan? Dat automatisme om altijd maar een grootheid aan te wijzen? Het verlangen om idolen te verheffen en ze van een soort goddelijke sta tus te voorzien? Jan Derksen, hoogleraar psycho logie aan de Radboud Universiteit in Nijmegen, noemt het typisch iets van deze generatie. ,,Adoles- centen tussen 15 en 25 jaar hebben behoefte aan idolen, aan jezelf op trekken aan mensen. En het lijkt erop dat we met z'n allen adoles cent zijn geworden'', zegt Derk- sen. Vroeger leefde de mens meer in de context van ideologieën, schetst hij. ,,Dan was er een strak geloof dat je leven stuurde, dat voorschreef hoe je je moest gedra gen. Die ideologieën zijn groten deels weggevallen.'' Alles is min der vormgegeven nu, dus leeft de mens volgens Derksen meer op basis van wat hij 'buikgevoel' noemt. ,,We hebben het goed. Amper oorlogen meegemaakt. Een pandemie nu, oké. Maar we voelen ons vrijer, wat ons meer narcis tisch maakt. Impulsiever. Infantie ler ook.'' Er wordt volgens Derksen minder geleefd vanuit moraal. En dat merk je volgens hem het beste op sociale media. ,,Al die reacties zijn infantieler, meer barbaars, minder verfijnd. Mensen lijken hun gedrag niet eerst langs een meetlat te leggen, ze reageren im pulsief. Dat zie je ook met die hang naar idolen. We zijn wat kinderlij ker geworden.'' Dus plaatsen we massaal een be richt met de afbeelding van een geit op Facebook of Twitter, als Na- dal of Hamilton een historische ti tel wint. Of we photoshoppen een geitenkop op het hoofd van Le- Bron James. En we discussiëren eindeloos over wie nou de beste is in het besef dat we het ooit eens worden. De bokken van de scha pen scheiden. Onnozele twist om de geitenwol, maar onschuldig en vermakelijk. En dat dankzij Mu hammad en Lonnie Ali. En - voor uit - LL Cool J. dinsdag 13 oktober 2020 ROTTERDAM Walt Disney had het verhaal niet mooier kunnen schrijven. In het jaar dat Kobe Bryant op tragische wijze over leed, heroverde zijn LA Lakers de macht in de NBA. Aan de hand van LeBron James, die zijn belofte waarmaakte om het team voor het eerst sinds 2010 een ring te bezorgen. La kers won het zesde finaleduel zondagnacht van Miami Heat: 106-93. Het betekende de ze ventiende titel voor de ploeg uit Los Angeles, die nu op gelijke hoogte staat met Boston Cel tics. Voor James (35) was het zijn vierde titel, na eerder met Miami en Cleveland kampioen te zijn geworden. Hij werd ook voor de vierde keer tot 'MVP' van de finale gekozen. Alleen Michael Jordan heeft een grotere erelijst. Het was een tumultueus seizoen voor de Lakers. In januari kwam clubicoon Bryant om het leven bij een helikoptercrash. Toen kwam de pandemie. En na de door de politie doodgeschoten George Floyd ging de Ameri kaanse basketbalwereld voorop in de Black Lives Matter-bewe- ging. Na een nieuw schietinci dent, met Jacob Blake als slachtoffer, werd het NBA-sei- zoen bijna definitief gestaakt. Het bleef bij een aantal dagen zonder play-off-wedstrijden. ,,Dat we ondanks al die uitdagin gen in de finale stonden was in spirerend en hoopgevend, maar ook hartverscheurend, omdat we niet samen konden zijn met onze fans", zei Lakers-eigenaar en -president Jeanie Buss. Ster speler Anthony Davis: „Sinds die tragedie was het enige dat we wilden die titel winnen, voor Kobe. Ik weet dat hij van boven op ons neerkijkt en trots is." Sport: het maakt je gelukkiger, fitter, blijer, weerbaarder en vrijer. Sport daagt je uit, verbroedert en ontroert en zelfs als de wereld even stilstaat helpt het je altijd vooruit. Sport geeft je vriendschap, leert je winnen, verliezen en terwijl je soms naar elkaar schreeuwt, altijd te vergeven. Sport laat je bewegen, verlegt je grenzen, laat je stralen, en geeft je energie om elke keer opnieuw de finish te halen. Sport... in steeds meer nieuwe vormen; bij je club, vereniging, in 't park of langs de zee. Met nieuwe doelen en uitdagingen in een tijd die bruist van de energie. Want energie maakt energie, vooral nu! Dus kom op, meld je aan bij een sportclub. Denk nu niet morgen, dat dacht je gisteren Écht, sport doet iets met je! Op zo'n recorddag als afgelo pen zondag, met historische zeges voor Rafael Nadal, Lewis Hamilton en LeBron James, raakt de sportwereld er niet over uit gedebatteerd wie de grootste is in zijn sport. Waar komt die behoefte vandaan? Arjan Schouten Rotterdam - Jan Derksen Drie hoofdrolspelers en winnaars van het weekeinde. Van links naar rechts Rafael Nadal, LeBron James en Lewis Hamilton. fotos afp, bsr nocnsf.nl/sportdoetietsmetje HoWron Hb Rabobank ^^NEDERLANDSE LOTERIJ NOC'NSF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27