baby's op het kinderdagverblijf 21 Vraag het onze specialisten «j In zijn eerste jaar leert een baby veel op een crèche, zegt Ruben Fukkink, bijzonder hoogleraar Kinderopvang en educatieve voorzieningen voor het jonge kind aan de Universiteit van Amsterdam: odb b vk 'oor de meeste kinderen is een kin derdagverblijf een goede keuze. Het biedt een omgeving waarin een jong kind met leeftijdsgenoten en andere volwassenen dan zijn eigen ouders of andere familieleden kan aangaan. Kinderen worden hierdoor sociaal sterker op jonge leef tijd. Samen met collega's onderzoek ik hoe kin deren zich voelen op een kinderdagverblijf. Een heleboel kinderen, ook de baby's, hebben een gemiddeld welbe vinden. Ze voelen zich neutraal, of liever ge zegd: best wel oké. Ne derlandse pedagogisch medewerkers zijn sen sitief, het zijn goede professionals. Er zijn onderzoeken waarin negatieve effecten zijn gevonden van een kin derdagverblijf op het kind, maar ook waarin positieve of geen effecten zijn gevonden. Met kleine baby's zouden we het rustiger aan mogen doen. In Nederland loopt het zwanger schapsverlof van de moeder af als de baby drie maanden is. Voor sommige kinderen is dat te vroeg om op een kinderdagverblijf te begin nen. Het zou beter zijn als ouders konden kie zen om tussen de drie en zes maanden weer te beginnen met werken en dus daarvoor thuis te blijven met het kind. Zes maanden is een ideale leeftijd voor een kind om op een crèche te beginnen. Het is dan al zo veel verder in zijn ontwikkeling met slapen en eten. Ook in het eerste jaar leert een baby veel op een crèche. Bijvoorbeeld om contact te hebben met anderen. We zijn in Nederland kritisch over opvang bij baby's, maar we moeten ook 'Zes maanden is een ideale leeftijd voor een kind om op een crèche te beginnen' naar de thuissituatie kijken. Het beeld is dat mama en papa altijd lief, rustig en verzorgend zijn, maar in werkelijkheid kan het af en toe heel zwaar zijn met een baby. Als de ouders door een kinderdagverblijf wat ontspanning en afwisseling krijgen, kan dat het gezin enorm helpen. De laatste twee a drie jaar zijn de kinderdag verblijven professioneler geworden. De Wet kinderopvang is veranderd; ik heb er met ande ren voor gezorgd dat de babygroepen kleiner zijn, dat er een mentor is voor elk kind en dat er meer aandacht is voor scholing op het gebied van baby's. Sommige ouders willen hun kind zo weinig mogelijk naar een kinderdagverblijf brengen, maar minder dagen is niet altijd beter. Sterker nog: één dag per week is te weinig. Dan ontbreekt een vaste structuur en is er weinig gelegenheid vriendjes te maken. Tegelijkertijd is er een negatief effect gevonden bij Ameri kaanse kinderen die wekelijks 35 tot 40 uur naar een kinderdagverblijf gingen. Eenmaal op de basisschool vonden de juffen en meesters deze kinderen iets drukker. Ik zou zeggen dat twee of drie dagen per week ideaal is. Eén dag is te kort, vier dagen lijkt mij het maximum. Je kind thuishouden tot het naar de basis school gaat, is een slecht idee. De kans op een sociale achterstand is dan groter, omdat het veel minder heeft kunnen oefenen met sociale contacten. Kinderen uit sommige gezinnen hebben dan ook op cognitief vlak wat in te halen. Op een opvang leert een kind instructies toepassen, opdrachten uitvoeren en feedback krijgen. Uiteindelijk loopt een kind die achter stand wel weer in, maar dan heeft het kind het wel een aantal jaar veel moeilijker gehad op de basisschool. Je moet je kind niet beschermen tegen het kinderdagverblijf, je moet je kind ervan laten profiteren.'' Hoe zit het met suiker in zoete aardappels, kan ik die eten als diabeet? Is het verstandig om spullen die herinneren aan een ex weg te doen? Ik heb de vriendjes van mijn zoon liever niet over de vloer, hoe regel ik dat? dinsdag 13 oktober 2020 GO of liever thuis? *tV, -RUBEN FUKKINK Houd je baby het eerste jaar thuis, zegt Carolina de Weerth (links); leer een baby contact maken met leeftijdgenoten stelt Ruben Fukkink. foto's jean-pierre jans Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl VOEDINGSDESKUNDIGE KLASKE VAN NORREN De bataat of zoete aardappel bevat iets meer koolhydraten en kilocalorieën dan de ge wone aardappel. Deze koolhy draten worden langzamer ver teerd dan het zetmeel uit de gewone aardappel waardoor er een langzamere afgifte van glucose tijdens en na de maaltijd is. Wat belangrijk is om te weten is dat de eigen schap van langzame kool hydraten alleen behou den blijft als de bataat gekookt of gepoft wordt. Bak of rooster je hem, dan krijg je snel ver teerbare koolhydraten. Ze ver teren dan even snel als de koolhydraten van gebakken aardappels, die weer sneller verteren dan die van de gekookte aardappel. Bataat staat in Suriname bekend als gunstig voor de bloedsuikerspiegel. Om dit te onderbouwen is echter meer onderzoek nodig. De bataat met oranje vrucht vlees bevat meer beta-caro- teen (pro-vitamine A) dan een gewone aardappel, wat ook een pre is. Hierdoor komt de gekookte bataat gun stig uit de vergelijking en kan prima als alter natief voor de gewone aardappel gegeten wor den. RELATIEFILOSOOF JAN DROST Een psychiater op de radio vergeleek liefdesverdriet eens met het afkicken van een drugsverslaving. Hij sprak over 'afkicken van de liefde' en advi seerde mensen met een ge broken hart met een vuilniszak door het huis te gaan en alles wat aan de ex herinnerde weg te gooien, zoals een verslaafde alles moet weg doen wat hem aan zijn ver slaving herinnert. Wat een dehumaniserende vergelijking, dacht ik. Afscheid nemen van je geliefde als afkicken van een drugsverslaving, je ge liefde niet veel anders dan een naald, een zakje poeder of een fles. Hoe was het mogelijk dat een psychiater, een mensen dokter, zoiets bedacht. Ik had op dat moment zelf lief desverdriet en ik nam me heilig voor altijd een paar dingen van mijn ex-vriendin, of een paar dingen die mij aan haar deden denken, te bewaren, hoe boos of verdrietig ik ook nog zou zijn. Alles weggooien werkt niet, omdat het niet waar is. Het is niet alles of niets. Er was iets. Waarachtiger is het daarom om wat er was te integreren in je levens verhaal en mee te nemen naar de toekomst. Een aandenken kan daarbij helpen. PSYCHOLOOG STEVEN PONT Ik denk dat meer ouders met gemengde gevoelens zitten als ze een horde kinderen over de vloer hebben. Leuk, maar ook gedoe natuurlijk. En nu vraag je aan mij dus hoe je die buiten de deur kunt houden. Maar de vraag is of dat eigenlijk wel is wat je wilt. Kinderspel is namelijk niet alleen maar leuk en een soort tijdverdrijf, kinderspel is een echte noodzakelijkheid. Kinderen móéten spelen. De reden dat kinderen zoveel bij elkaar willen spelen, is omdat ze tijdens dat spel heel veel van elkaar leren. En daar heb ben ze dus die andere kinde ren voor nodig. Dus als je van je zoon houdt en je wilt dat hij zich goed ontwik kelt, dan hoort het erbij dat hij andere kinderen mee naar huis neemt om mee te spelen en zich op die manier verder te ontwikkelen. Dat dat niet zo leuk voor jou is, is ondergeschikt aan wat hij daarvan leert. En mis schien moet je er daarom ook maar eens anders naar kijken. Het gedoe heeft namelijk een belang rijke functie voor hem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21