GEZOND Twee hoogleraren, twee meningen over Tussen imperfecte mensen is een perfect moment mogelijk 20 René Diekstra If Houd je je baby langer bij je nu je thuiswerkt of gaat hij juist eerder naar de crèche? De experts verschillen van mening over wat het beste is, en dit zijn hun argumenten. dinsdag 13 oktober 2020 Onlangs, op wat de laatste mooie zomerdag zou worden, besloten mijn vrouw, zoon en ik nog één keer te gaan varen. Terwijl we onder een lage brug doorvaren, horen we opeens een knal en begint de boot hevig te schudden. Alsof de schroef iets aan het vermalen is. Ik kijk achterom en zie een vlaggenstok uit het water opduiken die niet van ons is - want die hebben we enige tijd geleden al onder een brug verspeeld. Ik test de motor door flink gas te geven. Het gevolg is dat de boot flink gaat schudden 'Ik kijk achterom en zie een vlaggenstok opduiken die niet van ons is' maar nauwelijks vaart maakt. Ik besluit daarom een tijdje heel langzaam te varen, in de hoop dat het vanzelf ophoudt. IJdele hoop. Zo gauw ik gas bijgeef, begint het geschud weer. Wat te doen? Terug naar huis? Halen we dat en zonder verdere schade aan de motor aan te richten? Mijn vrouw besluit heel prak tisch de werf te bellen voor advies. Dat lukt en luidt: 'Vaar zo rustig mogelijk hierheen, vraag naar (naam) en laat hem luisteren'. Dat doen we. Daar aangekomen, het is inmiddels zes uur, zien we een grote, René Diekstra is onder de indruk van een vriendelijke man van de werf die hem helpt als hij met zijn boot in de problemen komt. stoere man met een boottakel in de weer, roepen 'm en vra gen om hulp. ,,Leg maar even aan", zegt hij bereidwillig, stapt aan boord, neemt het roer over, geeft flink gas en heeft meteen een diagnose. ,,Da's niet goed. Niet verder varen. Maar om te zien wat er mis is moet ie wel het water uit. Geef me vijf minuten.'' En mirakel, vijf minuten later staan we inderdaad, diep onder de indruk van hun vaardigheid, te kijken hoe de boot door hem en een mede werker aan twee riemen lang zaam uit het water wordt gehesen. En daarmee ook de Nederlandse vlag, die om een groot deel van de schroef gedraaid zit. Als we enige tijd later met weer perfect lopende motor wegvaren is dat in een wolk van dankbaarheid. Ik had gevraagd wat wij hem ver schuldigd zijn. Waarop hij met een wegwuifgebaar ant woordde: ,,Niks joh, is goed zo''. Maar wij vonden het niet goed zo en zijn twee dagen later met een taart voor hem en zijn collega teruggegaan. De woorden waarmee die grote, stoere man die aannam, maakten op ons een vertede rende indruk: ,,Wat een lief gebaar. Heerlijk voor dadelijk bij de koffie''. Ik heb het filmpje van het optakelen van de boot meer dere keren bekeken. En iedere keer komen er twee conclu sies bij me op. De ene is dat tussen imperfecte mensen perfecte momenten mogelijk zijn. De andere, dat stoer en lief bij mannen een (bijna) perfecte combinatie vormen. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl *6 V CARIN RÖST Thuis is je baby het beste af, zegt Carolina de Weerth, hoogleraar Psychobiologie van de vroege ontwikkeling aan het Radboud- umc in Nijmegen. en kind onder de twaalf maanden is het beste af thuis, omdat optimale zorg dan het meest haalbaar is. Baby's gedijen meestal optimaal bij een-op-een verzorging door de ou ders. In ons onderzoek vonden we dat jonge baby's op crèchedagen een hogere concentratie van het stresshormoon cortisol in hun lichaam hadden dan op thuis- dagen. Waarschijnlijk komt dit door de schei ding van de moeder, de verzorging door ande ren en een omgeving 'Ouders zouden tot het kind een jaar is om de beurt verlof moeten kunnen opnemen' met meer lawaai. Een klein beetje stresshor moon heb je nodig om te kunnen omgaan met alledaagse situaties. - CAROLINA DE WEERTH Maar een langdurig ver hoogd niveau is moge lijk niet goed voor een baby. De hersenen groeien het eerste jaar in snel treinvaart. Het kind ontwikkelt zich motorisch en sociaal enorm snel en moet zich de taal eigen maken. Voor al deze factoren is het voor het kind beter om een-op-een aandacht te krij gen, en dat kan vaak makkelijker thuis bij de ouders. Thuis komen er bovendien vaak andere positieve dingen bij, zoals de mogelijkheid lan ger borstvoeding te geven en room-sharing, als de baby op de slaapkamer van de ouders slaapt, tot minimaal zes maanden. Vooral pittige baby's die snel van slag zijn, lopen kans op minder goede zorg op een crè che, blijkt uit een ander onderzoek. De leid sters reageerden minder sensitief op de signa len van pittige baby's dan van 'makkelijkere' baby's. Ze pakten hem pas laat op als hij huilde bijvoorbeeld. Pittige baby's die naar een kin derdagverblijf gingen, vertoonden op 2,5-jarige leeftijd meer gedragsproblemen. Een kind is dus het eerste jaar thuis beter af, maar er is wel een uitzondering. Na het eerste jaar kan een goed kinderdagverblijf een positief effect hebben op de ontwikkeling. En gelukkig is de kwaliteit van de kinderdagverblijven de laatste jaren enorm toegenomen. Peuters wil len graag met andere kinderen spelen en dit kunnen ze hier volop. Deze mogelijkheid kun je thuis ook bieden door veel af te spreken met andere ouders en kinderen of naar de speeltuin te gaan. Je kunt thuis voorlezen en je kind op andere manieren stimuleren. Als een kind thuisblijft totdat het naar de basisschool gaat, hoeft het in principe niks te missen. De eerste duizend levensdagen, dus de periode vanaf de conceptie totdat een kind ongeveer 2,5 jaar is, zijn cruciaal voor de ont wikkeling. Als je in deze periode je kind veilig heid biedt, zijn ontwikkeling stimuleert en overmatige stress voorkomt, krijgt het een ste vige basis en is het later gezonder. Het heeft dan minder kans op gedragsproblemen, over gewicht en depressies. Dat scheelt de samen leving veel geld. Optimale zorg in de eerste levensjaren betaalt zich uiteindelijk terug. Ouders zouden na de geboorte van hun kind en tot het kind een jaar oud is om de beurt ver lof moeten kunnen opnemen om samen voor de baby te zorgen.'' GO Naar de crèche E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20