Last minute huisje boeken? In Nederland is nog plek zat Thuiswerken met virtualrealitybril: alsof je collega's toch naast je zitten Winkels: weg met uurtje voor ouderen ECONOMIE 17 Wie vrijdag weg wil, kan op Na- tuurhuisje.nl kiezen uit vierhon derd huizen in Nederland, 12 pro cent van het totaalaanbod. Wie een week later als vertrekdatum invoert, kan zelfs uit achthonderd huizen kiezen. „Genoeg keus voor wie even weg wil", vat Robert van Veen van Natuurhuisje.nl het sa men. Ook bij Micazu, het platform waarop Nederlandse eigenaren hun vakantiehuis verhuren, is er aanbod zat. Daar is deze maand nog 37 procent van het totaal aan tal huizen beschikbaar, 1537 om precies te zijn. ,,Wie niet per se naar een park wil met een bow lingbaan, indoorspeelbaan en zwembad, kan nog op heel veel plekken in Nederland terecht", zegt Jens van den Broek, directeur van Micazu. Wie wél per se naar een park wil met veel faciliteiten, heeft minder te kiezen. Zo heeft Landal nauwe lijks nog huisjes voor de herfstva kantie, laat zegsvrouw Jeannette Ten Kate weten. Volgens Park vakanties, waar vakantieparken als Center Parcs, Landal en Roompot bij zijn aangesloten, zitten de meeste parken inmiddels tjokvol met de herfstvakantie, maar is er her en der nog wel wat beschik baar en zelfs tegen korting van 30 tot 35 procent. Fikse kortingen Ruim een week geleden was een flink gat ontstaan door het grote aantal annuleringen van Duitsers en Belgen, maar daar is, met dank aan de fikse kortingen op vakan tiehuisjes, nauwelijks nog sprake van. ,,Er zijn nog wel plekken beschikbaar, bijvoorbeeld voor het weekend van 16 oktober, maar dan moet je soms concessies doen voor wat betreft de locatie of de accom modatie", constateert Laurens Taekema van Parkvakanties.nl. Overigens heeft de drukte wel een keerzijde, merkt Taekema op. Volgens hem wordt er de laatste tijd vaker geklaagd over de beperkte tijdsloten voor bijvoor beeld het zwembad en de horeca op de vakantieparken. Naar zijn idee gaan veruit de meeste men sen begripvol om met de corona maatregelen, maar balen sommi gen dat ze slechts twee keer 1,5 uur per dag kunnen zwemmen of dat mensen vooraf moeten reserveren. ,,We snappen goed dat gasten al die beperkingen vervelend vin den", reageert Marike Rosier van Hiswa-Recron, de brancheorgani saties van ondernemers in de wa tersport en recreatie. ,,Maar de par ken doen hun uiterste best om de coronamaatregelen in acht te ne men en het tegelijkertijd zo leuk mogelijk te maken voor hun gas ten. En ja, de beperkingen gelden overal, dus ook op de vakantie parken." Philips-topman Frans van Hou ten zei zondag in het tv-pro- gramma Buitenhof dat het beter is als creatieve mensen elkaar weer lijfelijk ontmoeten. Hij merkte dat virtuele bijeenkom sten minder productief zijn dan sessies waarbij mensen bij el kaar zitten. En dat terwijl juist de Nederlandse industrie het moet hebben van innovaties om te kunnen concurreren. Unilever is een bedrijf met een grote R&D-afdeling in Nederland. Een woordvoerder noemt de uitlatingen van Van Houten 'een herkenbaar ver haal'. ,,Vooral mensen die thuis tegen de muren opvliegen heb ben last van minder creativi teit.'' Maar bij Unilever is het geen groot probleem. ,,Na zeven maanden thuiswerken is er een goede manier van werken ont staan.'' Bovendien kunnen bij Unilever onderzoekers nog wel op locatie werken als het echt nodig is. ,,We hebben bijvoor beeld een grote keuken, daar mogen medewerkers nog wer ken. Ook voor onderzoekers die met heel grote schermen wer ken is plek op kantoor.'' ,,Creativiteit gedijt het beste als je elkaar ontmoet in een on gestructureerde omgeving'', zegt de woordvoerder van VDL, onder andere machine- en auto producent. Toch hebben ze bij VDL niet het gevoel dat de inno vatie terugloopt. ,,Het scheelt als mensen elkaar goed kennen. Bij ons gaat het vaak om een clubje bekenden, ook bij partners waar wij mee samenwerken.'' Onderzoek van accountants- en adviesorganisatie PwC wees op het gevaar van verminderde creativiteit door thuiswerken. Maar er zijn ook innovatieve op lossingen, zegt Bastiaan Starink, partner bij PwC. ,,Er zijn heel leuke initiatieven ontstaan die de nadelen opheffen.'' Hij geeft het voorbeeld van een bedrijf dat virtualrealitybrillen kocht voor onderzoekers. ,,Zo kun je toch ervaren dat je bij elkaar bent. Via de camera en skype is het niet goed genoeg, maar met de bril kom je dichter bij de ge wenste situatie. Menselijk con tact is het beste, maar dit is een goed alternatief.'' De bond neemt het op voor vak kenvullers, verplegers en buschauf feurs die de kastanjes uit het vuur halen als het gaat om coronamaat regelen. Terwijl personeel in win kels of horeca daar niet voor opge leid is, krijgt het nogal eens de volle laag van mensen die geen mond kapje willen dragen of geen 1,5 me ter afstand houden. Respect In ziekenhuizen bleek al dat perso neel vaker wordt geconfronteerd met agressie, zegt FNV-vicevoor- zitter Kitty Jong. De bereidheid uit het voorjaar om er samen de schou ders onder te zetten, heeft volgens haar plaatsgemaakt voor frustratie over het opnieuw oplaaien van het coronavirus. ,,Maar reageer dat niet af op deze mensen. Doe normaal! Heb respect voor die werknemers en neem hun werk serieus." Jong richt zich naast het publiek ook tot de werkgevers en het kabi net. De FNV pleit voor regels die strikter zijn en niet vatbaar voor meerdere interpretaties. Dat de po litiek daar niet aan wil, verklaart ze uit het naderen van de verkiezin gen begin volgend jaar. ,,Onze pre mier verandert heel langzaam in de VVD-lijsttrekker. Regels dwingend opleggen is in strijd met het VVD- gedachtegoed", analyseert Jong. ,,Maar omdat het kabinet zijn ver antwoordelijkheid niet neemt, zijn het werkgevers en soms heel jonge werknemers die de verantwoorde lijkheid krijgen." FNV krijgt bijval van CNV, de tweede grote vakbond. Super marktmedewerkers zijn maar gestopt met het aanspreken van klanten die geen mondkapje dra gen, vertelden ze CNV-voorzitter Piet Fortuin vorige week. ,,Het levert alleen maar gedoe op en min der klanten, zeiden ze." De vakbonden willen duidelijker regels, zoals een verplicht mond kapje. ,,Als je de norm duidelijk maakt, is die beter te handhaven. Dan is er meer sociale correctie", zegt Fortuin. Nu is het mondkapje een dringend advies. ,,Het maken van zulke regels gebeurt achter een bureau, maar je moet je altijd afvra gen wat ze betekenen in de praktijk voor de mensen die ze uitvoeren. Op de werkvloer is dit gewoon on werkbaar." dinsdag 13 oktober 2020 GO Vakantiepark Roompot Cadzand in Zeeland. foto anp Wie er deze herfstvakantie in eigen land nog even tussenuit wil, heeft volop keus. Particu liere vakantiehuizen zijn nog ruimschoots beschikbaar. Natasja de Groot Breda Lekker met collega's brain stormen vanachter een com puter in je huiskamer valt niet mee. Bedrijven die het moeten hebben van frisse ideeën moeten hun best doen om creatief te blijven. Peet Vogels Veldhoven LEIDSCHENDAM Schaf de twee verplichte bood- schappenuurtjes voor ou deren en kwetsbaren in supermarkten zo snel mo gelijk af. De doelgroep heeft er geen behoefte aan en vanuit de ondernemers zelf is het draagvlak gering. Dat concludeert het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL), brancheclub van de super markten, na een peiling onder meer dan duizend leden om te kijken hoe de sinds 5 oktober door de overheid verplichte 'oude- renuurtjes' in de praktijk werken. Van de ruim dui zend supermarktonderne mers vulden 973 leden 'nee' in op de vraag of er behoefte is aan de twee speciale uurtjes. Slechts 44 ondernemers gaven aan Van de duizend onder vraagde winkels hebben er 973 geen behoefte aan 'ouderenuurtjes'. dat er wel behoefte aan is. Sommige supermarktei genaren geven aan tussen 07.00 en 08.00 uur slechts één of een paar klanten te zien. Ook melden ze dat veel ouderen het tijdstip te vroeg vinden. Winkels die voor 5 oktober ook al om 7.00 uur open waren, zien een enorme teruggang van de omzet, omdat an dere klanten wegblijven. Het CBL wil zo snel moge lijk van de verplichting af, aldus woordvoerder Liane ter Maat: ,,De verplichting geldt tot 20 oktober, maar wij hebben het kabinet ge vraagd de maatregel eer der te schrappen.'' Ouderenbond Anbo zei eerder al weinig heil te zien in ouderenuurtjes. De bond vreest stigmatisering en irritatie bij andere klanten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17