l A NIEUWS 13 NATASJA GEYTEMAN STRIJD Natasja Geyteman vocht tien jaar voor het bestaansrecht van haar dochter Jolie. Jolie stond niet geregistreerd omdat ze al voor de geboorte overleed. Met hulp van anderen slaagde ze erin de wet te wijzigen. In een boek vertelt ze over haar strijd. et drie cameraploegen, enkele fotografen en journalisten en een Tweede Kamerlid in je rug, kun je nauwelijks spreken van een privémoment. Toch voelt het heel intiem als Natasja Gey teman op 4 februari 2019 aan de balie van het gemeentehuis van Katwijk staat, met echtgenoot Calvin en hun kinderen Noah en Isa. Die dag draait het om hun oudste dochter Jolie. Ze is er niet bij, omdat ze kort voor haar geboorte overleed. Maar ze hoort er wel bij. Alleen voor de wet bestaat Jolie niet. Tot deze dag, als een wetswijziging het mogelijk maakt ook doodgeboren kinderen te registreren in de Basisregistratie Per sonen (BRP). Als Geyteman zich na de formali teit omdraait, komen de tranen van ontlading. Aan een tien jaar durende strijd om erkenning van Jolie is een eind gekomen. Thuis hangen ballon nen en wacht een roze taart. Alsof een nieuwe geboorte wordt gevierd. ,,We stonden aan dezelfde balie als waar ik tien jaar eerder stond toen ik erachter kwam dat Jolie niet geregis treerd stond'', vertelt Geyteman. ,,Hier begon het allemaal, en hier ein digde het. Jolie mag er eindelijk bij horen. De cirkel was rond.'' Ik besta Gisteren overhandigde ze het eerste exemplaar van haar boek Noem mijn naam en ik besta aan staatssecretaris Raymond Knops (Binnenlandse Za ken). Door de coronacrisis en de volle agenda's kwam 12 oktober eruit rol len. Het is ook de dertiende geboor tedag van Jolie. ,,Alsof het zo moet zijn. Dit is een teken van Jolie.'' De zwangerschap verloopt vlekke loos. Bij zoon Noah en dochter Isa die later geboren worden, ging het moei zamer. ,,Jolie is mijn enige mooie zwangerschap met een roze wolk ge weest. Het was fantastisch.'' Geyteman is uitgerekend op 6 okto ber 2007, maar Jolie laat op zich wachten. De dagen erna voelt ze haar dochter niet in de buik. Het zieken huis stuurt haar naar huis met de mededeling dat het wel goed zit. Maar een dag later constateert de gy naecoloog op een echo toch dat het hartje niet meer klopt. ,,Ik wilde niet naar de echo kijken, want ik wist het eigenlijk al. De gy naecoloog zei nog: 'Hadden we haar toen maar gehaald.' Mijn eerste reac tie was: rij me maar gelijk naar de operatiekamer en haal haar er zo snel mogelijk uit.'' Jolie is mijn enige mooie zwangerschap met een roze wolk geweest. Fantastisch Maar Geyteman moet een dag later op de natuurlijke manier bevallen van haar overleden dochter. ,,Thuis zat mijn familie te rouwen. Maar ik kon niet rouwen, want ik moest nog bevallen'', zegt ze. ,,De bevalling was prachtig. Zo se reen en puur. Vanaf het moment dat ze was overleden, voelde ik afstand tot Jolie. Toen ze in mijn armen lag, was dat compleet weg. Ik was zo trots en voelde zo veel liefde. Ze was zo mooi, compleet en af.'' Ze krijgen een akte van een levenloos geboren kind. Haar man doet aangifte op het ge meentehuis. Achteraf blijkt dat een aangifte van overlijden te zijn, zodat Jolie begraven kan worden. ,,Wij gin gen ervan uit dat ze toen als kind ge registreerd werd.'' Paspoort Twee jaar later, als ze een paspoort haalt voor Noah, komt ze er op het gemeentehuis achter dat Jolie niet in het systeem staat. Als ze inlogt op Mijnoverheid.nl staan de naam van Jolie niet bij het gezin. Ze bestaat niet. ,,Er zal wel een goede reden voor zijn, dacht ik. Maar niemand kon het me vertellen. Ik was boos. Ik was op dat moment twee keer zwanger ge weest en twee keer bevallen. De kin derkamer was klaar, er stond een kin derwagen, we praatten al tegen haar. Ze was een voldragen baby, met alles erop en eraan. Alleen haar hartje klopte niet.'' De scheidslijn is cru. Een baby die wel na de geboorte één keer ademt en dan overlijdt, wordt wel geregistreerd als kind. Een baby die kort voor de geboorte overlijdt, niet. ,,Het voelde als een ontkenning van haar bestaan. Ze is gewoon onderdeel van ons gezin. We vieren altijd haar geboortedag. Jolie moet voor Noah en Isa ook niet iets verdrietigs zijn. Als mensen vragen hoeveel kinderen ik heb, zeg ik: 'Ik heb er twee op aarde Noem mijn naam en ik besta, om voor te zorgen en eentje is in de hemel'. Ik zal nooit zeggen dat ik twee kinderen heb.'' Het is het begin van een lange mis sie om de wet gewijzigd te krijgen. Een petitie, die ze samen met lotge noten in september 2015 lanceert, wordt 82.000 ondertekend. Parool- columniste Roos Schlikker, zelf moe der van een doodgeboren kind, schrijft erover. De gemeentelijke om budsman van Amsterdam, Arre Zuurmond, neemt contact op. Er vol gen Kamervragen. Nooit zal ze de eerste beantwoor ding van minister Ronald Plasterk (Binnenlandse Zaken) vergeten, op 5 Ik wilde niet naar de echo kijken, want ik wist het eigenlijk al december. ,,Hij schreef dat het sys teem daar niet voor bedoeld was. Ik was boos en verdrietig en miste em pathie.'' Ze zit ministers achter de broek, voert gesprekken met ambtenaren, bijt zich vast in wetboeken en mobi liseert steun. Ze krijgt veel steun van D66-Kamerlid Vera Bergkamp. Jaap Doek, emeritus hoogleraar familie- en jeugdrecht, deelt de boosheid en het gevoel van onrecht. De wet druist in tegen het Verdrag van de Rechten van het Kind. In april 2016 zit Geyteman tegen over Plasterk en minister Ard van der Steur (Veiligheid en Justitie) om haar pleidooi toe te lichten. In het tweede gesprek een halfjaar later, zeggen de bewindslieden toe dat ze er werk van maken. ,,Ik ben altijd heel zakelijk ge bleven, maar toen begon ik te huilen. Voor het eerst had ik een foto van Jo- lie bij me. Die liet ik zien. Dit is ze. Hier heb ik het voor gedaan.'' Unaniem Ministers en ambtenaren bewegen met haar mee. De Eerste en Tweede Kamer stemmen unaniem voor een wetswijziging. Alleen de Raad van State vindt dat doodgeboren kinde ren geen juridische status mogen hebben. Die hebben ze in de nieuwe wet ook niet. ,,Als je het juridisch bekijkt, heb ben ze misschien gelijk, maar voor mij was dit geen juridische kwestie. Ik kan niet tegen onrecht. Ik wilde dat ons kind erkend werd. Niet om dat het belangrijk is voor de verwer king, dat is te simpel geredeneerd. Je moet toch door het verdriet heen.'' In februari 2019 is de wetswijziging een feit. Bij de laatste peiling, eind augustus, waren al 13.755 kinderen geregistreerd. ,,Voor mij is het klaar, mijn missie is voltooid'', zegt Geyte- man. ,,Jolie heeft mij op dit pad gezet. Dit is haar nalatenschap. Ik ben enorm trots op haar. Haar dood is niet voor niets geweest.'' dinsdag 13 oktober 2020 GO 'Erkenning doodgeboren kind is de nalatenschap van Jol ie' Tonny van der Mee Katwijk Mede dankzij Natasja Geyteman krijgen doodgebo ren kinde ren 'een be staan'. „Haar dood is niet voor niets ge weest.'' FOTO JOOST HOVING Natasja Geyteman. www.noem- mijnnaame- nikbesta.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13