12 NIEUWS Nieuwe bestemming voor gras langs start- en landingsbanen Een flink deel van Schiphol komt vol te liggen met zonnepanelen, als het aan de provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlemmermeer ligt. De luchthaven staat er ook open voor, mits de veiligheid niet in het geding is. Schiphol Op Schiphol zou in totaal 300 hec tare - driehonderd voetbalvelden groot - aan zonnepanelen kunnen verrijzen. Met name naast de start en landingsbanen, maar er is ook plaats op daken van luchthaven gebouwen of bij parkeerplaatsen. De provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlemmermeer werken momenteel aan een zon- neplan, waarin die zonnepanelen worden opgenomen. ,,In het Klimaatakkoord is afgesproken dat dertig regio's plannen moeten maken voor duurzame energie", legt GroenLinks-gedeputeerde Edward Stigter van de provincie Noord-Holland (klimaat en ener gie) uit. Voor heel Nederland betreft het 35 Terrawatt-uur. De opdracht zou voor 2030 gerealiseerd moeten zijn. ,,Als Noord-Holland denken wij circa 7 Terrawatt-uur voor onze rekening te kunnen nemen. Dat is behoorlijk wat, maar onze provincie telt veel inwoners die bovendien veel energie gebruiken. Voor bedrijven geldt hetzelfde." Dat Haarlemmermeer potenti- ële zoeklocatie is, ligt voor de hand: de gemeente is uitgestrekt en kent veel landelijk gebied, dat niet beschermd is. Voor Schiphol geldt hetzelfde. Het terrein van de luchthaven is weids, bestaat rondom de start- en landingsba nen vooral uit weilanden. ,,Wij hebben nu eenmaal veel ruimte", erkent VVD-wethouder Jurgen Nobel van Haarlemmermeer (luchthavenzaken, energietransi tie en financiën). Hij is bereid met de provincie samen te werken. ,,Alleen moet dat wel in samen spraak met onze inwoners en de gemeenteraad gebeuren, er moet voldoende draagvlak zijn." Windmolens Het afgelopen jaar konden burgers van Haarlemmermeer suggesties doen en meepraten over mogelijke locaties voor zonnepanelen en ook windmolens. ,,Heel veel mensen kiezen voor het gebied rond de landingsbanen", zegt Nobel. ,,We willen voorkomen dat het polder landschap in onze gemeente aan getast wordt." Hij beklemtoont dat de meeste inwoners positief te genover zonne-energie staan. ,,In Haarlemmermeer hebben gemid- deld twee keer zoveel mensen zonnepanelen op hun dak liggen dan elders in Nederland." Schiphol staat positief tegenover het idee en zegt 'open te staan voor de grootschalig aanleg van zonnepanelen'. Volgens een woordvoerder is de luchthaven be reid mee te denken met de ge meente. ,,We hebben inmiddels een aantal aandachtspunten aan gereikt, waaronder de veiligheid." Bedoeling is verder dat op de da ken van luchthavengebouwen op Schiphol eveneens veel panelen komen. Dat gebeurde al met par keergarage P3, waar zesduizend panelen op het dak liggen. Nobel: ,,Boeren in de omgeving kunnen verder bijvoorbeeld panelen plaat sen op hun schuren." Provincie en gemeente willen dat de plannen volgend jaar con creet uitgewerkt zijn, de jaren erna kunnen ze vervolgens gerealiseerd worden. Waar er binnen Haarlem mermeer volop ruimte voor zon- nestroom is, geldt dat minder voor windenergie. De aanvliegroutes boven Schiphol maken enorme turbines onmogelijk. Helemaal ge- We hebben hier veel ruimte, maar moeten dit in samenspraak met inwoners doen spaard zullen de polders bij Schip hol overigens niet worden. Haar lemmermeer dient mogelijk vijf tien windturbines te plaatsen. No bel: ,,Dat moet in het zuidelijke poldergebied, in de rest van de polder of bij Schiphol kan dat van wege de aanvliegroutes uiteraard niet." Beschermd landschap Ook in de rest van Noord-Holland is gekeken naar ruimte voor zon nepanelen en windmolens, zegt provinciebestuurder Stigter. ,,Neem het Noordzeekanaal-ge bied of de Kop van Noord-Hol land." Tegelijk zijn veel gebieden bij voorbaat uitgesloten, omdat ze als beschermd landschap zijn aan gemerkt. ,,Dat is onder meer het geval in Kennemerland en de Gooi- en Vechtstreek." Dat VVD en GroenLinks ge broederlijk samenwerken op het gebied van duurzame energie lijkt misschien vreemd, maar dat is het niet zeggen Nobel en Stigter. No bel beklemtoont dat de VVD als regeringspartij mede-verantwoor delijk is voor de komst van alle duurzame energie op land. Stigter wijst er op dat zijn partij, Groen Links, en de VVD samen in het college van Noord-Holland zitten. ,,Die samenwerking verloopt prima." Hij vult aan dat het echt niet alleen meer om een betere wereld gaat. ,,Groene energie is steeds meer een businessmodel, er is ook steeds minder subsidie no dig." Veel minder vluchtelingen Ook België slaat alarm Beeld Lincoln neergehaald dinsdag 13 oktober 2020 GO Wethouder Jurgen Nobel (links) en gedeputeerde Edward Stigter op het dak van Schiphol-garage P3, waar al panelen liggen. foto pim ras Schiphol kan vol komen te liggen met zonnepanelen David Bremmer - Wethouder Jurgen Nobel ATHENE In 2020 hebben zo'n 12.300 vluchtelingen en migranten Griekenland bereikt. Dat is 73 procent minder dan in 2019 toen er in dezelfde periode 45.000 kwamen, aldus de Griekse viceminister van migratie Notis Mitarakis. In de eerste negen maanden van 2020 is het aantal asiel beslissingen vergeleken met 2019 met 82 procent gestegen. De Griekse re gering nam wetten aan om asielprocedures te versnel len. 3150 vluchtelingen worden nu herplaatst naar andere EU-landen. BRUSSEL De stijging van het aantal coronabesmet tingen in België is 'alarme rend' in alle provincies en leeftijdsgroepen. Als de trend zich voortzet zal het aantal gevallen eind deze week de 10.000 per dag passeren, aldus viroloog Steven Van Gucht. Volgens het nationale crisiscentrum verdubbelen de cijfers zich nu elke acht dagen. ,,Dat is snel. De maximale snel heid, die we niet willen be reiken, is een verdubbeling iedere drie dagen'', zei woordvoerder Yves Van Laethem. In de eerste week van oktober waren er dagelijks gemiddeld 4153 besmettingen, een stijging met 89 procent ten op zichte van de week ervoor. PORTLAND Betogers en relschoppers hebben in de Amerikaanse stad Portland in Oregon een standbeeld van president Abraham Lincoln (1809-1865) neer gehaald. De activisten voerden actie in het kader van 'de dag van de woede van de inheemse volkeren'. Voorbijgangers die filmden, werden bedreigd. Lincoln geldt als een van belang rijkste presidenten van de VS. Hij was president tijdens de burgeroorlog in de 19de eeuw en voor kwam dat het zuiden zich afscheidde. Hij zorgde voor afschaffing van de slavernij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12