LINDA AKKERMANS Gehaaide oplichting met WhatsApp: fraude stijgt O Kijk A Klaar 6 Tot en met woensdag tot wel 5-daagse op alles van Apple tijdens de Kijk, klik, klaar 5-daagse! Column Ze werd geboren als Wim, maar voelt zich al haar hele leven Kim. En voor het eerst in 23 jaar voelt ze zich gelukkig met zichzelf. Want nu is ze 'af'. Lichamelijk én geestelijk. Twee jaar geleden kreeg ze de eerste van een hele zooi hor- moonpillen. In de Brabantse kranten was te lezen hoe die transitie van man naar vrouw voor deze Bossche flapuit was. Om met Kim zelf te spreken: ,,Ik ben net zo'n zwanger wijf, heb m'n emo ties totaal niet onder controle.'' Explosieve woede-uitbarstin gen en huilbuien om niks, zweetaanvallen, twijfels. Maar ook mooie momenten. Eindelijk borsten! Een huid die steeds zachter werd. En op een dag stond ze bij het Kruidvat, werd ze voor de al lereerste keer mevrouw ge noemd. Mevrouw! Mo mentje hoor, want Kim werd nogal eens nage staard. vertelde ze daar ook al over in de krant. Dat mensen altijd keken, omdat ze er nu eenmaal nog niet echt uitzag als een vrouw. Dat ze dat vervelend vond, maar dat ze zelf ook nog aan haar nieuwe 'ik' moest wennen. Vervolgens schreef ik daar een co lumn over. Dat ik waarschijnlijk óók zou kijken als ik Kim tegen zou ko men. Kim was boos. En terecht, want aangestaard worden ^s natuurlijk ook niet fijn, ook al is het niet eens kwaad bedoeld. ik haar tegen zou komen in de fijnste stad van het land. Omdat Kim heeft laten zien dat ze altijd weer opstaat, wat het leven haar ook flikt. Om dat ze eerlijk is over haar ang sten én dromen terwijl dat echt niet altijd makkelijk is. Omdat ze durft te zijn wie ze is en doet waar zij ge lukkig van wordt. Om dat zeniet in hokjes denkt en een voor beeld is voor al die andere transgen- ders en mensen die wor stelen. Omdat Kim een topwijf is. In alle opzichten. In totaal werden 1154 van deze mensen daadwerkelijk slachtof fer van deze gehaaide vorm van fraude. Zij werden opgelicht voor een bedrag van 3,3 miljoen euro. WhatsAppfraude begint vaak met een bericht dat een familie lid of goede vriend van het slachtoffer een nieuw nummer heeft. Bijvoorbeeld: 'Hoi pa, dit is mijn nieuwe nummer. Graag het oude weggooien.' Daarna volgt meestal een ver zoek om vanwege een acuut pro bleem geld over te maken, bij voorbeeld via een Tikkie. Bij voorbeeld omdat het familielid zijn bankpas is verloren en in de winkel staat, of huur moet beta len maar niet kan inloggen bij in- ternetbankieren. Het is de reden dat de politie ook wel spreekt van 'vriend-in-nood-fraude. Hoewel het overgrote deel van de slachtoffers de truc doorziet, zwicht zo'n 12 procent voor het verzoek en maakt geld over. Het zijn vooral 55-plussers die over stag gaan. Volgens Marloes Kolthof van de Fraudehelpdesk gaan de op lichters uiterst geraffineerd te werk. Ze doen er alles aan om vertrouwen te winnen. ,,Sommi- gen bellen eerst de persoon op wiens identiteit ze willen imite ren. Ze zeggen vervolgens niets, maar nemen wel de stem van diegene op. Mocht een slachtof fer wantrouwend zijn en het zo genaamde nieuwe nummer op bellen, hoort die persoon zijn ei gen zoon of dochter zeggen: 'Hallo, met wie spreek ik?' Dat werkt natuurlijk enorm overtui gend." In 242 van de 9605 gevallen wisten de oplichters zelfs het hele WhatsAppaccount van het slachtoffer te hacken. Ze doen net alsof ze een WhatsApp- account overzetten naar een an dere telefoon. Whatsapp ver stuurt vervolgens een verificatie code naar het oude nummer, maar ook die code ontfutselen de oplichters weer. Ze hebben dan iemands volledige contactenlijst in handen. Ook de overheid heeft te kam pen met de opmars van Whats- Appfraude. Toen duidelijk werd dat het aantal gevallen onder ambtenaren toenam, heeft de overheid afgelopen week rijks breed gewaarschuwd om nooit een verificatiecode af te staan. Desondanks werden afgelopen week nog twaalf ambtenaren van Buitenlandse Zaken slacht offer. Een goede manier om jezelf te beschermen tegen WhatsApp- fraude is om bij de instellingen 'Verificatie in twee stappen' in te schakelen. Ook op Fraudehelp- desk.nl staan tips om je te wape nen tegen WhatsAppfraudeurs en wat je moet doen als je ac count is gehackt. Op kijkshop.nl betaal je gemakkelijk in3 keer tegen 0% rente of veilig achteraf met Klarna tot 2500. maandag 12 oktober 2020 GO Vóór haar transitie Integendeel. Ik zou juist honderd duimen omhoog willen steken als Het aantal gevallen van WhatsAppfraude explodeert, zo blijkt uit de cijfers van de Fraudehelpdesk, die op 1 ok tober van dit jaar al 9605 mel dingen heeft ontvangen. Dat is bijna een verviervoudiging ten opzichte van heel 2019. Koen Voskuil Den Haag Oplichting met WhatsApp bijna verviervoudigd. foto anp kijkshop.nl 10% korting! thuiswinkel waarborg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6