CoronaMelder-app nu landelijk beschikbaar 1 Trump zegt dat hij geen corona meer heeft 14? 5 V tiënten meer dan zaterdag. Het viel ic-arts Armand Girbes van de VU op dat veel van hen allochtoon zijn en de taal niet spreken, zo zei hij in radio programma Argos. Hij denkt dat de voorlichting in andere talen beter kan. Ook Koopmans vraagt zich af of alle doelgroepen in Nederland, zoals jongeren en anderstaligen, vol doende bereikt worden. Afschalen Vanwege de coronagevallen moeten verschillende ziekenhuizen de regu liere zorg afschalen. Dat heeft gevol gen voor bijvoorbeeld kankerpatiën ten. Door de coronacrisis dreigen hun behandelingen stopgezet of uit gesteld te worden. Ook geldt voor kankerpatiënten die baat hebben bij een experimenteel medicijn, dat zij die behandeling kunnen mislopen, zegt Irene Dingemans van de Neder landse Federatie van Kankerpatiën tenorganisaties (NFK). Hierdoor wordt hen de kans op een langer le ven ontnomen. ,,Op dit moment verschilt het per ziekenhuis of men nog patiënten toe laat in een trial of niet", zegt Dinge mans. ,,Als patiënt hangt het er dus maar vanaf in welk ziekenhuis je zit. Ditzelfde lot dreigt nu voor de regu liere behandelingen van kanker." De NFK pleit daarom voor een cen trale aanpak van de coronazorg. Ook de zorg voor kankerpatiënten zou centraal moeten worden aange stuurd. Brabantse ziekenhuizen moeten de reguliere zorg nu zo ver afschalen dat de kritische grens van 80 procent wordt genaderd, zegt Bart Berden, voorzitter van het Elisabeth Tweeste den Ziekenhuis en het Regionaal Orgaan Acute zorg in Brabant. ,,Als je onder de 80 procent van de reguliere zorg komt, ga je net als na de eerste golf maandenlang de na-ijlende gevolgen merken. Dat zit hem in het uitstellen van behandelingen, maar ook in diagnoses. Wie later in het ziekenhuis belandt met een vlekje op de huid, en het blijkt kwaadaardig te zijn, heeft per definitie een verslech terde toestand." ,,Het lijkt erop dat ik im muun ben geworden voor een nieuwe besmetting'', aldus Trump in een interview met Fox News. „Mogelijk voor een lange tijd, mogelijk een korte. Misschien levenslang. Nie mand weet dat precies." Vol gens Trump is hij in uitste kende conditie. Enkele dagen geleden zei hij al dat het virus bij hem was 'weggevaagd'. De jongste uitlatingen van de president komen een dag voor dat hij zijn verkiezingscam pagne wil hervatten. Volgens zijn lijfarts is hij niet meer be smettelijk, maar hij liet open of Trump nog steeds positief test of inmiddels weer negatief. Zaterdag hield Trump al een toespraak voor honderden aan hangers vanaf het balkon van het Witte Huis. Hij verscheen zonder mondkapje, maar er was niemand in zijn nabijheid. Waarnemers vragen zich af of hij afstand zal bewaren als hij weer op campagne gaat, of dat Trump nu vindt dat hij weer dicht bij zijn achterban kan zijn. ,,Ik kan de kelder uit'', meent de president. Hij uitte daarmee indirect kritiek op zijn tegenstander Joe Biden. Hij verwijt de Democratische rivaal in de kelder te zitten. Biden zou geen idee hebben wat zich 'boven' in de echte wereld allemaal afspeelt. Al begin april opperde de minister van Volksgezondheid dat techni sche hulpmiddelen, zoals apps, kunnen bijdragen aan het terug dringen van het virus. Alleen le verde een zoektocht naar een ge schikte app niks op en duurde het maken ervan langer dan gedacht. Nu is die er dan toch. ,,Het is belangrijk dat we elkaar beschermen", zei De Jonge tijdens de presentatie. ,,We lopen risico door dit virus, vaak zonder dat we het merken. Deze app kan ons waarschuwen. Het is echt heel be langrijk dat zo veel mogelijk men sen de app downloaden." Die aansporing werd opgevolgd. In het eerste etmaal installeerden ruim 700.000 mensen de app. Sa men met de deelnemers uit de test gebieden stond het totale aantal ge bruikers gisterochtend daarmee op 2,2 miljoen. Dat is 12 procent van de bevolking en 18 procent van de smartphonegebruikers. Om effectief bij te dragen aan het terugdringen van het virus moet minimaal 10 tot 15 procent van Ne- derland de app op zijn telefoon zet ten. ,,Dus bij ruim anderhalf mil joen gebruikers ga je echt zien dat het bekende reproductiecijfer (R) teruggebracht gaat worden", stelt it-specialist Brenno de Winter. De ontwikkeling van de app duurde lang, mede omdat veel cri tici zorgen hadden over de privacy bescherming. Om deze te waarbor gen werd De Winter als luis in de pels toegevoegd aan het ontwikke lingsteam. Nu de app klaar is geeft hij zijn zegen. ,,Ik ken geen product op een telefoon waar kritischer naar gekeken is. De app is gebruiks vriendelijk én veilig." De grote vraag is of de app niet te laat komt. In een toelichting stelde voorzitter Carl Moons van de bege leidingscommissie dat in een ideale wereld mensen die een melding krijgen van de app, zich zo snel mo gelijk laten testen. ,,Maar nu we zesduizend besmet tingen op een dag hebben, moeten we constateren dat we daar de men sen niet voor hebben. Advies aan mensen die wel een melding heb ben, maar nog geen klachten is dan ook: neem jezelf in acht, blijf zo veel mogelijk thuis." Of we de tweede golf hadden kunnen voorkomen als de app er eerder was geweest? De Jonge: ,,Het is natuurlijk balen dat het zo lang heeft geduurd. Maar het is ook be langrijk dat de app veilig is. En ik benadruk: de app is geen wonder middel. Het gaat vooral om ons ge drag." koopjedeal.nl) DRINGEND GEADVISEERD DOOR DE OVERHEID! wmm 3 soorten maandag 12 oktober 2020 GO is mentale dreun WASHINGTON De Ameri kaanse president Trump zegt dat hij geen corona meer heeft, ruim een week na zijn opname in het ziekenhuis. Hij zegt blijkbaar immuun te zijn en stelt dat hij anderen dus niet meer kan besmetten. Trump doet zijn mondkapje af voor een speech. foto afp Minister De Jonge bij de aftrap van de app CoronaMelder. foto epa Terwijl de besmettingscijfers stijgen, lanceerde zorgminister Hugo de Jonge afgelopen week end in Nijmegen eindelijk zijn nieuwe wapen tegen het opruk kende coronavirus, de app Coro naMelder. Maar, benadrukt hij, het is geen wondermiddel. Joris Gerritsen Nijmegen 50-PACK Mondkapjes Weg werp, Premium Comfort en Medical Geadviseerd: mondkapjes in publieke ruimtes Veilig, betrouwbaar en filteren uitstekend Verplicht in het OV en op steeds meer plekken Adviesprijs €59,99 Bespaar nu €45 v.a. slechts: Bestel snel op www.koopjedeal.nl RpterPoy 53 a es Besmettingen Aantal doden stijgt iets, maar is nog niet op het niveau van april M Een groot, drij vend hart, wijst in Amsterdam op de afstandsregel. SEPTEMBER OKT FOTO MAARTEN BRANTE Positief getest, per dag 1 okt Advies mondkapjes te dragen en thuis te blijven. Nog max. drie personen thuis ontvangen 20 september Maatregelen in 6 regio's: - horeca sluit om 01.00 uur - groepen max. 50 personen 18 aug Max. 6 gasten thuis op bezoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5