II Boek van Roelands oma leidde tot 'De Drieling van Terhole' 5 'T HARINKJE PETITIE Behalve de bakker is er niet veel meer op de Markt. Biervliet, met stadsrechten sinds 1183 en een imposante geschiedenis, is een stad zonder kroeg. Gisteren sloten Fran cois Oosterling en Lisa de Kraker de deuren van café/bar 't Harinkje. Ze maakten het op Facebook bekend. De uitba ters van de zaak op de Markt tap ten gisteren hun laatste pilsje en bakten hun laatste friet. Biervliet reageerde geschrokken op de be kendmaking. 't Harinkje is de enige kroeg, de enige echte friet- boer en eigenlijk de enige plek waar nog wat te doen valt in het stadje. Petitie Plaatsgenoot Mick van Liere hoopt met een petitie het tij nog te kun nen keren door met zo veel moge lijk handtekeningen te laten zien dat Biervliet om 't Harinkje geeft. Zondag stond de teller op ruim vierhonderd. ,,'t Harinkje is de enige plek waar je wat kunt drin ken en een frietje kunt halen", zegt Van Liere. „Francois heeft echt zijn stinkende best gedaan om er iets van te maken. Ik ben zelf muzikant en heb er meerdere keren opgetreden. Verder kan dat nergens. Hij organiseerde van al les, een pubquiz, bingo's, optre dens van bandjes, dj's. Straks is er niks", zegt Van Liere droevig. „Moeten we naar Terneuzen om een biertje te drinken." Lisa de Kraker die samen met Francois Oosterling achter de bar staat weet van Micks actie. ,,Hart- stikke lief hoor, maar ik zei ook al tegen hem 'je had beter een crowdfundingsactie kunnen star ten'." ,,Het is echt zonde", zucht Fran cois. ,,Ik heb er echt een hoop voor gedaan. We zouden het kunnen kopen maar ja... Ik moet er nu ge woon een baan naast hebben om We zouden het kunnen kopen maar ja... Ik moet er nu gewoon een baan naast hebben om rond te komen rond te komen. De bank zal ook niet enthousiast worden. En co rona... Kijk maar naar Brussel, daar gooiden ze ook de horeca weer dicht. Dat kan hier ook weer ge beuren." Uitstel Ronald Doens is samen met zijn broer eigenaar van 't Harinkje. De beide broers erfden de zaak van hun vader die een kwart eeuw 't Harinkje dreef. Hij is er niet geluk kig mee dat hij wordt neergezet als een huurbaas die zijn huurder het vel over de oren trekt. ,,Het is zo dat het huurcontract afliep en dat Francois er voor gekozen heeft dat niet te verlengen." Volgens Doens was de afspraak dat hij het café drie jaar zou huren waarna hij het zou kunnen overnemen. ,,Uitein- delijk willen wij het café verko pen. We hebben al een jaar uitstel gegeven en de drie maanden dat het café dicht was vanwege co rona, hebben we ook geen huur berekend. Francois heeft echt zijn best gedaan, dat zal ik echt niet te genspreken en ik vind het ook hartstikke jammer voor Biervliet. Maar op een keer is het over." ,,Het begon allemaal met het boek Het spookte in Zeeuwsch-Vlaande- ren, ik kreeg dat van mijn oma, die woonde in het land van Axel. Ik heb het grijs gelezen." In museum 't Warenhuis in Axel vertelde Van der Kley hoe lang hij al gefascineerd is door oude streeklegenden. Spannende verhalen die mondeling werden doorgegeven. In die traditie schreef en tekende hij De Drieling van Terhole. Zetje Het verhaal over de drie zussen spookte al enige tijd in zijn hoofd en kreeg een zetje toen er tiental len grote bomen tegenover zijn huis in Mauritsfort geveld werden. Hij protesteerde middels een schilderij dat uiteindelijk de voor kant werd van het boek. ,,Ik heb al tijd wel een verhaal bij mijn schil derijen, alleen werd dit verhaal steeds groter." Crowdfunding De uitgave van het boekje werd mogelijk dankzij een succesvolle crowdfunding. Dertig donateurs waren zaterdag bij de presentatie aanwezig. In plaats van de be oogde €2500 werd er ruim drie duizend euro bijeengebracht. Voor het restant heeft Van der Kleij al een bestemming. ,,Het tweede boekje Wiese, de gesel van Axel, is al bijna klaar en ik ben zelfs bezig met een derde boekje dat over mijn eigen dorp Hoek zal gaan." De Drieling van Terhole, verteld in het Nederlands en het Axels kost €10,- en zal over drie weken verkrijgbaar zijn bij Lokaal 54 (Nieuwstraat 54, in Terneuzen). De andere verkoopadressen wor den bekendgemaakt op atelierroelandvanderkley.nl maandag 12 oktober 2020 Hoe Biervliet stad zonder kroeg werd Guido van der Heijden Biervliet Francois en Lisa achter de bar van 't Harinkje. Ze krijgen het niet meer rond en zien zich genoodzaakt de enige kroeg van Biervliet te sluiten. foto peter nicolai - Francis Oosterling Zelfs de presentatie van De Drieling van Terhole was een beetje behekst. Schrijver/teke naar/schilder Roeland van der Kley kon zaterdag de dertig aan wezige donateurs geen eerste exemplaren van het boek mee geven. De post liet hem in de steek. Guido van der Heijden Axel Een deel van de donateurs die bijdroegen aan het boek van Roe land van der Kley kreeg als extraatje ook een toverstokje, gemaakt van een penseel. foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54