m. Geen Huis van Sinterklaas maar wel een livestream 5 Het zou zo je puberzoon kunnen zijn. Zo'n gast die aan zijn kapsel zit te frutten, te veel aftershave opspuit en dan lekker los gaat. De damherten in de Meeuwenduinen zijn bronstig. Voor het eerst neemt de boswachter publiek mee voor een kijkje in de bronstarena. mi ss 0wëz BRONSTTIJD MEEUWENDUINEN Hou je ogen, neus én oren geopend. Van een afstand hoor je de damherten bur- len; een geluid dat veel weg heeft van knorrende varkens. De van de hormonen overlopende heren doen er alles aan om hun concurrenten met dat kabaal weg te jagen en de hindes die in het gebied rondhupsen voor zichzelf op te eisen. ,,Aan het einde van de bronst worden ze gewoon weer vrienden", weet boswachter Alex de Visser van Staatsbosbeheer. ,,Dan kruipen die mannen weer bij elkaar, net als de vrouwtjes." Maar nu dus even een paar weken niet. Versieren De bronst is de finale van een flinke voorbereidingstijd, schetst De Visser. Het van oorsprong witte gewei wordt in de loop van het jaar door de hertenheren ge scherpt en gekleurd door ermee langs bomen en takken te schu- it '^SÈ^rr ren. ,,Dan zit zijn haar goed. En als je gaat stappen om een meisje te versieren, doe je een luchtje op. Dat doet hij ook." Een damhert maakt een bronstkuil, plast die kuil én zijn buik onder en wrijft daar lekker met z'n nek doorheen. Niet het meest smakelijke geurtje voor mensen. ,,Het ruikt als de bok van een kinderboerderij." Voor de boswachter is die geur wel het signaal dat het grote ver- sierseizoen weer van start is ge gaan. Dat is het ene jaar vroeger dan het andere jaar. „Worden de nachten kouder dan beginnen de hormonen te gieren. Maar het moet écht richting herfst gaan. De bronst is nu nog maar net begon nen." Het is voor het eerst dat Staats- Worden de nachten kouder dan beginnen de hormonen te gieren bosbeheer mensen meeneemt op bronstavontuur. De boswachters genoten zelf steeds volop van 'dat gigantisch mooie' fenomeen. ,,We vonden dat we dat niet voor ons zelf mochten houden." De excur sie is een proef. Hierna volgen er nog vijf. Zomaar eens uitvogelen of er belangstelling voor is en wat de ideale groepsgrootte is. ,,Die dieren reageren anders op een groep dan op een enkele boswach ter", merkt De Visser meteen. Kruip-door-sluip-door Met zijn 9-jarige zoon Dex als bo nusboswachter voorop, neemt hij je mee op een tocht die deels over damhertpaadjes voert. Kruip door-sluip door door de toch al wonderbaarlijk mooie (normaal gesproken afgesloten) Meeuwen- duinen. Achter elkaar om het mos niet te vertrappen. ,,Het duurt 20 jaar voor dat weer is hersteld." Het gebied op zich is al bijzon der. In de Meeuwenduinen tref je alle soorten duin aan. Primaire, nog niet begroeide prille duintjes en secundaire, die wel een stootje kunnen hebben. De zee in de verte. Het koppeltje raven, dat zich vorig jaar voor het eerst op de Kop van Schouwen liet zien, komt overvliegen. Alsof je in een ver buitenland bent. Met als ultiem moment zicht op een aantal 'dam men' die met veel kabaal hun hin- des versieren. ,,Dit zie je anders al leen maar op tv." Het was geen leuke knoop om door te hakken, maar door corona gaat het Huis van Sinterklaas dit jaar niet door. Althans niet op de gebruikelijke manier, waarbij kin deren een tocht door het logeer huis van de Sint maken en daar een avontuur beleven. De bedoeling is wél in interactie te gaan met de kinderen op Schouwen-Duive- land. Aan de gevel Zo komt de rode brievenbus ge woon aan de gevel van het mu seum te hangen, zodat kinderen de Sint kunnen benaderen. Daarnaast wordt via een livestream contact met de kinderen gelegd. Dat ge beurt via de scholen op het eiland, die normaalgesproken bijna alle maal jaarlijks het Huis van Sinter klaas in Zierikzee bezoeken. Maar wellicht is er ook nog ruimte om buiten de scholen om iets met een livestream te doen. ,,We moeten uitzoeken wat er allemaal mogelijk is. En al doende leren", zegt muse umdirecteur Albert Scheffers. Dat doet de organisatie samen met de Stichting Intocht Sinter- We moeten uitzoeken wat er allemaal mogelijk is. En al doende leren klaas Zierikzee en met het Sinter klaasjournaal. Een grootschalige intocht zit er dit jaar niet in. Dat hebben de Zeeuwse burgemees ters samen afgesproken binnen de Veiligheidsregio. Wat er allemaal wél mag en wat technisch en prak tisch gezien haalbaar is, is nu nog niet bekend. De verwachting is in ieder geval dat Sinterklaas vanuit zijn logeerparadijsje in het Stad huismuseum overuren gaat draaien. Roetveegpieten Een jaartje geen Huis van Sinter klaas was volgens Scheffers geen optie. ,,We hebben een wereld team, dus we gaan gewoon door." Met een verhaal en, conform de landelijke norm, dit jaar roetveeg- pieten. Vanaf het prille begin in 2015 is de logeerpartij van de Sint in Zierikzee een succes. Scheffers bedacht dat plannetje toen hij hoorde van alle verschillende in tochten die op Schouwen-Duive- land normaal gesproken worden gehouden. ,,Dan moet-ie tussen door toch ook ergens slapen? Hotel Mondragon was er toen nog niet en voor ons was het een leuke ma nier om het museum op een heel andere manier te laten zien." Kinderen vinden het doorgaans fantastisch. Zelfs hartje zomer heeft Scheffers meegemaakt dat hij kinderen op straat aan opa en oma hoorde vertellen dat dMr Sinter klaas altijd logeert. Natuurlijk is een livestream niet met het echte werk te vergelijken. ,,Maar we gaan het wel benaderen. Zo veel als maar kan." maandag 12 oktober 2020 SD Net pubers die bronstige damherten Esme Soesman Burgh-Haamstede - - - - k - - j i t - >-"r i Boswachter Alex de Visser bij een bronstkuil. Damherten maken die zelf en wentelen zich er in hun eigen plas. foto katja van noort - Alex de Visser, boswachter Het Schouwen-Duivelandse Huis van Sinterklaas gaat dit jaar niet open. Wel logeert Sint met zijn Pieten gewoon in het Stadhuis museum in Zierikzee. Via een livestream legt hij contact met in ieder geval de schoolkinderen op het eiland Esme Soesman Zierikzee - Albert Scheffers, directeur Stadhuismuseum Zierikzee Zie: huisvansint.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50