Maandagblues, overal loert het gevaar 4 CORONA TWEEDE GOLF Het was het 'weekend van de waarheid'. Deskundigen hoopten dat de laatste maatregelen om het coronavirus in te dammen eindelijk zichtbaar zouden worden in de cijfers. ,,Het gaat niet de goede kant op.'' Een dringend advies tot het dragen van mondkapjes, maxi maal drie gasten in huis, thuiswerken als norm. Met een set aangescherpte maat regelen probeerde het kabinet eind september het coronavirus, dat op nieuw de kop opstak, te lijf te gaan. Het wachten was of het virus zich iets zou aantrekken van het nieuwe beleid. De hoop was dat de kentering zich het afgelopen weekend zou afte kenen. De RIVM-cijfers die zaterdagmid dag verschenen, bleken een koude douche. Het aantal nieuwe besmet tingen nam met 6500 gevallen juist flink toe. Zelfs de voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Inten sive Care, Diederik Gommers, die zichzelf nog zo had voorgenomen geen boodschap van angst uit te dra gen, was er door uit het veld geslagen. ,,De maatregelen zijn niet afdoende gebleken", zei hij. ,,De bedoeling was flatten the curve. Dat wil nog niet luk ken." En dus pleitte Gommers voor har dere maatregelen om het aantal be smettingen naar beneden te krijgen. ,,Ik ben er een groot voorstander van dat we zo snel mogelijk in een lock- down gaan. En dan geen intelligente lockdown of iets dergelijks, maar een volledige. Anders verandert er niets. Hopelijk kunnen we er dan snel weer uit." Gommers uitte ook behoorlijke kritiek op het kabinetsbeleid. ,,Wat mij betreft mag het allemaal een beetje sneller in een crisis als deze. Mark Rutte moet niet weer op vrij dag zeggen dat hij gaat nadenken over nieuwe maatregelen. Het beleid gaat over ongelooflijk veel schijven, en je ziet het aantal besmettingen al de hele week oplopen. Ik snap niet dat we niet strakker en strenger in de wedstrijd zitten." Catshuisberaad Maar het kabinet denkt vooralsnog nog niet aan een totale lockdown, zo lieten ingewijden gisteren weten na het urenlange Catshuisberaad. Mor gen wordt duidelijk waar het kabinet dan wel op koerst. Vandaag staan er nog diverse overleggen gepland, on der andere met het Outbreak Ma nagement Team. Dat het aantal nieuwe besmettin gen gisteren iets lager lag, 6378 geval len om precies te zijn, is volgens viro- loog Ab Osterhaus geen reden voor optimisme. ,,Het gaat nog steeds niet de goede kant op. Als het er maandag weer zo uitziet, ontkom je niet aan zware maatregelen." De huidige besmettingen zijn er echt te veel, zegt ook viroloog Marion Koopmans, net als Gommers lid van het Outbreak Management Team. ,,Met deze aantallen kunnen we geen fatsoenlijk bron- en contactonder- zoek doen. De GGD's houden het niet bij. We zullen opnieuw een krimp moeten bewerkstelligen. Dan moet er eerst een afvlakking komen.'' Ten opzichte van de eerste golf ligt het aantal doden en opnames op de intensive care beduidend lager, maar de huidige opkomst van het virus zorgt wel voor stevige problemen in de zorg. Het aantal coronapatiënten op de ic's steeg zondag tot 1233, 43 pa- IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 18 Het is maandagochtend. Het hele weekend zat weer vol dreiging. De cijfers stijgen door en het gaat alleen maar erger worden. Ik weet 't. Maar dat komt straks wel weer. Haal nog even adem. Neem de tijd. Vraag uzelf: waar zou ik liever zijn dan waar ik nu ben? Een goeie oefening om te kijken hoe ge lukkig u bentGedaan? Een levens- coach zou nu vragen: in hoeveel stap pen kun je bij die wensplek komen? Wat heb je ervoor over? Ga ik niet doen. We weten allemaal dat tussen droom en daad te veel praktische obstakels staan waar die levenscoaches maar makkelijk over heen lullen. Maar omdat u mij er nu naar vraagt, zeg ik zonder dralen: in mijn vakantiehuisje in Duitsland. Het zal er koud zijn, de waterleiding kan al bevriezen, je moet sokken aan in bed en een pyjamabroek, ik loop de hele dag hout te hakken en kachels op te poken, de wifi is er traag en nog zo wat dingen uit het stenen tijdperk. Maar wat zou ik daar graag zijn. Een woord: veiligheid. De buren wonen 30 meter verder, drie keer per dag rijdt de tractor van de schapenboer over het straatje voor mijn deur. Dat is het zo ongeveer. Geen corona. Geen dreiging van corona. Hier zit ik uiteraard ook alleen maar binnen. Dat zou in Duitsland hetzelfde zijn: al was het maar van wege de twee weken verplichte qua rantaine als je vanuit vlammend rood Nederland de grens oversteekt. (En dan nog een test geloof ik en een maliënkolder aan). Maar het is het gevoel dat ik daar in dat dorp niet volledig door corona omgeven ben. Hier woon ik in de hotspot der hotspotten. Op alle coronakaartjes Wat zou ik graag in mijn vakantiehuisje in Duitsland zijn brandt het hier. Terwijl tegelijker tijd in mijn wijk nog niet de helft van de mensen een mondkapje draagt in winkels; de Albert Heijn is officieel onveilig verklaard door de WHO. Het is buiten OVERAL. Elke keer dat ik de deur uit ga kan ik het ergens oppikken. De angst voor de dreiging is erger dan de dreiging zelf, luidt het gezegde geloof ik. Dat is het. Overigens, ik zou d'r natuurlijk wel graag met de hele familie heen gaan, de kleintjes, de groten, mijn vrouw. Even allemaal bij elkaar. Een wereld zonder die pandemie, al was het maar weer even, dat zou ik wel lekker vinden. U niet? Nou ja, dat was zomaar een gedachte op de maandagmorgen. maandag 12 oktober 2020 Stijging aantal besmettingen Koen Voskuil Den Haag Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Ziekenhuis opnames Doden Dagelijkse opnames Naar overlijdensdatum Ontwikkelingen rond Covid-19 sinds 1 maart 23 mrt Verscherping maatregelen (intelligente lockdown) 15 mrt Sluiting scholen en horeca 11 mei Openstelling: - basisscholen en kinderopvang - bibliotheken - niet-contact- buitensporten 1 juni Openstelling: - buitenterassen horeca - musea - voortgezet onderwijs - bioscopen, theaters en horeca (max. 30 pers.) Mondkapjesplicht in ov 1 juli Openstelling: - campings,sportscholen en sauna's - bioscopen, theaters en horeca voor max. 100 personen JUNI MAART APRIL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4