Cécile loopt haast zingend de deur uit met haar Singer Open Archiefdag 4 Verdachte van diefstal surfspullen aangehouden MIJN DORP, Esme Soesman Zierikzee Sneu waren ze niet; de wezen die het Burgerweeshuis in de Post- straat bevolkten. Tenminste niet per se. De regenten en regentessen vonden het belangrijk dat de kin deren die ze onder hun hoede had den een goede basis meekregen. Ze gingen naar school en kregen een vakopleiding. ,,En daarmee had- Daarmee hadden ze een streepje voor op heel wat kinderen den ze een streepje voor op heel wat kinderen die bijvoorbeeld op de boerderij woonden en niet naar school gingen", schetst Chris Braat - huidig bewoner van het Zierik- zeese Burgerweeshuis. Goudleer behang Zaterdag stelde hij, in het kader van de Open Archiefdag, de regen tenkamer van het Burgerweeshuis open. Een bijzondere kamer, met goudleer behang tegen de muren en een plafondschildering uit circa 1610. Op dezelfde dag ging ook het oudste deel van het Weeskamerar chief Zierikzee, bestaande uit do- cumenten uit de periode 1489 tot 1675, officieel online. Twee institu ten die in principe niets met elkaar te maken hebben. In het Burger weeshuis woonden wezen. De weeskamer was een organisatie. Om precies te zijn: een clubje no tabelen dat zich bekommerde om het (financiële) welzijn van wezen en halfwezen in Zierikzee. Oost West Met die aandacht voor wezen ge ven gemeentearchief Schouwen- Duiveland en Stadhuismuseum samen invulling aan het thema van de Maand van de Geschiede nis: 'Oost West'. In het archiefka binet in het Stadhuismuseum is te zien hoe dat thema is uitgebreid tot 'Oost West Thuis Best'. Het weeskamerarchief Zierikzee barst uit zijn voegen van inboedelbe schrijvingen van huizen en win kels uit het Zierikzee van een paar eeuwen geleden. Inkijkje Overleden je ouders (of één van de ouders) dan werden voogden ge acht elke uitgave voor hun pupil te verantwoorden aan de weeskamer. Daartoe werd eerst een uitgebreide inventaris opgemaakt van alles wat de overledene naliet. Die docu menten geven anno 2020 een prachtig inkijkje in het huiselijk leven van weleer. En dat is in de vi trines van het archiefkabinet in het Stadhuismuseum te zien. Het Stadhuismuseum heeft er spulletjes bij gezocht, die die do cumenten tastbaar maken. Zoals bijvoorbeeld een paar kleine thee potjes van Chinees porselein, laat conservator Inge Schipper zien. Die verwijzen meteen ook naar de reizen naar de Oost en de West. De expo in het Stadhuismuseum is een jaar lang te zien. Esme Soesman Zierikzee ,,Net als het huwelijk. Dat moet af en toe ook gesmeerd", lacht Boo- gerd. Ze viste het apparaat, na jaren niet gebruikt te hebben, onlangs uit de opslag. ,,Ik maakte vroeger kle ding voor mijn kinderen en dacht: dat kan ik nu misschien wel eens voor mijn kleinkinderen gaan doen." Maar of ze het nog kan én nog leuk vindt, weet ze niet. Dan is gelijk een nieuwe naaimachine ko pen een stap te ver. Terwijl ze een bezoek ('Voor het eerst') aan het Repair Café hartstikke leuk vindt. ,,Ze zijn ook zo aardig hier. Ik ga echt zingend naar huis." Het is de missie van het Repair ZIERIKZEE De politie heeft vrijdag een Duitser aange houden op verdenking van diefstal of het bezit van gesto len surfspullen. Tijdens een politiecontrole zagen agenten surfspullen in de bestelauto van een 54-ja- rige Duitser liggen. De man kon geen goede verklaring geven over de her komst van deze spullen. De politie heeft daarop de surfspullen in beslag geno men en de Duitser aangehou den. Café Zierikzee in een notendop. Zorgen dat spullen niet gelijk wor den weggegooid. Handige mensen hun kennis laten overdragen. En ook een sociale plek bieden, waar mensen elkaar kunnen ontmoeten. Hoewel het Zierikzeese initiatief Je kunt hier met alles wat een stekker heeft terecht sinds dit weekend vorstelijk huist in de oude lunchroom van Stads- boerderij de Punt is dat laatste nog niet optimaal. Door corona wordt op dit moment alleen op afspraak gewerkt. Dus geen spontane koffie- kletspraat aan de grote tafel. Daar hebben de handige mannen en vrouwen dit keer ook eigenlijk helemaal geen tijd voor. Koffiezet apparaten, een strijkijzer, videore corder, jas, lamp en speelgoedauto: het ene na het andere attribuut komt uit de tassen van bezoekers tevoorschijn. ,,Je kunt hier met alles wat een stekker heeft terecht. En met kleding, fietsen en klokken", somt coördinator Marjan van Leeu wen op. Concurrentie voor profes sionele bedrijven? Nee. Vaak gaat het om spullen die anders de kliko in gaan. Ooit was het gewoon om een kapot apparaat ofkapotte broek thuis te herstellen, maar die kunde is gaandeweg verloren gegaan. Handige vader Het was Van Leeuwen die een paar jaar terug, toen er een potje met geld beschikbaar kwam voor de wijk Poortambacht, met het plan voor een Repair Café kwam. ,,Ik had zelf een heel handige vader die al tijd alles repareerde." Inmiddels weten mensen (én vrijwilligers) van heel Schouwen-Duiveland het initiatief te vinden. ,,We hebben 20 tot 25 reparaties per keer en een sla gingspercentage van 60. Daarnaast gaat 10 procent met een advies naar huis, zoals ontkalken of nieuwe batterijen. Mijn vader leeft niet meer, maar die had dit zeker prachtig gevonden." maandag 12 oktober 2020 Gluren in kamer van regenten Willem Rapati van het Repair Café en Cécile Boogerd sleutelen aan de Singer naaimachine van Cé cile. FOTO KATJA VAN NOORT Ze dronken thee bij het leven een paar eeuwen geleden. Uit ie- niemienie theepotjes; dat dan weer wel. Daar zijn er een paar van te zien in het archiefkabinet in het Zierikzeese Stadhuismu seum. Bij de Open Archiefdag zaterdag maakten Zierikzeese wezen voor even de dienst uit. - Chris Braat, bewoner Zierikzeese Burgerweeshuis De Singer naaimachine van Cé cile Boogerd uit Burgh-Haam- stede is 46 jaar oud. Net zo oud als haar huwelijk, want de Sin ger was een trouwcadeau. Het ding leek volledig op, tot Boo- gerd zaterdag binnenstapte bij het Repair Café in Zierikzee. Even smeren en hij loopt weer als een dolle. - Marjan van Leeuwen, coördinator Repair Café Huidig bewoner van het Burgerweeshuis Chris Braat en bezoe kers Jaap en José Schootemeijer bekijken het goudlederen behang in de regentenkamer van het Burgerweeshuis in de Poststraat. BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Museum ge opend; BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.00-22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 13.00 16.45 uur: Bridge; 19.00 uur: Tai Chi, 19.00-21.30 uur: Re petitieavond Muziek vereniging Witte van Haemstede; Hand madestudio Zuid straat, 19.00-21.00 uur: Handwerkcafé; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slagwerklessen Mu ziekvereniging Crescendo; 17.00 uur: Repetitie Slagwerkgroep Cres- Beat; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00 23.00 uur: Biljartvereniging Onder Vrienden; GOES Stadskantoor, 08.30-17.00 uur: Expositie over het jaar 1970 in Goes'; NOORDGOUWE Dorpshuis,14.30 uur: Schildercursus Neeltje Meerman, 19.00-21.45 uur: Pila- tes, 20.30-23.00 uur: Badminton; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: The Tobaconnist; Ge bouw 4SD, 09.30 11.30 uur: Postcafé, 18.30 uur: Timmer- club; Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check on line of telefonisch bij de organisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49