Kelderman is in Giro 'onwilcokelderiaans' 6 WIELRENNEN GENT-WEVELGEM GIRO D'ITALIA Met de Ronde van Vlaanderen voor de deur kreeg de rivaliteit tussen Mathieu van der Poel en Wout van Aert extra lading. In Gent-Wevelgem vochten ze gisteren op de Kemmelberg, gevolgd door een tactische strijd in de finale. En een flinke verbale clash tot slot. Over Geraint Thomas ging het, over Simon Yates. Over de jonge rozetruidrager Joao Almeida. Over Filippo Ganna. Over de schouder van Steven Kruijswijk, over de zo veelste tweede plek van Peter Sa- gan. Over Vincenzo Nibali en Ja kob Fuglsang. Over Wilco Kelder man ging het amper. Zelfs toen hij vorige week op de Etna wegreed uit de groep van favorieten vond de Italiaanse tv het niet nodig om hem te volgen met een camera. Maar als je vandaag, op de eerste rustdag, naar het klassement kijkt, moet je je best doen om langs hem heen te kijken. Kelder man staat tweede, op dertig se conden van Almeida en een halve minuut vóór Fuglsang en Nibali. En dat ondanks een tegenvallende openingstijdrit. Bij de tweede aankomst bergop, gisteren naar Roccaraso, liet hij in de steile slot- kilometer zien hoeveel poeier er in zijn poten zit. Het was een dag voor de vluchters: de Portugees Ruben Guerreiro van EF Educa tion won, de klassementsrenners lieten elkaar met rust tot de laatste kilometer. Maar toen Kelderman aan ging, was alleen Fuglsang in staat om hem te volgen. Sprintje Kelderman: ,,Het was een zware en lange dag, op het laatst was het superkoud. Maar de benen waren supergoed. Ik begon met sprinten op 400 meter van de streep om te zien of ik een paar gaten kon slaan. Het roze had ik niet in mijn hoofd, daarvoor was het te kort naar de finish. Misschien kunnen we er de komende week naar kijken." Kijken naar het roze: daar spreekt een 'onwilcokelderiaans' zelfvertrouwen uit. Dat is niet voor niets: de afgelopen jaren viel hij zo vaak, en brak hij zoveel bot ten, dat hij zichzelf afvroeg of hij ooit nog mee zou doen om de po diumplekken in een grote ronde. Hij wilde graag naar de Giro, maar wist niet wat hij ervan moest ver wachten. ,,Misschien zou ik het af en toe wat meer moeten denken: ik kan die fucking Giro winnen." Kan het? Kan het écht? Met deze benen, met deze voorsprong, met deze tegenstand, met deze ploeg, met de wetenschap dat er nog twee tijdritten volgen én met in het achterhoofd dat het er dik in zit dat de zwaarste bergetappes worden ingekort vanwege het slechte weer is de vraag relevanter dan ooit. Mathieu van der Poel meldde zich een klein halfuurtje na de finish van Gent-Wevelgem plotseling in de studio van de Belgische televisie. Aan tafel bij Sporza-presentator Karl Vannieuwkerke wilde hij nog even 'zijn kant van het verhaal' ver tellen. Met andere woorden: reage ren op de uithaal van Wout van Aert aan zijn adres. De Belg van Jumbo-Visma had hem namelijk verweten dat Van der Poel een nederlaag van Van Aert boven zijn eigen kansen op de zege had ge plaatst. En daar was 'VDP' niet van ge diend. ,,Ik vind het een beetje een rare reactie'', zei de 25-jarige Neder lander in de Vlaamse tv-uitzen- ding. ,,Wout is één van de besten in koers. Als hij gaat, moet ik reageren. Ik vind het laag van hem om te zeg gen dat ik rijd om hem te laten ver liezen, terwijl ik altijd koers om zelf te winnen. Maar als hij er in zijn eentje vandoor gaat, moet iemand hem gaan halen. Anders win ik so wieso niet.'' Generatiegenoten En daarmee kreeg de rivaliteit tus sen Van der Poel en Van Aert een nieuwe dimensie. De twee genera tiegenoten maakten elkaar in de cross (ze zijn allebei drievoudig we reldkampioen) al zo vaak het leven zuur en zijn de twee topfavorieten in de klassiekers van deze maand. Nu kwam daar ook nog eens een verbale strijd bij. Die woordenwisseling was uiter aard het gevolg van de gebeurtenis sen in de koers. Bij Gent-Wevelgem was het vanaf de eerste van drie be klimmingen van de Kemmelberg tot aan de finish 'Van Aert tegen Van der Poel'. Bij de eerste passage op de scherprechter van de Vlaamse World Tour-klassieker nam Van der Poel het heft in han den. Tijdens de tweede keer Kem- melberg schudde Van Aert aan de boom. De laatste keer dat de venij nige kasseienklim werd aangedaan, 32 kilometer voor de finish, gooiden ze beiden alle remmen los. Zonder Van Aert een meter ruimte te geven, reed Van der Poel in het kielzog van de Belg in één ruk naar de kopgroep toe. En toen kwam er nog een lange en eenvou dige finale. ,,Met een redelijk om vangrijke kopgroep toch nog'', zo analyseerde Van der Poel kort na de finish, toen hij de woorden van Van Aert nog niet te horen had gekre gen. ,,In de laatste dertig kilometer werd het weer een tactische wed- strijd. Dat is Gent-Wevelgem.'' Dat tactische gevecht mondde uit in een kat-en-muisspel tussen de twee kemphanen. Diep in de fi nale leek Van Aert tot twee keer toe te ontsnappen. Eén keer solo, één keer als onderdeel van een klein groepje. In beide gevallen haalde Van der Poel hoogstpersoonlijk zijn Belgische rivaal terug. Van Aert begreep daar maar wei nig van. ,,Het was vooral Mathieu die achter mij aan kwam'', zei de 26-jarige Belg van Jumbo-Visma. ,,Als hij in plaats van alleen maar het gat te dichten ook had gepro- 208 km in 5.41.20 200 km in 4.50.09 maandag 12 oktober 2020 2. Puccio (Ita/Ins) +1.15 2. Castroviejo (Spa/Ins) +0.08 3. Holmes (GB/Lot) 3. Bjerg (Den/Emi) +0.58 4. Rosskopf (VS/CCC) 4. Frankiny (Zwi/Grp) +1.16 5. Brandle (Oos/Isn) +2.10 5. Warbasse (VS/AG2) 6. Ravanelli (Ita/And) +2.13 6. Geoghegan Hart (GB/Ins) +1.19 7. Matthews (Aus/Sun) +13.56 7. Hamilton (Aus/Mit) +1.32 8. Gaviria (Col/Emi) z.t. 9. Bjerg (Den/Emi) z.t. 10. Vendrame (Ita/AG2) z.t. 27. Oomen (Ned/Sun) z.t., 49. Van Empel (Ned/Vin) z.t., 56. Kelderman (Ned/Sun) z.t., 67. Van Emden (Ned/Jum) z.t., 69. Kruijswijk (Ned/Jum) z.t. 8. Kelderman (Ned/Sun) +1.38 Algemeen klassement: 1. Almeida (Por/Dec) 35.35.50 2. Kelderman (Ned/Sun) +0.30 3. Bilbao (Spa/Bhr) +0.39 Rivaliteit krijgt n Wilco Kelderman (links) komt als 8ste over de streep en staat nu tweede in het klassement. foto afp Wilco Kelderman spreekt met ongewoon veel zelfvertrouwen en gaat 'kijken' naar de roze trui. En terecht. Op de eerste rustdag van de Giro d'Italia staat hij er uitstekend voor. Thijs Zonneveld Rotterdam/Roccaraso Marijn Abbenhuijs Wevelgem Etappe 9: San Salvo - Roccaraso 1. Guerreiro (Por/Edu) GIRO D'ITALIA Etappe 8: Giovinazzo - Vieste 1. Dowsett (GB/Isn)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38