Typisch Frank de Boer-voetbal 2 NATIONS LEAGUE BOSNIË EN HERZEGOVINA - NEDERLAND Een hemeltergend zwak Oranje speelde gisteravond gelijk tegen Bosnië en Herzegovina: 0-0. De keuzes van bondscoach Frank de Boer zijn prompt voer voor discussie. Nieuw elan? Eerder het tegenovergestelde. COLUMN HUGO BORST Maar Berghuis speelt niet. Groenendijk is een vriend van De Boer. Er wordt een eerlijke analyse over het Nederlands elftal van hem verwacht. Het kost Groenendijk moeite. Zodra de opstelling bekend is - niet Berghuis maar Malen speelt - breekt in Nederland de pleuris uit. Rotterdam is woedend. Want Berghuis staat dus niet aan de aftrap. Dat vinden ze in mijn stad belachelijk. Rotterdam komt er wat betreft Oranje altijd al bekaaid vanaf, vindt Rotterdam. En dat komt omdat de bondscoaches altijd een Am sterdamse bril op hebben. Waarom Bijlow niet in plaats van Cillessen? Er worden complottheorieën ontvouwd. Ook buiten Rotterdam snapt niemand Frank de Boer. Geen Berghuis maar Malen? De Boers tacti sche uitleg is wankel. Zelfs een voetballeek be grijpt het niet. Waarom zou je de topscorer van de eredivisie niet opstellen als hij tegen Mexico de beste was? Kies altijd voor de man in vorm. Berghuis grossiert bij Feyenoord in assists en goals. Die jongen is erg overtuigd van zichzelf, en hij maakt het meestal waar. Als de wedstrijd 20 minuten oud is - we eten een pizza, de microfoons staan uit - vraag ik Groe nendijk of deze keuze geen blunder is? Het woord blunder weegt zwaar, vindt hij. Is het dan een fout? En dan gaat het gesprek ineens over Rafael Nadal op Roland Garros die in de eerste set maar drie fouten maakte en in de tweede ook slechts drie. We dwalen af van Bosnië-Nederland. Deze wedstrijd heeft niets met topsport te maken. 'The worst manager in the Premier League, Frank de Boer.' Het zijn niet mijn woorden. José Mourinho zei het over De Boers echec bij Crystal Palace. Geen punten, zelfs geen doelpunten, na 77 dagen werd Frank ontslagen. Die harde woor den van Mourinho resoneren na als na de rust blijkt dat De Boer de falende Promes niet heeft vervangen. Nog altijd staat Berghuis niet in de zwalkende ploeg. Ongelofelijk. Paul Bosvelt voor een excellerende Arjen Robben tijdens Nederland-Tjechië op het EK in Portugal (2004). Het niet opstellen van Berghuis en het uit blijven van de wissel Promes-Berghuis wordt er ook eentje voor de voetbalgeschiedenis. Begin tweede helft komt er een appje binnen uit Rotter dam: 'Ze hebben eerder een vaccin tegen corona dan dat het Nederlands elftal van Frank de Boer een doelpunt maakt.' Als Berghuis er eindelijk in mag, pas rond de 70ste minuut, gaat het lopen. De meeste van zijn twintig balcontacten zijn goed, een paar leveren gevaar op. Zijn drive is geweldig. Volgens de sta tistieken (expected goals: 1,77) moet Nederland met 2-0 winnen, maar de goal die het leven van bonds coach De Boer wat fijner zou maken blijft uit. 'Typisch Frank de Boer-voetbal', zegt Jan Bavink (statisticus van Opta) in de studio. 'Voetbal in een U-vorm, het schiet niet op.' 'Het deed pijn aan je ogen', zegt Rafael van der Vaart na afloop. 'Een blamage', zegt De Boers vriend Pierre van Hooijdonk tegen Tom Egbers. Wat een avond. De pizza was goor, het voetbal was kut en we denken aan Louis van Gaal die de spelers onder aanvoering van Virgil van Dijk niet wilden. Woensdagavond wacht Italië, dat Oranje een maand geleden voetballes gaf. De Roon mist duel in 'zijn' Bergamo De wedstrijd in Zenica was al 79 minuten oud, toen Oranje gister avond eindelijk zijn eerste echt grote kans creëerde. Invaller Steven Berghuis draaide vanaf rechts een scherpe voorzet voor het doel, spits Luuk de Jong kopte van dichtbij naar de grond, maar de Bosnische keeper Ibrahim Senic redde voor treffelijk. Ironisch genoeg stelde dat speci fieke moment meteen de keuzes van bondscoach Frank de Boer ter discussie. In de basisopstelling van Oranje hadden Quincy Promes (links) en Donyell Malen (rechts) allebei de voorkeur gekregen boven Berghuis, al maanden de man in vorm bij Feyenoord. De Boer koos daarmee voor twee aanvallers die zelden een voorzet geven, juist in een ploeg waarin kopspecialist Luuk de Jong speelde door de schorsing van Memphis Depay. Berghuis stond amper in het veld, of plots kwam er wél gevaar en dreiging vanaf de vleugel. Opeens werd De Jong wél in stel ling gebracht, na dik zeventig mi nuten stroperig en fantasieloos voetbal. Natuurlijk leidt een slotfase vaker tot kansen in interlands zoals deze, wanneer de ruimtes wat groter worden en de favoriet wat nadruk kelijker voor opportunisme kiest. Maar pijnlijk was het wel voor De Boer, de bondscoach die door de KNVB is aangesteld om 'de lijn Koeman' verder door te trekken. Ik denk dat mijn strijdplan vooraf te rechtvaardigen viel. Maar dat Steven goed inviel, was duidelijk Eén specifieke keuze maakte De Boer voor zijn eerste serieuze inter land - en prompt pakte die falie kant verkeerd uit, voor iedereen zichtbaar. ,,Ik denk dat mijn strijdplan vooraf ook wel te rechtvaardigen viel'', zei De Boer na afloop. ,,Maar Waar blijven de goals? dat Steven goed inviel, was wel dui delijk.'' Het gelijkspel in Zenica betekent niets minder dan een valse start voor de opvolger van Ronald Koe man. En niet alleen om zijn speci fieke keuzes in de aanval, bovenal ook het veldspel van Oranje bood volop reden tot zorg. Woensdag te gen Mexico was er nog het voor de hand liggende excuus van een handvol wisselingen, bedoeld om spelers rust te geven in een drukke fase van het seizoen. Tegen Bosnië en Herzegovina had De Boer wél een nagenoeg complete selectie, op Memphis en de geblesseerde Matthijs de Ligt na. Ook nu maakte Oranje een ongeïn spireerde indruk, terwijl het bij bal verlies ronduit kwetsbaar oogde te gen de counterende thuisploeg. Steeds opnieuw sneed de modale tegenstander door de Nederlandse verdediging. Bij Oranje zelf ging de bal vooral fantasieloos en traag rond, in voor spelbare patronen, precies in lijn met de karikatuur die rond De Boers teams is ontstaan in de laatste jaren. Alleen verdediger Stefan de Vrij kreeg in de openingsfase een kopkans, daarna was vooral Bosnië en Herzegovina gevaarlijk in de te genaanval. Een spelbeeld dat tot de invalbeurt van Berghuis nauwelijks kantelde. In de slotminuten had Ryan Ba bel alsnog de winnende goal op zijn schoen, maar de invaller schoot van dichtbij finaal naast. Ook dat was in zekere zin typerend: waar Koeman meer dan eens gered werd in de tweede helft, en ook niet zelden met wat mazzel, ontbrak het zijn opvolger De Boer nu wel aan geluk. ,,Als je vijf opgelegde kansen krijgt, moet je er op dit niveau minstens één maken'', verzuchtte de bonds coach na afloop. Zorgelijker Maar wat de start van De Boer nog wat zorgelijker maakt: woensdag wacht al het uitduel met Italië in Bergamo. Eén punt uit drie wed strijden is zomaar een reëel scena rio voor De Boer, een statistiek die hem meteen tot één van de zwakst startende Oranje-bondscoaches ooit zou maken. Vorige maand bleek in Amsterdam al hoe sterk de Italianen zijn, tactisch en technisch in alle opzichten de baas over maandag 12 oktober 2020 B^^ie eerste voorzet van Donyell Malen in Yhet zijnet', zegt Alfons Groenendijk in de Langs de Lijn-studio zuchtend. Hij refereert aan de tweede minuut. 'Die voorzet had Berghuis moeten geven.' De beroemdste slechte wissel in de geschie denis van het Nederlands elftal komt voorbij: GO y 0-0 Marten de Roon (foto) is na zijn gele kaart tegen Bosnië geschorst voor het duel van woensdag met Italië. Extra pijnlijk voor de middenvelder is dat die wedstrijd wordt ge speeld in Bergamo, waar hij zelf voetbalt voor Atalanta. De Boer meteen Sjoerd Mossou Rotterdam/Zenica -Frank de Boer Nederland wist voor het eerst sinds 2009 (tegen Australië, Ita lië en Paraguay) niet te scoren in drie opeenvolgende interlands. In de huidige droevige serie stond Oranje behalve tegen Bosnië ook tegen Italië en Mexico droog. Frank de Boer coacht zijn spelers tijdens het duel met Bosnië en Herzegovina. Oranje kwam niet verder dan 0-0. foto reuters Stefan de Vrij vecht een verbeten luchtduel uit met Edin Dzeko van Bosnië. FOTO BSR AGENCY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34