'Zelfstandig ondernemers verdienen meer waardering' 5 TOERCLUB WALCHEREN JUBILEUMSEIZOEN Een dag voor de sluitingstocht van het jubileumseizoen twijfelt voorzitter Jan Beije van Toerclub Walcheren nog ernstig of de rit doorgaat. Want fietsers zijn ze, maar vooral mooiweerfietsers. Voorzitter Jan Beije (67) en oud penningmeester Piet Boogaard (76), die als een van de oudste le den veel van de historie weet, stel len de leden van Toerclub Walche ren niet mooier voor dan ze zijn. De meeste toerrijders draaien voor ritten tussen vijftig en honderd ki lometer hun hand niet om. Maar als er wolken komen aandrijven op Buienradar blazen veel leden een voorgenomen tocht snel af. Wielrijden moet natuurlijk wel leuk blijven. Ook de Middelburgse burgemeesters Chris Rutten en Koos Schouwenaar zijn lid geweest Toerclub Walcheren werd dit jaar veertig, maar een robijnen feestje zat er door coronaregels niet in. Zo'n jubileum geruisloos afsluiten, is ook nogal wat dus wachtte Beije tot het laatste mo ment met een oordeel over het al dan niet doorgaan van de slui- tingstocht. Toen de vrijdagmiddag al een eindje was gevorderd, be sloot hij de rit toch op het pro gramma te zetten. Maar, waar schuwde hij: ,,Ik denk niet dat er morgen meer dan drie of vier fiet sers op het Dorpsplein in Koude kerke staan." Wollen truitje Tot verrassing van Beije staat za terdagmorgen klokslag negen uur een dozijn fietsers klaar voor een mooie seizoensafsluiting. Boog aard draaft ook nog even op, maar dat is puur om op een staatsiepor tret van de sluitingstocht het wol- len wielershirt uit de jaren tachtig te showen. Met 55 leden, die gemiddeld de zestig gepasseerd zijn, een verjaar dagspartijtje op touw zetten, is geen goed idee. Dus besloot Beije - met hulp van oud-voorzitter Henk de Wit - een jubileumboekje sa men te stellen. Met wat wetens waardigheden en vooral veel foto's van vier decennia fietsen. Door Walcheren natuurlijk, maar ook elders in het land. Op de koersfiet- sen met snelle bandjes vanzelf sprekend, maar ook op mountain bikes. Op fietsen voor ruig terrein laten de mannen zich niet door weersomstandigheden afschrik ken. Vrouwen ook niet bewijzen en- kele foto's. ,,O ja, we hebben door de jaren heen altijd wel een paar vrouwelijke leden gehad", zegt Beije. Boogaard vult aan: ,,Ook de Middelburgse burgemeesters Chris Rutten en Koos Schouwe naar zijn lid geweest." Leeftijdscri teria hanteert Toerclub Walcheren niet. ,,De meeste leden zijn tussen de veertig en zeventig jaar oud. Maar er is ook een jongen van 19 lid. Als die met ons meefietst, kan hij ons mooi uit de wind houden." De leden van Toerclub Walche ren komen uit heel de regio. Het Dorpsplein van Koudekerke is vaak uitvalsbasis, omdat Hotel Walcheren en later Café Dorps- zicht belangrijke sponsors uit de begintijd waren. De sponsors ko- men nu uit een wijdere regio, maar het Dorpsplein blijft een mooie verzamelplaats, die voor veel leden fietsend goed is te be reiken. Dat blijkt zaterdag weer als het clubje fietsers na een uurtje of drie terug is op het dorpsplein. Kleumend, maar voldaan. Ook al door de prachtige route die Leen Louwerse - 'die elke steen op elk paadje in heel Walcheren kent' - uitstippelde. Het jubileumboekje Toerclub Walcheren 40 jaar is bedoeld voor leden en oud-leden. ,,Van die laat- sten moet ik nog een aantal adres sen achterhalen", geeft Beije toe. Hij belooft dat de toerrijders het geschrift vóór het eind van het jaar kunnen doorbladeren. Het Vakcentrum (voor zelfstandig retailondernemers) vindt dat het kabinet te weinig rekening houdt met belangen van zelfstandig on dernemers met een supermarkt, food- of non-foodspeciaalzaak. De branchevereniging, die ook belan- gen behartigt van franchisers die een filiaal van een landelijke keten als zelfstandig ondernemer run nen, wil politiek Den Haag wakker We hebben meer aandacht voor de omgeving, zijn betrokken bij ouderen en scholen maken door volgende maand een 'Meerwaarde-boek' aan te bieden. In dat boek staan reacties van klan- ten die laten weten waarom de winkel in hun buurt zo belangrijk is. Omdat de zaak goede spullen verkoopt natuurlijk, maar ook om dat de winkel ontmoetingsplaats is en de ondernemer sportclubs en buurtcentra ondersteunt. De fami lie Vader begon bijna negentig jaar geleden een kruidenierswinkel in Middelburg, vertrok na de oorlog naar Koudekerke en is ook al weer sinds begin jaren negentig in Vlis- singen te vinden. Wortels In ruim een kwart eeuw is de su permarkt van Vader geworteld in de wijk. Nu onder de vlag van Jumbo, maar eerder ook onder ke tens als MeerMarkt, Golff en EMTÉ. ,,Na elke verbouwing zeggen trouwe klanten 'fijn dat jullie er weer zijn'. Juist ook omdat ze veel vertrouwde personeelsleden terug zien", weet mede-eigenaar Wil lem-Jan Vader. De politiek zou wel eens wat meer waardering mogen hebben voor de rol van zelfstandige ondernemers, vinden hij en zijn collega's. ,,We hebben meer aan dacht voor de omgeving, zijn be trokken bij ouderen en scholen en personeel is bij ons vaak langer in dienst. Voorschriften en regels zijn er vaak niet op gericht die zaken mogelijk te maken of in stand te houden." Record Bij Jumbo Vader aan de Hogendorp- weg in Paauwenburg ligt het Meer waarde-boek vrijdag 16 en zaterdag 17 oktober in de winkel. Willem-Jan Vader verwacht dat zeker veel ou dere klanten er mooie bijdrages in zullen publiceren. Behalve bij Vader in Vlissingen krijgen klanten van nog vijftien supermarkten in even veel plaatsen de gelegenheid om op en aanmerkingen over 'hun' winkel op te tekenen. In een aantal winkels is het Meerwaarde-boek al geweest, in een aantal andere komt het nog. Al die bijdrages worden door het Vakcentrum verzameld. Door ze los te knippen er er de 'langste karton nen slinger van de wereld' van te maken, hoopt de belangenvereni ging in het Guinness Book of Re cords te komen. maandag 12 oktober 2020 Al veertig jaar 'mooiweerfietsers' René Hoonhoorst Koudekerke - Jan Beije, voorzitter Toerclub Walcheren Jan Beije (vooraan) en Piet Boogaard in het donkerblauwe wollen wintershirt uit de jaren tachtig gaan voorop. foto dirk jan gjeltema Dat de familie Vader nu een Jumbo exploiteert in plaats van een MeerMarkt of EMTÉ zal de meeste klanten worst zijn. Dat een betrokken exploitant met vertrouwde personeelsleden een supermarkt drijft in Paa- uwenburg is voor hen veel be langrijker. René Hoonhorst Vlissingen - Jan-Willem Vader

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25