Intuïtie is ervaring 'As Economie België kromp sneller door coronaregels ECONOMIE 15 Nieuwe dreun voor reisbranche en bouw AAN HET WERK 1^ l troept de yogaleraar. Dat klinkt gewel dig natuurlijk, maar ik kan er momenteel wei nig mee. Ik kan ook niet in discussie gaan, want ik probeer achterovergebogen mijn elleboog tegen de achterkant van mijn knie te duwen, terwijl ik let op mijn ademhaling. Onze intuïtie, we ervaren die vaak als iets ma gisch. Er schiet je opeens een idee of een oplos sing te binnen, zonder dat je zelf begrijpt hoe je erop bent gekomen; alsof je zomaar iets wordt ingefluisterd door een innerlijke stem. Het lijkt wel toverkracht. Het wordt dan ook vaak aange raden wanneer je met een dilemma zit: gebruik gewoon je intuïtie! De verklaring voor je intuï tie is helaas minder poëtisch. Intuïtie is, vol gens psycholoog en Nobelprijswinnaar Daniël Kahneman, verinnerlijkte ervaring. Wanneer je iets duizend keer achter elkaar doet, hoef je er niet meer over na te den ken. Dan kun je het op je gevoel en ben je je niet meer bewust van wat je doet. Denk aan de com mandant van de brand weer die een brandend huis binnenloopt en meteen tegen zijn colle ga's roept 'nu naar bui ten!', waarna het gebouw instort. De brandweer man weet op het mo ment zelf niet waarom hij dat precies roept, hij ervaart het als een inge ving van zijn gevoel. Maar hij blijkt op onbe wust niveau allerlei informatie te hebben ver werkt: de hitte in de kamer die uit een bepaalde richting kwam, het subtiele geluid van een kra kende vloer. Onbewust heeft hij al deze voorte kenen verwerkt om tot een bliksemsnelle con clusie te komen: wegwezen! Mensen die op hun intuïtie kunnen vertrou wen, zijn geweldig om naar te kijken. De door de wol geverfde interviewer, die precies weet welke vraag ze moet stellen. De sales-tijger, die aan iemands gezicht kan zien wanneer hij beet heeft. De cabaretier, die het publiek maar hoeft te zien om te weten uit welk vaatje hij moet tappen. Natuurlijk, dit alles vereist talent, maar vooral ook jarenlange ervaring. En dat is precies het punt: je hebt wel die uitgebreide ervaring nodig om die intuïtie op te bouwen. Zonder die honderden keren oefenen heb je géén intuïtie - bijvoorbeeld wanneer je voor het eerst een no deloos ingewikkelde variatie op de warrior- pose probeert. Het advies om dan 'maar ge woon naar je intuïtie te luisteren', is zonder die ervaring gewoonweg flauwekul. In plaats van op je gevoel te vertrouwen, kun je dan veel beter luisteren naar iemand die het wél weet. Thijs Launspach is psycholoog en stress-expert. Hij schreef het boek Fokking Druk (2018). Mensen die op intuïtie kunnen vertrouwen, zijn geweldig om naar te kijken STOCKHOLM Zweeds EQT flirt met KPN Irritaties over visserij De eerste golf overviel Nederland en Europa. Daardoor sloeg het virus hard toe, wat tot grote onrust en onzekerheid leidde. Met strenge maatregelen, zoals een lockdown, werd de verspreiding van het virus tegengegaan. De economie kreeg daar een flinke knauw van. Nu is van paniek geen sprake. ,,We weten veel meer over het virus en zijn beter geworden in de be handeling ervan'', zegt Ralph Wes- sels, hoofd beleggingsstrategie bij ABN Amro MeesPierson. ,,Bij de vorige uitbraak lag een patiënt ge- middeld 22 dagen op de intensive care. Nu is dat negen dagen. Dat be tekent een ruime verdubbeling van de capaciteit.'' Van paniek is geen sprake, maar dat betekent niet dat de nieuwe golf uitbraken ongemerkt voorbijgaat. ,,We zien het aantal pintransacties door consumenten al weer dalen. In maart zakte het in, als gevolg van de lockdown. Toen de economie weer openging, herstelde het aantal pin- transacties. Nu zijn we de helft van dat herstel weer kwijtgeraakt", zegt Wessels. Ook ING meldde afgelo pen week dat er veel minder werd gepind. Uit een studie van ABN Amro blijkt dat de consument onzeker is en daarom de hand op de knip houdt. Nog voor er sprake is van een mogelijke lockdown mijdt de consument de winkels al. In steden en dorpen met veel besmettingen is dat effect veel groter dan op plek- BRUSSEL De Belgische eco nomie kromp in het tweede kwartaal een stuk sneller dan de Nederlandse. Door de strengere coronamaatregelen verloren vooral de bouw, indu strie en detailhandel bij de zui derburen fors meer omzet, blijkt uit cijfers van het CBS. De Nederlands economie kromp met 9,4 procent, tegen over 14,5 procent in België. De coronamaatregelen lijken het verschil grotendeels te verkla ren. Zo moesten in België vanaf half maart alle niet-essentiële winkels dicht. Hier mochten de winkels gewoon openblijven. Zo ontstonden er looproutes en een maximum aantal bezoekers dat binnen mocht zijn. Vooral in april zagen de winke liers bij de zuiderburen hun omzet drastisch dalen, met on geveer 14 procent. Terwijl hun Nederlandse collega's nauwe lijks inkomsten misliepen. Ook in de bouw ging het een stuk slechter in België. De Ne derlandse overheid adviseerde bedrijven om de 1,5 meter af stand tussen personeel te hand haven, maar in België was dat een verplichting. Met als gevolg dat veel bouwbedrijven de deu ren wekenlang sloten en er 40 procent minder werk was. De Nederlandse bouw kromp in het tweede kwartaal met 3,5 procent ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar, in Bel gië ging het om 15,7 procent. ken waar het virus veel minder aan wezig is. Daarnaast maakt de malaise de consument ook onzeker. Angst om je baan te verliezen zorgt er ook voor dat mensen minder uitgeven en meer sparen. Wessels rekent erop dat de economie veel minder herstelt dan eerder verwacht. Uit een studie van zakenbank Gold man Sachs blijkt dat de 1,5 metersa menleving wereldwijd 7 tot 8 pro cent economische groei kost. Die krimp zullen we merken. De werkloosheid zal verder oplopen, is de verwachting. De klappen zullen vallen in de sectoren die het nu al zwaar hebben, zoals de horeca, de reisbranche en de evenementensec tor. Veel bedrijven bleven overeind door de ruimhartige steun vanuit de overheid. Maar nu het verdienver- mogen verder wordt aangetast en de steun langzaam wordt afgebouwd, zal er voor veel bedrijven niets an ders opzitten dan personeel te ont slaan, of erger, failliet te gaan. De ANVR, de branchevereniging voor de reisbranche, zegt dat nu al 15 procent van de personeelsleden bij reisbureaus is ontslagen. Als de tweede golf besmettingen er net zo hard in gaat hakken, zal nog eens 15 procent van het personeel op straat belanden, is de vrees. En de reis branche staat niet alleen, blijkt al uit de aankondigingen van de afge lopen week. Ook bij bouwbedrijf BAM, staalproducent Tata Steel in IJmuiden, Shell en KLM gaan de ko mende tijd duizenden banen verlo ren. Maar niet alleen de binnenlandse sectoren hebben last van de nieuwe uitbraak. Ook voor het exporterend bedrijfsleven komt de klap hard aan, blijkt uit onderzoek van evofe- nedex, de vertegenwoordiger van het exporterend bedrijfsleven. Nu al hebben zes op de tien exporte rende bedrijven hun omzet zien te ruglopen door de eerste uitbraak. En dat wordt bij deze tweede golf niet minder, vrezen de onderne mers. maandag 12 oktober 2020 GO Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: geluidsoverlast. ls je niet zeker weet hoe ver je moet strekken, luister dan naar je intuïtie!'' De Zweedse in vesteerder EQT is naar verluidt geïnteresseerd in een over name van KPN. Persbureau Bloomberg meldt dat de Zweden met adviseurs pra ten over de kan sen. Het tele- combedrijf zelf en de investeer der weigeren commentaar. De marktwaarde van KPN is meer dan 9 mil jard euro. PARIJS Frankrijk ver scherpt zijn toon wat betreft visserijrechten en de brexit. De Franse minister van Zee Annick Girardin (foto) waarschuwt dat geen overeen komst met de Britten wel eens beter zou kunnen zijn dan slechte visserij afspraken. De Britse premier Johnson neemt hetzelfde standpunt in. a> E o skarities A Tal van sec toren, waaron der de reis branche, krij gen opnieuw te maken met I zware verlie zen. FOTO ANP Tweede golf raakt de economie nu al De tweede golf coronabesmet tingen brengt nu al schade toe aan de economie. Maar van pa niek zoals bij de eerste uitbraak van het virus lijkt nu geen sprake. Peet Vogels Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15