II NIEUWS 13 DE KRIM WATERTEKORT De Krim droogt op. Afsluiting door Oekraïne van een kanaal, tekort aan neerslag en Russische spilzucht dreigen het schiereiland in de Zwarte Zee binnen vijftien jaar in een woestijn te veranderen. Water is altijd al een spaarzaam goed geweest op de Krim. Maar sinds de bezet ting door Rusland in 2014 zijn de problemen veel erger geworden, zegt historicus en Krimbewoner Edem Doedakov, die veel over de waterhuishouding weet. Als bouwondernemer heeft hij zich intensief met renovatie van het leidingenstelsel beziggehouden. ,,Toen Oekraïne het op de Krim nog voor het zeggen had, deed het nog iets aan waterbesparing", ver telt Doedakov. ,,Maar de Russen hebben na de bezetting dat beleid volledig overboord gezet. Het feest van de 'Russische lente' - zoals Russen het voorjaar van 2014 vaak noemen - mocht niet worden ver stoord. Mensen wilden 24 uur per dag water, en dus kregen ze dat.'' Uitgeput Mede daardoor, zo zegt Doedakov, zijn inmiddels de waterreservoirs op de Krim vrijwel uitgeput en is er nog maar zo'n 10 procent over van wat er het gemiddeld aan wa ter in zit. In de hoofdstad Simfero pol is dagelijks nog maar twee keer drie uur kraanwater beschikbaar; erbuiten maar één keer per dag. Watertekort op de Krim ontstaat normaal gesproken doordat er in cycli van ongeveer zeven jaar een periode te weinig neerslag valt. Maar na de bezetting door Rus land sloot Oekraïne als vergelding het Noord-Krimkanaal af. Via dat kanaal, aangelegd in de Sovjettijd, stroomde water van de machtige rivier de Dnjepr in Oekraïne naar het schiereiland. Nu het kanaal is geblokkeerd, moet de Krim het volgens Rusland met 85 procent minder water doen. Na de bezetting begonnen de boeren extra putten te graven om hun land te irrigeren. Daardoor zakte het grondwaterpeil tot een Wat overblijft, is de Krim als legerbasis en militair oefenterrein dramatisch laag peil. Dat heeft een nare bijwerking, vertelt Doedakov. Doordat de holten onder de grond zich bevonden onder het waterni veau van de Zwarte Zee, zoog het vacuüm zeewater naar binnen, dat zich vermengde met het grondwa ter. Dat verziltte daardoor. ,,Het water is dus ook nog eens van slechte kwaliteit. Mensen krijgen er gezondheidsklachten van'', al dus Doedakov. Bijkomend probleem is dat de waterleidingen na het uiteenval- len van de Sovjet-Unie in 1991 niet of nauwelijks meer zijn vervan gen. ,,Zowel drinkwater- als riool leidingen lekken. Fecaliën komen in het drinkwater terecht en ziek tes als cholera zijn op de Krim in de toekomst niet ondenkbaar", waarschuwt Doedakov. De komst van honderdduizen den militairen en gelukzoekers uit Rusland verergert de tekorten. Doedakov: ,,Voor de bouw van on derkomens voor legergarnizoenen is veel drinkwater nodig. Het be ton verdraagt geen zilt water. Bo vendien gebruiken de vijfhon derdduizend tot een miljoen nieuwkomers ook water in het da gelijks leven.'' Ecoloog Jevgen Chlobystov van de Kiev-Mohyla Academie in Kiev houdt het voor mogelijk dat de Krim in vijftien jaar tijd zelfs ver andert in een woestijn. Hij ver telde het Oekraïense persbureau UNIAN onlangs dat heropening van het Noord-Krimkanaal - zo Rusland het daarover met Oe kraïne al eens kan worden - zin loos zal zijn. ,,Het is onmogelijk. Het kanaal staat al zes jaar droog en er zijn diepe scheuren in de kanaalwan- den ontstaan. Renovatie vereist enorme bedragen, in feite moet je een nieuwe structuur neerleg gen'', aldus Chlobystov. Geen ervaring Gisteren verklaarde de Russische regering dat ze omgerekend 55 miljoen euro vrijmaakt voor ver betering van het watersysteem op de Krim. Eind september kon digde de Krimse autoriteiten al de aanleg aan van een ontziltings- fabriek, die komend voorjaar moet gaan draaien. Maar Doedakov heeft er een hard hoofd in of dat gaat gebeuren. ,,Russen hebben to taal geen ervaring met dat soort technieken. Die kennis en kunde inkopen in de Europese Unie of de VS is verboden, vanwege de sanc ties.'' De historicus-ondernemer ver moedt dat Moskou uiteindelijk een totaal andere oplossing zal zoeken voor het waterprobleem. ,,Het zal proberen zoveel mogelijk mensen over te plaatsen naar het vasteland van Rusland. Wat dan overblijft, is de Krim als legerbasis en militair oefenterrein.'' maandag 12 oktober 2020 Afgeknepen schiereiland droogt onverbiddelijk op Joost Bosman Moskou/Simferopol —Edem Doedakov, historicus Laag water in een meer dat dient als water voorraad voor Simferopol. Krimbewo- ners halen hun drinkwater bij een tankwagen. M Het droog staande Noord- Krimkanaal. FOTO''S ANP, AFP TASS Zoet water afgesloten RUSLAND BELARUS OEKRAÏNE Donetsl ROEMENIË Kachovka- stuwmeer OEKRAÏNE Simferopr ©1211020 TU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13