A 10 NIEUWS De Bijzondere Relatie van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten raakt in verval. Donald Trump en Boris Johnson verkwanselen de idealen waarop de Anglo-Amerikaanse orde is gebouwd, aldus historicus en essayist Ian Buruma. HISTORICUS IAN BURUMA Tijdperk Trump en brexit is een breuk met naoorlogse periode Zijn oordeel is hard en stemt hem be droefd. ,,De Anglo-Amerikaanse we reld waar ik naar opkeek tijdens mijn jeugd heeft ernstig schade opgelo pen", zegt Ian Buruma (1951). In zijn ogen is dat te wijten aan de leiders van de twee landen, verwoordt hij in zijn nieuwe boek Het Churchill-com plex. Donald Trump en Boris Johnson, 'allebei mannen met een grenzeloze ambitie en weinig vast staande ideeën', willen hun land weer 'great' maken, maar verpulveren daarbij de grondslag van de zaken waardoor hun landen juist zo groot zijn geworden. ,,Het tijdperk van Trump en de brexit betekent een ra dicale breuk met de naoorlogse peri ode die door Churchill en Roosevelt met vrijheid, openheid en democra tie is vormgegeven'', aldus de Neder landse historicus die het meest ver toeft in 'zijn' New York waar hij de afgelopen vijftien jaar woonde en werkte. ,,Maar het voelt goed weer even in Amsterdam te zijn'', zegt Bu- ruma die internationaal naam maakt met boeken, essays en documentaires voor onder meer The New York Times, de BBC en CNN. In 2008 ontving hij de Erasmusprijs. ,,De schaduw van de Tweede Wereld oorlog heeft te lang over Groot-Brit- tannië en de relatie met de VS gehan gen. Na de oorlog presenteerde Winston Churchill zich als de grote held. Duitsland was verslagen, de oorlogspremier had de vernedering van de knieval van zijn voorganger Neville Chamberlain voor Hitler weggepoetst. Sindsdien hebben Amerikaanse presidenten de fout ge maakt Churchill te veel te zien als rolmodel. Zij konden niet om zijn cultus heen, wilden ook geen Cham berlain zijn en dat gemis aan verzoe ningspolitiek heeft na 1945 geleid tot te veel bloedige oorlogen.'' ,,De brexit is een gevolg van het Churchill-complex, een 'oorlog' te gen de Europese Unie. Voor de brexi- teers is 'Brussel' een onderdrukker. Elke concessie is voor hen een verne dering. Door uit de Unie te stappen denken zij te kunnen terugkeren naar de glo rie van weleer. Om de brexit-oorlog te winnen, heeft Boris Johnson zich zelf bevorderd tot volkstribuun, lapt hij in naam van het volk de ongeschre ven normen van de liberale democratie aan zijn laars.'' ,,Toen het prestige van Groot-Brit- tannië nog groot was, hadden de Britten mede vorm kunnen geven aan Europa, aan de eenwording. Maar elke keer zaten ze in de verdediging, misten ze de slag. De gedachte dat zij moesten kiezen tussen óf de Verenigde Staten óf Eu ropa is een denkfout die hen heeft opgebroken. Terwijl het juist de Amerikanen waren die hen ervan probeerden te overtuigen dat hun toekomst in Europa lag. En dat zij daardoor een brug konden zijn tus sen Europa en de VS.'' ,,De Amerikanen hadden de belang rijkste kaarten in handen. Het was een relatie die in Londen veel meer bijzonder was dan in Washington. Voor de leiders en voor de gemid delde Amerikaan. Door de jaren heen is de belangstelling in de VS voor Groot-Brittannië minder geworden. Barack Obama keek meer richting Azië dan richting Europa.'' ,,Voor zijn aantreden brokkelde de relatie al af. Ook Trumps voorgangers klaagden over de te geringe militaire bijdrage uit Europa aan de Navo. De naoorlogse wereld orde die daarop is gebouwd, kan niet voor de eeuwig heid op vooral Amerikaanse kos ten in stand wor den gehouden. Trump wijst de Europeanen, Ja panners en Zuid- Koreanen er terecht op voor hun vei ligheid minder afhankelijkheid te worden van de VS. Die eis legt met een de tragiek van de brexit bloot: de Britten verlaten de Europese Unie terwijl hun economische en veilig heidsbelangen juist daar liggen, niet in de VS.'' ende groep burgers die zich niet ge hoord voelt, die zich achtergesteld vindt. Het zijn allebei narcisten die het politieke spel aangrijpen om zichzelf te profileren. Maar ze zijn wel van een ander slag. Johnson is veel gecultiveerder, hoger opgeleid en minder kwaadaardig. Trump is echt gevaarlijk, zit vol rancune, be drijft rancunepolitiek.'' maandag 12 oktober 2020 GO 'Britten verliezen hun band met Europa én VS' t Hans van Zon Amsterdam Eerst even terug naar de tijd waar uw boek de titel aan dankt. Wat is het Churchill-complex? Het Churchill-complex heeft de Britten volgens u ook geen goed gedaan. Door het verlan gen naar oude glorie en glori euze overwinnin gen samen met de Amerikanen hebben ze kansen in Europa gemist. Welke kansen heb ben ze volgens u gemist? U noemt de Bijzondere Relatie tus sen Groot-Brittannië en de VS 'een ongelijk huwelijk'. Maakt Donald Trump het nog erger? Chemie tussen leiders doet veel in een relatie. Het boterde tussen George Bush en Tony Blair, Jimmy Carter had niets met Margaret Thatcher. Hoe staat het met Do nald Trump en Boris Johnson? ,,Het zijn allebei showmannen die, zoals alle goede demagogen, heel slim hebben ingespeeld op de groei-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10