l 7 Politiek heeft heel diverse suikerooms: van gepensioneerde tot stichting Er zijn veel rijke ondernemers bij, vastgoedbaronnen en de baas van CoolCat. De geldschieters van politieke partijen vormen een bonte stoet, blijkt uit documenten. Soms gaat het mis: de PVV zag 53.000 euro aan zich voorbijgaan. t Feestje op het partijbureau van Forum voor Democra tie, op 11 maart 2019. Een (blijkbaar) succesvolle zakenman Maarten Ruijs maakt vanuit Hongkong met een paar muisklikken maar liefst 200.000 euro over naar de partij van Thierry Baudet. Het is één van de vele giften die politieke partijen in 2019 ontvingen. Via stichtingen, leden en subsidies stromen miljoenen binnen, maar ook van particuliere geldschieters komt er geld. Omdat van iedere gift boven de 4500 euro de herkomst openbaar moet worden gemaakt, zette het ministerie van Binnenlandse Zaken deze week de overzichten online van vorig jaar. Dat levert een (beetje mistig) zicht op in de geldstromen en de financiële toestand van partijen. Er zijn gepen sioneerden die de partij van smaak al jaren wat toestoppen, maar ook zakenlui die zich in de partijstand punten kunnen vinden, of hopen op wat coulance als het weer eens over hen gaat in de Tweede Kamer. Al wonen sommigen erg ver weg. Forum voor Democratie kon behalve de gift uit Hongkong bijvoorbeeld ook 50.000 euro tegemoetzien van de Nederlandse software-ondernemer Nick Galea, hoewel hij op Cyprus woont. Dichter bij huis maakte onderne mer Roland Kahn, bekend van de - inmiddels - webwinkel CoolCat, 5000 euro over. Verder op het lijstje van de relatief nieuwe partij: een ad ministratiekantoor, een vastgoedbe drijf een zalencentrum en een stich ting die zich (geheel naar analogie van Baudet) inzet voor 'het bevorde ren van onafhankelijke journalistiek en wetenschap'. Het gaat overigens ook wel eens mis met de donaties. Zo moest Geert Wilders even slikken, vorig jaar. Zijn partij kreeg 53.500 euro overgemaakt van een gulle gever, maar dat geld ging alsnog aan de PVV voorbij. Er was namelijk geen adres te achterha len van de gever, alleen een naam op de bankafschriften. En dat is tegen de regels, omdat zo niet transparant is wie de gever is. Terugstorten mag niet, dus ging het geld naar de toe zichthouder: het ministerie van Bin nenlandse Zaken. De PvdA kwam er genadiger vanaf. Ene Sander den Hartog, ondernemer in Blaricum, stortte 13.000 euro op de rekening. Al heeft de partij geen idee wie hij is, erkent een woordvoerder. Het geld komt overigens tot de par tijen op alle denkbare wijzen. Zo konden enkele een nalatenschap te- gemoetzien. Bij de Partij voor de Die ren kwam zelfs 130.000 euro binnen uit erfenissen, de Christenunie ont ving op die manier 90.000 euro en de VVD zelfs 159.054 euro. Vaste klanten Overigens zijn donateurs vaker vaste gezichten. D66 heeft een vaste schare suikerooms, zoals beurshandelaar en filantroop Rob Defares. Vorig jaar was zijn geschatte vermogen 1,6 mil jard euro, dus de oprichter van IMC kon de 25.110 euro missen. Uitgever Willem Sijthoff is al net zo'n vaste donateur. Ook bij de VVD, Denk en SGP zijn zulke trouwe gevers te vin den. Niet zelden komt het geld uit eigen gelederen. Bij de PvdA, D66, Groen Links en SP dragen politici percenta ges van hun inkomen af. Dat gaat overigens niet altijd hele maal goed. Op de documenten van de PvdA ontbreken bijvoorbeeld Kamerleden Gijs van Dijk, Kirsten van den Hul en John Kerstens. Volgens de woordvoerder heeft ie dereen echter netjes afdracht betaald, alleen zou dat 'niet goed' zijn door gekomen 'richting Binnenlandse Zaken'. ,,Balen en stom.'' Bij GroenLinks schittert nota bene partijleider Jesse Klaver door afwe zigheid op de lijst. Droeg hij in 2018 nog ruim 13.000 euro af, in 2019 kwam er geen cent. Volgens de partij is dat echter 'iets administratiefs' en wordt de bijdrage van Klaver over vo rig jaar in de stukken van volgend jaar vermeld. Sigrid Kaag Andere politici doneren dan weer meer dan nodig. Vicepremier Kajsa Ollongren (D66) maakte met 12.826 euro zelfs meer over dan zij op grond van haar ministerssalaris (circa 170.000 euro) zou moeten afstaan. Opvallend genoeg ontbreekt op het D66-lijstje de naam van de nieuwe lijsttrekker Sigrid Kaag. Volgens een woordvoerder van de partij draagt Kaag wel 'gewoon' af, maar is haar bijdrage minder dan 4500 euro en hoefde die dus niet te worden gerapporteerd. De verschillen tussen partijen zijn soms groot. Het CDA kreeg bij voorbeeld weliswaar 121.000 euro binnen aan giften, maar geen was hoger dan 4500 euro. De SP is koploper. Door de af drachtregeling bij die partij is het met afstand de partij die de meeste giften binnenharkt. In 2019 stortten actieve SP'ers netto zo'n 3,2 miljoen euro aan salarissen in de kas. zaterdag 10 oktober 2020 GO Ondernemer stopt politieke partij graag wat geld toe Tobias den Hartog Den Haag Thierry Baudet tijdens een campagne-avond in 2019. Forum krijgt giften van over de hele wereld. foto hollandse hoogte Nick Galea, onder nemer. FOTO 3CX Roland Kahn, Cool- Cat. FOTO MARCO OKHUIZEN Willem Sijthof, uitgever. anp Er komt ook geld uit eigen gelede ren. Bij meerdere partijen dragen politici een percentage van hun salaris af. Minister Kajsa Ollongren (foto) maakte meer naar haar partij D66 over dan ze op basis van haar salaris zou moeten: 12.826 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7