Voor u geproefd Wortelhapjes voor baby's •?f. 27 Kruidvat Laat je kind de puree voelen en vastpakken - spelen met eten hoort er echt bij AH Bio Soms komt gemak uit een potje. Wortelpuree bijvoorbeeld, voor baby's vanaf vier maanden. Is die net zo gezond en lekker als prakjes uit eigen keuken? Ons panel proeft negen potjes. De eerste keer in bad of draag- zak, de eerste lach: mijlpalen in een babyleven die je graag op foto vastlegt. Net als dat eerste hapje groente. Meestal levert het een hilarisch plaatje op, weet kindervoedingsexpert Patricia Ploeger, want de kans is groot dat je baby dat hapje direct weer uitspuugt. Geen zorgen: dat heeft niets te maken met de smaak, maar met de kokhalsreflex. Ploeger: ,,Bij baby's ligt deze reflex voor op de tong, hij zorgt voor een natuur lijke reactie wanneer er iets hards - een lepel - in het mondje komt.'' Kokhalzen Wanneer je baby tussen de vier en zes maanden is, kun je beginnen met hap jes, zegt voedingsdeskundige Michelle van Roost. ,,Puur om te oefenen. Voor de voedingsstoffen hoef je het niet te doen, die krijgen ze binnen via melkvoeding.'' Die eerste hapjes zijn bedoeld voor het kennismaken met smaken, het leren afhappen van een lepeltje en het leren doorslikken van vaster voedsel. Tip: geef baby's één smaak per keer, zodat je kind smaken en structuren leert herkennen en accepteren. Begin met zacht smakende groenten (wortel bij voorbeeld), dan fruit en blijf alle smaken herhalen. Ploeger: ,,Een baby heeft vier Patricia Ploeger (39) Michelle van Roost (42) Esther Konijn (35) keer zo veel smaakpapillen. Soms moe ten ze iets tien tot vijftien keer proeven voordat ze de smaak accepteren.'' Na een week of twaalf beschikt de foe tus in de baarmoeder al over smaakpa pillen. Kinderdiëtist Esther Konijn: ,,De smaak van vruchtwater wordt weer be paald door wat de moeder eet, daar be gint de kennismaking dus al.'' Grover Vandaag testen de drie panelleden negen potjes wortelvoeding voor baby's in de kas van café-restaurant Kroast in Amersfoort. Toegegeven, de panelleden hebben alle drie een voorkeur voor zelf gemaakte wortelpuree, maar hebben de potjes weleens voor hun kroost in huis gehaald. Op vakantie bijvoorbeeld, of tijdens een lange autorit als je toch voor praktisch gaat. Konijn: ,,Dat het eten uit een potje zo fijn gepureerd is, vind ik wel een nadeel. Voor de ontwikkeling van de mond- motoriek is het beter als het juist wat grover is. Zo is de kans groter dat je kind vanaf twaalf maanden met de pot kan mee-eten. Laat je kind de puree voelen en vastpakken - spelen met eten hoort er echt bij.'' Olvarit WorteL Bonbébé Jumbo ors^1' Proeven begint in de baarmoeder al. De smaak van vruchtwater wordt bepaald door wat de moeder eet Ella's kitchen Nestlé GO ZATERDAG 10 OKTOBER 2020 maaltijd repas 0,75 euro Mooie structuur, niet wate rig. Proeft naar wortel zon der de karakteristieke 'pot- jes'-bijsmaak. Positief ver rast dus! Al kan het nog niet tippen aan de smaak en structuur van een zelfge- prakte wortel. Olvarit 0,95 euro Glazig, glad en dun. Mist structuur en loopt uit bij het opscheppen. Opval lend fel oranje, al zijn geen kleurstoffen toegevoegd. Smaakt aardig naar wor tel, maar heeft wel een 'potjes'-bijsmaak. 0,79 euro Dikke, gladde... soep! Te fijn gepureerd. Zonde, want de smaak is prima. Wel iets vlakker van smaak dan de andere hapjes, maar vrij van bijsmaken. Spelen met prak JEROEN KREULE Kindervoedingsexpert en diëtist. Oprichter van online platform 'Gezond eten voor je kind'. Voedingsdeskundige, oprichter Voedings jungle, auteur Wegwijs in de voedingsjungle. Kinderdiëtist. Oprichter van De Bloei, een diëtistenpraktijk voor jeugd en gezin. HIPP 0,95 euro De winnaar! Pure wortel- smaak, komt in de buurt van zelfgemaakte hap. Loopt niet uit en lijkt dikker dan de rest. Zonder na- of bijsmaak. Prima wortel- smaak, al is ie net iets zuurder, alsof het zoetje van de wortel is verdrongen. Niet te glad, waardoor deze net wat meer structuur heeft. De 10 procent aardappel dient waarschijnlijk om het steviger te maken. Ge lukkig blijf je vooral wortel proeven. De smaak is zacht, zoals het hoort. Meer structuur is welkom. maaltijd hapje a+ worteltjes 0,83 euro 0,75 euro Worteltjes met Aardappel ZONDER TOEGEVOEGD ZOUT 2S£Tf ^Oftra ^dsjucum Spruit 3,19 euro Dit hapje is volgens de verpakking bedoeld voor baby's tussen vier en acht maanden. Niet logisch, want het bevat te veel smaken voor een baby van vier maanden. En voor 8 maanden is het geen complete maaltijd, dan mist het iets van vlees, vis of een vervanger. Wel een echte winnaar op structuur: waren alle hapjes voor 4+ (maanden) maar zo! 1,65 euro Weinig structuur. Met 31 procent wortel is die smaak ver te zoe ken, je proeft vooral appel (49%). Ook zit er pastinaak in. Te veel smaken door elkaar voor een baby van vier maanden. 0,98 euro Hierin zit even veel zoete aard appel als wortel (38%), de rest is water. Resultaat: een dun, romig hapje. Helaas mist er struc tuur. Je proeft minder wortel dan je zou willen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75