Zeven tips voor wandelaars (in spe) 1.: m Met een herfstbries in de rug kuieren door dat koperen bos, in de rugzak een thermoskan dampende soep. Zin in? Met deze tips ga je goed voorbereid op pad en is wandelen leuk én lekker. 26 Wandelschoenen, wélke dan? i Wandelschoenen zijn er in zes categorieën: A, A/B, B, b/c, C en D. De eerste drie zijn het populairst. A is een lichte, lage schoen voor wande lingen in Nederland, met A/B be dwing je de Ardennen en met B kun je de Alpen aan. Veel wandelschoe nen zijn waterdicht en ademend dankzij een Gore-Tex-membraan. Zweetvoeten doen het, blaartech- nisch, beter in leren schoenen zonder Gore-Tex. Koop je schoenen niet te klein en in de goede breedte. Ze moe ten (bijna) meteen als gegoten zitten. Tip: Pas veel schoenen, met warme voeten, op het loopparcours in de gespecialiseerde (outdoor)winkel. 2 Wat zijn nu echt goede sokken? Een goede technische sok voert zweet af, zodat je droge(re) voeten houdt en blaren voorkomt. Een technische sok is niet van katoen (dat wordt nat en gaat schuren), maar van waterafstotende, slijtvaste en sneldrogende kunstvezels als polyamide, polyester en polypropy- leen. Hij is naadloos, past naadloos, bestaat in verschillende pasvormen (m/v) en diktes, van dun (koel) naar dik (warm en met meer demping). Zorg dat de sokschacht langer is dan de schoenschacht om irritatie te voorkomen. Voor goede sokken (Falke, Brigdedale) betaal je al gauw 25 euro; wassen volgens het was voorschrift verlengt de levensduur. Tip: Snel last van vermoeide benen? Probeer compressiekousen. In allerlei kekke uitvoeringen te koop in hardloop- en buitensportwinkels. En toen moest je vréselijk nodig... i Onderweg in bos of duinen zijn wc's dungezaaid. Dat wordt wildplassen. De mannen redden zich wel, voor wandelvrouwen is dit het 'Zoek een dikke boom uit, zo kunnen andere wandelaars je blote witte billen niet zien' plan: zoek een dikke boom om uit het zicht te blijven van wandelaars die jouw blote witte billen willen zien. Zak diep door de knieën, adem uit en ontspan. Gebruik desnoods de boom als ruggensteuntje. Houd voldoende (60 meter) afstand van een helder (drinkbaar) beekje en laat wc-papier niet achter in de natuur. Tip: Met de plastuit kun je staand plassen, met wat oefenen zelfs zon der knoeien (te koop vanaf 5 euro). 4 Wam wie, Wand Wandelstokken: voor waar en waarom? Wandelstokken zijn voer voor discussie. Pluspunten: ze zorgen voor ritme, evenwicht en balans (het 'derde been'); ontlasten knieën en rug, trainen de armen, voorkomen opgezwollen vingers en zijn handig als verweer tegen brandnetels en opdringerige types. Nadelen: je kunt erover struikelen, uit balans raken door een verkeerde inzet, ze zijn onhandig als je je handen nodig hebt en verstoren de natuurlijke balans. Populair is de driedelige telescoop- stok. Die past in de rugzak, heeft lange handvatten en is van alumini um (stevig, licht, betaalbaar) of carbon (sterker, lichter, buigzaam, dempend, duurder). Tip: Een rubberen dop op de punt voorkomt geklikklak op het asfalt. 5Bleh, een blaar! Hoe voorkom je die? Een kleine blaar is genoeg om van je wandeling een worsteling te maken. Voorkom dat door je voeten goed te verzorgen: verwijder eelt, houd je nagels kort, was je voeten met koud water zonder zeep en verstevig desnoods de huid met een speciale zalf of kampferspiritus. Voordat je gaat wandelen, smeer je je voeten dun in met vaseline of uierzalf. Strooi wat talk-/voetpoeder in je schoenen, sokken en op je voeten. Plak eventueel gevoelige plekken af met blarenpleisters of tape ze in. Toch een blaar? De snelste verlichting geeft een blarenpleister (bijvoorbeeld Compeed). 6 Lekkere, energierijke snacks in de rugzak Vul je rugzak met lekkere, energierijke snacks. Een populaire is de trailmix (maak thuis een zakje) van noten, M&M's en rozijnen. Ook mueslirepen, handjes muesli, fruit en hardgekookte eieren zijn prima. Voor de lunch pak je uit: wraps met zuivel- spread, rucola, avocado en falafel of kipfilet. Havermoutpannenkoeken met bramenjam, bananenbrood en pompoensoep uit de thermoskan. Het gaat vooral om de eiwitten (bouwstof, spierpijnremmer) en koolhydraten (brandstof). Tip: Drink voldoende, elk kwartier een paar flinke slokken. 7 Van 5 naar 10, 15 kilometer .en door naar... Bouw rustig op, varieer in terrein of lengte. Luister goed naar je lichaam, plan pauzes in en neem bij pijntjes gas terug (wandel rustiger en/of doe rekoefeningen). Kies een route die je kunt inkor ten, er zijn er ge noeg. Google op Trage Tochten, OV-stappers, Food- walks, knapzakroutes, Lange-Af- stand-Wandelpaden, klompenpa den, wandelnetwerken of kijk op wandelzoekpagina.nl of route.nl. Met een schema (online te vinden) bouw je in drie maanden op van 10 naar 50 kilometer. Tip: Train je voeten via voetentraining.nl ZATERDAG 10 OKTOBER 2020 GO Kilometervreten op naadloze sokken NANDA RAAPHORST 3 Tip: Bekijk een filmpje over het behandelen van blaren op anwb.nl/ wandelen/voorbereiding/blaren De juiste wandelschoen zit (bijna) direct als gegoten. FOTO SHUTTERSTOCK ,1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 74