Meesterlijke tips over geurend of lang brandend haardhout 22 Als geen ander weet de Brabantse houtmeester Stijn van Oss hoe je een verse houtstapel maakt. Om straks de kachel of een vuurtje te stoken moet er nu worden gekapt, gezaagd, gehakt, gekloofd en gestapeld. Stapel houtblokken niet strak tegen een muur aan. En stapel gemixt. Dus wissel grote en kleine blokken en soorten hout met elkaar af. Vraag Stijn van Oss wat hout voor hem betekent en op zijn gezicht verschijnt een brede grijns. Het besef dat elke boomstronk is voort gekomen uit een ieniemienie plantje vindt hij machtig. Hout lééft, zegt de organisator van houtsnij- en out- doorsessies en de oprichter van The Maker Sessions (themakerses- sions.com). Je kunt er een lepel of beker uit snijden, je kunt een zalm roken op een plankje, je kunt er fik kies mee stoken. Neem berk, zijn favoriet. De mooie, witte bast. De lichtgroene blaadjes in de lente. Ber kenhout is de ultieme vuurstarter. ,,De zoete geur die dan vrijkomt. Superlekker'', zegt de houtmeester. Dit zijn z'n tips om veilig te werken. ZAGEN In de herfst of als het vriest De houtstapel op orde maken, begint voor Van Oss met een boom vellen. De late herfst en de winter zijn het geschiktst, omdat het blad dan is verdwenen. Hout zaagt en klooft bovendien makkelijker als het vriest. Na de kap volgt het zagen: Van Oss gebruikt daarvoor meestal een ket tingzaag op benzine, en soms een handkettingzaag. Veiligheid staat voorop. ,,Ik raad iedereen die met een kettingzaag aan de slag wil aan om een korte cursus te volgen. Met een certificaat op zak kun je veilig en ge richt werken.'' Draag een speciale zaagbroek, die je benen goed be schermt, en stevige schoenen. Leg de stammetjes op een zaagbok en maak ze vast. Vergeet de oordoppen en vei ligheidshelm niet. Zaag blokken met een lengte van 30 a 40 centimeter. KLOVEN Een autoband is handig Vers hout klooft verreweg het mak kelijkst, zegt de houtmeester. Dat be staat voor 35 tot 50 procent uit vocht. ,,Hoe langer je wacht, hoe droger het hout en hoe zwaarder het wordt.'' Om te kloven gebruikt Van Oss een boomstam met een diameter van een halve meter: er past precies een auto band op. Vervolgens vult hij die band met houtblokken. Dan loopt hij met de kloofbijl - al klovend - een rondje om die autoband. Maar wel steeds met beide voeten aan de grond. Hak van buiten naar binnen, bena drukt de houtmeester, want zo splijt het hout sneller. Het voordeel van kloven in een autoband is dat het hout niet naar alle kanten wegschiet. En sla je onverhoopt een keertje mis dan belandt de bijlkop vrijwel zeker in het rubber van de band. AANMAAKHOUTJES Truc om wigjes te maken Om je kachel of kampvuur aan de praat te krijgen, heb je aanmaakhout nodig. Van Oss gebruikt daarvoor een bescheiden hakbijltje. Hij legt het in de lengte over het houtblokje, met de bijlkop over het uiteinde. Dan omklemt hij met beide handen de steel en het hout, en slaat er een of JEROEN KREULE twee keer mee op het hakblok. Zo ontstaat een wigje en kun je het een voudig met de handen splitten. STAPELEN Mixen en matchen Stapelen is een kunst op zich, zegt Van Oss. Om te beginnen: stapel niet strak tegen muur of schuur aan, maar zorg voor minstens 10 centimeter speling of tussenruimte. Hout droogt dan sneller. Stapel gemixt. Dus wissel grote blokken af met kleine blokken, en ook de verschillende soorten bo men: wat berk en els (de zachte hout- ZATERDAG 10 OKTOBER 2020 GC f-t- Nu zagen is straks stoken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70