wat leven in de brouwerij 19 'De dorpen die het redden, hebben een open geest' Hope Heritage Festival Hope verhuisde een van gangma kers van het dorp. The middle of nowhereDit is the middle of everywhere, zo prijst hij Hope aan. En wist je dat president Eisenho wer hier verwekt is? Zijn vader had een winkel in Hope. Het ge zin Eisenhower verhuisde een paar maanden voordat de toekom stige president geboren werd. Hirsch vertelt zulke verhalen in het dorpsmuseum, waar hij gids en bestuurslid is. Zijn vrouw runt het biliotheekje, en ze overwegen een kleine buurtsuper te starten. Dat ze twee kinderen kregen, is ook een belangrijke bijdrage aan het dorp waar het geluid van een ambulance kan betekenen dat op nieuw een inwoner verloren gaat. Zoals Heidi Solmon het beschrijft: ,,'O nee, niet weer een', denk ik als ik de sirene hoor.'' Hirsch, daarentegen, is een op timist. ,,Waar andere mensen kommer en kwel zien, zie ik po tentie. Al die artikelen over de dood van het platteland van Kan sas - dat haat ik. Waarom zou je hier dan nog willen komen?'' Kansas heeft juist heel veel te bie den, benadrukt hij liever. Goed koop wonen, bijvoorbeeld, scho len met kleine klassen, buren die om elkaar geven en weinig crimi naliteit. De pandemie kan wel eens een kans zijn voor zulke dorpen. Je kunt hier namelijk ook prima op afstand thuiswerken. De lokale overheid in deze regio probeert bedrijven die hun productie nu dichter bij huis willen vestigen te verleiden hun fabrieken hier neer te zetten. Hirsch werd destijds warm onthaald als nieuwkomer en ziet de toekomst zonnig in. ,,Veel plattelandsgemeenschap pen laten nieuwe mensen niet toe, zijn bang dat ze de boel over nemen. De dorpen die het redden hebben een open geest.'' Het helpt dat hij leraar is op een plaatselijke school, en wit. De 're genboogfamilie' van Jenn Lynch voelde zich veel minder welkom in Hope. Als haar dochter op be zoek komt met haar zwarte man en hun zwarte kinderen, komt ge regeld de politie langs. We zijn ge beld, zeggen agenten dan - er zijn zwarte mensen in het dorp. Toen de in Mexico geboren schoon dochter van Lynch drie jaar gele den naar Hope verhuisde, stond een medewerker van de school erop dat ze met verblijfspapieren zou bewijzen dat ze legaal in de VS is. ,,Ze kwam huilend thuis'', vertelt Lynch. Het was 'heel frustrerend', maar inmiddels gaat het beter, verze kert ze. De bewuste schoolmede- werker vertrok, de oudere man van wie ze vermoedt dat hij de politie op haar kleinkinderen af stuurde overleed. ,,Mijn moeder is volbloed Indiaanse en werd door de overheid bij haar familie op het reservaat weggehaald. Als ze geen Engels maar haar eigen taal sprak, werd een familielid in elkaar ge slagen. Maar dit soort dingen komt vooral van haar generatie. Er is echt veel veranderd.'' Dat raciale spanningen elders in het land juist zijn opgelopen, en protesten tegen racisme en tegen- demonstraties uit de hand liepen, baart haar zorgen. ,,Het is idioot, we zouden samen moeten ko men'', vindt ze. ,,Ik hoop dat men sen de tijd nemen om andere cul turen te leren kennen en elkaar helpen, ook als ze elkaar niet ken nen.'' Heidi Solmon zag de rellen en plunderingen op tv, en is blij op het gemoedelijke platteland te wonen. ,,Hoe kleiner het dorp, hoe minder je je druk hoeft te ma ken om je kinderen, dat ze ver dwalen, gekidnapt worden, of neergeschoten. Er zijn altijd op lettende ogen in de buurt.'' Soms, voegt ze daaraan toe, zou ze daar overigens best vanaf willen. ,,Ie- dereen weet hier alles van je.'' Behalve dan op wie je stemt. Over politiek praten veel inwo ners hier liever niet. De meeste kiezers in Kansas stemden vier jaar geleden op Donald Trump, maar in Hope hebben ze weinig zin in een gesprek hierover. Joe Hirsch doet zijn uiterste best om in zijn geschiedenislessen op een middelbare school in de omge ving een dialoog tussen twee po litieke kampen gaande te houden, en uitspreken wie hij steunt in de presidentsverkiezingen zou dat kunnen verstoren. Hij houdt het erop dat hij 'nog aan het beslissen is'. En oma Jenn Lynch: ,,Op wie ik stem? Als ik dat zeg, weet ik niet of ik nog kan thuiskomen.'' Biefstukboer Kevin Morgan is wel uitgesproken. Hij stemt op Trump, geen twijfel. Diens han delsoorlog met China heeft het bestaan van boeren bepaald niet makkelijker gemaakt. Maar dat betekent niet dat ze van Trump af willen. ,,China maakte misbruik van ons'', vindt Morgan. ,,Trump heeft veel invloed veroverd. Zodra hij weg is, kan dat weer terugge draaid worden.'' Het gaat nu goed met zijn boe renbedrijf. Dankzij het coronavi rus vielen de klanten zo in zijn schoot. Grote vleesfabrieken kampten met besmettingen, dus zaten supermarkten en fastfood ketens zonder hamburgers. De consumenten die een lokaal alter natief zochten bleven maar be stellingen plaatsen in Kansas. En dus kan Morgan weer dro men, over betere tijden voor zijn agrarisch bedrijf, en nieuwe kan sen voor Hope. Hij wijst op de gouden bierkraan die nog altijd blinkt in het tot vleespakhuis omgebouwde café. ,,Mensen heb ben een plek nodig om samen te komen. Het doel is om de tap weer aan te zetten.'' GO ZATERDAG 10 OKTOBER 2020 ■I HOPE COMMUNITY MUSEUM HISTORICAL ASSOCIATION Every September hopetil.com ,pOBA«0M*i aSgjBffil Kevin Morgan en zijn vriendin Shaston Challans (foto links) verkopen vlees vanuit het voormalige café in Hope, Kansas. Sinds kort wordt er weer wat geïnvesteerd in het dorp. Joe Hirsch (rood T-shirt) is leraar en gids in het dorpsmuseum. Hij kwam vier jaar geleden naar Hope, zijn twee kin deren zijn er geboren. Tijdens het herfstfestival worden 'Miss Vriendelijkheid'-verkiezingen gehou den (foto rechtsboven). fotos sergio avallaneda Joe Hirsch, leraar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67