In het zieltogende Hope, Kansas, komt weer Vandaag deel 5: overleven in Hope, Kansas 18 Is er nog hoop in Amerika? Correspondent Karlijn van Houwelingen reist in aanloop naar de verkiezingen dwars door het land naar tien plaatsen die Hope heten. hier meestal uitgestorven. Op weg naar Hope zijn we urenlang door maïsvelden en graanakkers gere den, ook zonder een mens te zien. Het is een worsteling waar heel Kansas mee te maken heeft: leeg loop. Kansas verliest twintigers sneller dan elke andere Ameri kaanse staat, en dreigt door bevol- kingskrimp zelfs een zetel in het Huis van Afgevaardigden te verlie zen. Het leven stagneert omdat er geen banen en weinig voorzienin gen zijn. „Kansen zijn er hier niet als je geen boerenbedrijf van enige omvang hebt", zegt Morgan. Voor onderwijs en in frastructuur was ook weinig budget meer. De school houdt het hoofd net boven water, met klassen van vijf, zes leerlingen. Middelen om een pandemie te lijf te gaan zijn er amper. „Ik heb net desinfecterende hand gel gedoneerd", vertelten Lynch (59), oma van drie leerlingen. Maar toch begint in Hope weer iets te bloeien. Dddr gaat dit ver haal over. Kevin Morgan, bijvoor beeld, heeft het doodse café opge knapt en is er een pakhuis voor zijn nieuwe onlinevleeshandel be gonnen. Hij verbouwde graan, maar kon in de geïndustrialiseerde landbouw van het Amerikaanse midwesten het hoofd niet boven water houden. Personeel is op die enorme geautomatiseerde boeren bedrijven amper nog nodig, financie ring des te meer, voor technologi sche en chemische hulpmiddelen die de graanoogst verder en ver der doen groeien. Prijsfluctuaties op de wereldmarkt maken het on mogelijk om daar nog wat aan te verdienen. ,,Mijn bedrijf zou het niet over leven", vertelt Morgan. Sinds kort houdt hij daarom 1500 vlees koeien en verscheept hij vanuit het voormalige dorpscafé biefstuk naar alle uithoeken van het land. Een paar winkelpanden verderop zijn ook opgeknapt. Jen Lynch, verkoopster in een slijterij, heeft er drie gekocht om ze bewoonbaar te maken en Hope in leven te houden. Buurvrouw en thuisblijf moeder Heidi Solmon (28) is net een handwerkwinkeltje begon nen in de voormalige kappers zaak. Dat kan omdat vastgoed spotgoedkoop is in een gemeen schap die op het randje van de dood balanceert. Maar het voelt, zegt Kevin Morgan, als de weder geboorte. ,,Ik zie mensen door het dorp lopen die ik niet ken, heel gek.'' Vandaag is Hope zelfs vol leven, vanwege het jaarlijkse herfstfesti- val. Er is een virusvrije 'omge keerde parade'. Om te voorkomen dat mensen samendrommen, zijn de acts van de deelnemers op vaste locaties geïnstalleerd; toe schouwers rijden in hun eigen auto voorbij. De pin-up wedstrijd gaat wel door - tien vrouwen heb ben zich aangekleed als de femme fatale uit de jaren 50. (,,We hou den het gezinsvriendelijk", be looft aanvoerster Kimberly Dawn. ,,We kiezen Miss Congeniality, de pin-up die het aardigst is.'') Joe Hirsch heeft er alles aan ge daan om dit evenement door te kunnen laten gaan tijdens de pan demie. ,,Het festival houdt het dorp levend'', zegt hij. Hirsch (27) is geschiedenisleraar van beroep en sinds hij vier jaar geleden naar ope, Kansas, stierf toen het café dichtging, een jaar of tien geleden. Twee keer heeft iemand geprobeerd het bier weer uit de dorps- tap te laten stromen, maar nooit is het gelukt de zaak nieuw leven in te blazen. De tijden dat je op vrijdagavond met je maten american football keek in Main Street zijn voorbij. Het tijdperk waarin het lokale schoolteam het blad Sports Illustra ted haalde - dat was in 2002 - ligt ook ver achter Hope. Bij gebrek aan spelers moest het team fuse ren met de rivalen uit een dorp ver derop. „Je ziet de trots van toen niet AFL 5" meer", klaagt Ke- Hope, vin Morgan, een Kansas jonge boer uit de omgeving. Dit verhaal zou kun- nen gaan over het verval van Hope. Het heeft een hoofdstraat zoals je ze veel ziet op het Ameri kaanse platteland: vervallen en verlaten. Winkelruiten zijn stoffig en donker, soms dichtgetimmerd. De verf bladdert van de huizen er achter, sommige inwoners wonen in een schamele stacaravan. Het is ZATERDAG 10 OKTOBER 2020 GO HOPE, USA 'Ik zie hier geen kommer en kwel, ik zie potentie'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66