Virologen zien weinig lichtpuntjes voor komende maanden Dit virus laat zich niet stoppen. In ieder geval niet door ons. 13 Met een virus dat ons nog steeds in een houdgreep heeft, duikt Nederland een lange, onzekere winter in. Wat staat ons te wachten, met de feestdagen op komst? Deze krant vroeg het vooraanstaande virologen. ,,Het wordt taai.'' CHRIS VAN MERSBERGEN Het is oktober. In de onbe zorgde jaren van weleer be gonnen we ons rond dit tijd stip misschien heel lang zaam druk te maken over de bestemming van onze win tersportvakantie, of over de naderende kerst -wanneer gaan we naar de schoonfamilie, en moet dat nou écht weer de hele dag? Hoe anders is het nu. Omdat het coronavi rus ons land al ruim zeven maanden in een oncomfortabele houdgreep heeft, zijn de vraagstukken die ons bezighouden in deze oktobermaand een stuk ingrijpender. Kun nen we met kerst überhaupt wel met de fami lie bij elkaar komen? Hoe ziet de wereld er dan uit? Mogen we in februari wel naar de Al- pensneeuw? Houdt het personeel in onze zie kenhuizen het vol? En wanneer zijn we ein delijk van deze rottige ellende af? Het is onmogelijk om dit soort vragen tot in detail te beantwoorden. Maar er valt wel de gelijk iets te zeggen over de (spoileralert) lange, taaie winter die ons wacht. Virussen worden al meer dan een eeuw bestudeerd door virologen. En zoals zij terecht voorspel den dat een pandemie ons sneller zou gaan treffen dan wij misschien wilden geloven, kunnen ze ook iets vertellen over het verloop van zo'n enorme virusgolf. Deze krant sprak met een aantal vooraan staande virologen, en stelde hen één centrale vraag: wat verwacht u van de komende win ter? Het mondde uit in vijf voorspellingen waar je niet meteen vrolijk van wordt, maar die misschien toch een beetje houvast bieden. Alsof ze het erom deden, ons in het Westen een beetje wilden jennen. De beelden van fees tende jongeren in het Chinese Wuhan, die dansten of corona nooit bestond, gingen onlangs de wereld over. Het is een ergerniswekkend con trast: in de stad waar corona ont kiemde, lijken ze nergens meer last van te hebben. En wij weten ons al meer dan een half jaar geen raad met (dixit premier Rutte) 'dat kut-virus'. We komen er maar niet vanaf. Het slechte nieuws: dat gaat ons ook deze winter niet lukken. Hoe hard we ook rennen, corona zal ons steeds weer inhalen. Het is enerzijds het natuur- lijke karakter van een pandemie, zegt Ron Fouchier, hoogleraar moleculaire virologie aan het Erasmus MC in Rot terdam. ,,Het virus gaat door tot we de samenleving immuniteit bereikt, daar is wat mij betreft niks aan te doen.'' ,,Deze golf rolt de rest van de winter voort, minimaal tot aan het voorjaar'', beaamt Peter Rottier, emeritus hoog leraar virologie en virusziekten aan de Universiteit Utrecht. ,,En misschien krijgen we volgend najaar wel een derde golf.'' Termen als tweede en derde golf zijn maar 'semantiek', zegt Eric Snijder, hoogleraar moleculaire virologie aan het Leids Universitair Medisch Centrum. ,,Deze pandemie is gewoon één grote, lange uitbraak die af en toe onderbroken wordt door over heidsmaatregelen en die doorgaat tot genoeg mensen immuun zijn.'' In theorie zou alleen menselijk han delen verspreiding van het virus deze winter kunnen stoppen. Dat kan héél misschien door een vaccin, daarover later meer. Het kan ook door hardhan dig overheidsingrijpen, zoals in China. Maar zoals ze het in de communisti sche volksrepubliek doen, met uiterst strenge lockdowns en een verplichte app op de telefoon die elke beweging van burgers registreert, dat kan in ons liberale landje niet, gelukkig. We kunnen wel een voorbeeld GO ZATERDAG 10 OKTOBER 2020 Bereid u voor op een lange winter LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61