Saskia Noort Knappe koppen redden de wereld Zo doen zij dat Kim Jong-uns antwoord op corona: stop de voedselhulp st VEEL GEDEELD Veel Noord- Koreanen eten nog maar twee keer per dag, en dat eten is eenzijdig 12 'Waarom praten we zo boos?' vroeg ik en niemand had het antwoord Mysterieus monumentje Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. We zaten bij elkaar, mijn ex-man, mijn kinderen en ik, op gepaste afstand, en hij had gekookt. Het was lang geleden, met dank aan corona en diverse quarantaines, maar nu we allemaal negatief waren, besloten we even maling te hebben aan adviezen. Ja, de samenkomst was hoogst noodza kelijk vonden we. Ieder op ons eigen manier voelden we ons afgedreven, eenzaam op een vlot, wachtend op land in zicht. Dat zeiden we natuurlijk niet. Niemand zegt: joh, ik ben zo eenzaam. We zeiden hoe fijn het was weer even bij elkaar te zijn, hoe kut het buiten was en daarna gingen we discussië ren, want dat doen we, al een half leven lang. Over Trump na tuurlijk, hoe gek hij was, en gevaarlijk, maar dat Joe Biden ook niks is, we leken alles over de VS te weten, de een natuurlijk meer dan de ander en we verhieven onze stemmen, lieten el kaar niet uitpraten, het klonk als ruzie terwijl we het gewoon met elkaar eens waren. ,,Waarom praten we zo boos?'' vroeg ik en niemand had het ant woord. De gevaren van social media, straks zitten we weer in een lockdown, mondkapjes zijn helemaal niet veilig, er komt een vaccin, welnee, dit is de nieuwe werkelijkheid, nog even en er komt weer een an dere pandemie. Ik kreeg op vliegers van de stress, zoals ik ze ook krijg van de honderd talkshows per week, gevuld met precies dezelfde oeverloze praat zonder enige hoop in zicht. Terwijl we zo verlangden naar verbinding, intimiteit, hoop en gemeenschapszin, dreven we alleen maar verder van elkaar af, steeds eenza mer, steeds woedender, steeds machtelozer. Gelukkig was mijn dochter het op een bepaald moment zat. ,,Jongens, waar slaat dit op? Waarom hebben we het alleen maar over ellende? Ik vind het ook kut, deze pande- mie, maar ik heb behoefte aan positiviteit. We zitten hier. We hebben lekker eten, heer lijke wijn, we zijn gezond. Ik heb er behoefte aan dat jullie zeggen dat het allemaal goed gaat komen. Op een dag sta ik weer op dat podium, ik weet het zeker. We gaan weer dansen, we zullen elkaar weer omhelzen. En stop eens een keer met onze generatie van alles de schuld te geven.'' ,,Ja, maar wij maken ons zo'n zorgen'', antwoordde ik. ,,Om jullie toekomst.'' En daar gingen we weer. Geld. Economie. Het milieu. Geen huizen, geen werk, overal oorlog en ziekte, populisten die er een slaatje uit slaan. Het leken verdomme de jaren 80 wel. ,,Nou'', zei zij. ,,De jaren 80 zijn ook voorbij gegaan. En er is verdomd fijne muziek uit voortgekomen. En een gigantische economische opleving.'' Ik dacht terug aan die tijd, toen ik mijn kop half kaalschoor en nofuture-buttons droeg op mijn dumpstore jas. 'Laat maar vallen, want het komt er toch wel van', zongen we over de atoombom. Ondertussen viel mooi wel de Berlijnse Muur. En hadden we Sonja's Goed Nieuws Show. En dus, lieve kinderen van me, hier wat ik die avond niet kon zeggen: het komt goed. Ik geloof enorm in de veerkracht van jullie generatie en de generaties na jullie. Alle knappe koppen ter wereld zijn bezig met de oplossing. Op een dag dansen we weer, sneller dan je denkt. Dictatoren en populis ten vallen doorgaans uiteindelijk door de mand. Het goede zal altijd overwinnen. In het westen ontregelt corona het dagelijkse leven en de ziekenhuizen. In Noord- Korea, waar Kim Jong-un het virus met alle macht buiten de deur probeert te houden, zijn de gevolgen van Covid-19 van een andere aard: voedseltekorten. De handel en internationale hulp liggen stil. YVES CRIJNS SEOUL Sinds januari, toen de eerste tekenen van een besmette lijk en dodelijk virus zich in Wuhan openbaarden, sloot Noord-Korea de grens met China. Gevolg: de handel daalde met 70 procent en nu dreigt er een voedseltekort in het land dat zelfvoorzie nend probeert te zijn. Noord-Korea heeft helaas ervaring met hongersno den. Tussen 1994 en 1998 verhongerde tot 13 procent van de bevolking (exacte cijfers ontbreken) als gevolg van mislukte oogsten, het wegvallen van Sovjetimport en wanbeleid van Jong-uns vader, Jong-il. Hij bleef de schaarse energie- en voed selvoorraden toedelen aan het leger, ondanks het lij den van zijn volk. Sindsdien kan Noord-Korea niet zon der periodieke voedselhulp De grens tussen Noord-Korea en China is dicht. van onder andere Zuid-Ko- rea, de VS en de EU. Bijna iedereen in het land heeft herinneringen aan het drama en Noord-Koreaanse kinderen zijn tot op de dag van vandaag gemiddeld 3 cm korter dan zuiderlin gen. In Nederland maken mensen zich zorgen over hun baan en hun financiële situatie, maar vele Noord- Koreanen zitten op een punt dat ze nog maar twee keer per dag kunnen eten. En wat ze eten is erg eenzij dig. Voor velen is er alleen beschikbaar wat in de di recte omgeving wordt ver bouwd: rijst of aardappelen met kimchi (gefermen teerde kool), maar de ex treem natte zomer van 2020 heeft de oogst in grote delen van zowel Zuid- als Noord- Korea verwoest. Volgens de VN dreigt voor 40 procent van de bevolking directe ondervoeding. Sommige Nederlanders zijn sceptisch over de aard en noodzaak van corona maatregelen. Kim Jong-uns aanpak is een stuk draconi- scher: hij weigert bijvoor beeld buitenlandse voedsel hulp. Ondertussen gaan mi litaire parades (vandaag viert de Arbeiderspartij haar 75ste verjaardag) en partijcongressen door. Want de sociale orde (lees: Kims machtsbasis) mag niet in gevaar komen. Wie er moet komen te liggen is nog niet bekend, maar het monument staat er alvast. Op de beroemde begraafplaats Père-Lachaise in Parijs staat sinds juli een beeld van een vrouw bij een leeg graf. Beeldhouwer Gérard Lartigue wil alleen kwijt dat hij het sculptuur heeft gemaakt in opdracht van een Egyptische schrijver. foto afp IS ZATERDAG 10 OKTOBER 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60