'De economie in Urk draait als een tierelier' 5 wm t schreeuwt Klaas Pieter Hakvoort van visserscafé De Kaap boven BZN uit. De voormalig visser met gouden oorbellen en armen vol tatoeages windt er geen doekjes om. ,,De burgemeester zal zich niet vervelen. Hij is hier binnen gehaald met vlaggen en spandoe ken. Iemand uit Zeeland, die wordt hier net zo goed omarmd. Maar hij zal wel aan de bak moe ten." Het café zit om de hoek van het markantste punt van Urk, de vuurtoren. In het huis onder de vuurtoren woont Judith Bakker. Ze is al bijna haar hele leven op Urk. ,,Het is een bijzonder dorp, dat zeker. We zijn heel hecht en iedereen kent elkaar. Als er iets gebeurt, zoals met die jongeren, dan schaam je je gewoon. Dat is een vervelend aspect. Aan de an- dere kant heb je hier nooit een op pas nodig. Dat is juist weer mooi. Wie hier woont, gaat nooit meer weg. Of komt terug. Mijn oudste dochter ging naar Amsterdam en kwam terug vanwege corona. Nu, een paar maanden later, heeft ze toch maar een huisje gekocht. Zo gaat dat hier." Dan had ze nog geluk, want de meeste mensen lukt het niet een koopwoning te bemachtigen op Urk. Zelfs de burgemeester niet. ,,Daar heeft het feit dat we in een tijdelijke huurwoning zitten, alles mee te maken. Binnenkort wor den hier 1600 nieuwe huizen ge bouwd, maar dat is eigenlijk nog te weinig. We gaan van 20.000 in woners naar 30.000 in 2030. Ook voor internationale bedrijven koopt de gemeente regelmatig gronden bij. De economie draait als een tierelier. Maar goed, dat komt natuurlijk niet in het jour naal." De Bruenaar weet dat hij de ko mende jaren niet achterover gaat leunen. ,,Behalve de incidenten zijn er ook nog vissers die worste len met het Noordzeeakkoord. We moeten gaan praten met de kerken, over coronamaatregelen. De kwestie in Staphorst houdt de gemoederen hier natuurlijk ook bezig. Ik moet aan de bak, dat weet ik, maar dat is ook wat ik wilde. Als je me zeven jaar gele den had gezegd dat ik ooit burge meester van Urk zou worden, had ik het nooit geloofd. Maar ik ben er blij mee. En wie weet ga ik wel nooit meer weg." WW DAG XX MAAND 20XX x De UK 12 van de Stichting Urker Botter ligt sinds 2013 weer in de Urker haven na een aanva ring in 2009 en de daarop vol gende reparatie elders. FOTO'S RUBEN OREEL Klaas Pieter Hakvoort van visserscafé De Kaap. ,,De burgemeester Judith Bakker woont onder de vuurtoren. ,,Wie hier woont, gaat zal wel aan de bak moeten." nooit meer weg. Of komt terug."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53